Současná Sparta by měla dominovat, ale kritické momenty nezvládá, říká Zelenka. Rýpl si i do vedení

ČTK ČTK
26. 12. 2016 19:34
Bývalý záložník fotbalové Sparty Lukáš Zelenka se dnes zúčastnil vánočního halového turnaje fotbalových internacionálů a po delší době znovu oblékl sparťanský dres. Zelenka po turnaji zhodnotil dosavadní ligovou sezonu a snažil se vysvětlit, proč Sparta v posledních letech v tuzemské nejvyšší soutěži tolik nedominuje.
Foto: ČTK

Praha - Přestože záložník Lukáš Zelenka v minulých dnech ležel v posteli s vysokou teplotou, nenechal si ujít tradiční vánoční halový turnaj fotbalových internacionálů a se Spartou se radoval z celkového prvenství. Mrzí ho, že se Letenským opět nedaří v lize, kde jsou po podzimu až třetí.

Zelenka proležel Vánoce v posteli

"Čtyři dny jsem ležel v posteli, měl jsem vysokou horečku. Jak mám víc než 37, sotva chodím. Měl jsem přes 38, tohle jsem dlouho nezažil. Včera už mi bylo malinko líp, aspoň se trochu vypotím," řekl novinářům Zelenka.

"Za Spartu cokoliv. Když mi zavolají, abych si šel zahrát za Spartu, je to pro mě čest. To se nikdy nezmění. Prostě to mám v srdci. Vypotím to a pak proliju," smál se sedmatřicetiletý Zelenka.

Ze sparťanského podzimu má smíšené pocity. "V pohárech klobouk dolů. Porazit Inter Milán a tak suverénně projít tak těžkou skupinou Evropské ligy, to byla fantazie. Co se týče ligy, tak pro mě zklamání. Jsem prostě přesvědčený, že má Sparta furt ten kádr nejlepší," mínil Zelenka.

"Kritické momenty současná Sparta nezvládá"

Nechápe, že Sparta vyhrála za posledních šest sezon jediný titul. "Není možné, aby Viktorka Plzeň měla tolik titulů. Sparta je tu nejlepší a měla by dominovat. Podle mě je to všechno o psychice. Sparta se dostane do fáze, kdy to hoří, hraje zápas o všechno a většinou to nedokáže zvládnout. Jsou to zápasy hlavně s Viktorkou Plzeň. Ten plzeňský komplex asi kluci mají," uvedl Zelenka, který ve Spartě skončil v roce 2005.

"Dříve to byla jiná doba a v týmu bylo víc sparťanů. Když se nedařilo, urvalo se to za každou cenu. Když to přeženu, my jsme se šli na hřiště porvat, pokousat, rozbít soupeře, dorvat míč za každou cenu do sítě. To já teď u hráčů nevidím," dodal hráč, který získal se Spartou dva tituly.

Příliš velká byrokracie

Problém vidí i ve vedení. "V Plzni vedení dělají jeden dva lidi, kteří mají jasné pravomoci. Ve Spartě se furt schází deset lidí, rada na vše, pořád se chtějí o něčem radit. Měl by být jeden člověk, který má jasné rozhodovací pravomoci," mínil Zelenka.

Rovněž se mu nelíbila komunikace s fanoušky ohledně navrátilce Tomáše Rosického, který na podzim odehrál kvůli zranění jen 20 minut. "Jako fanoušek jsem byl natěšený, stejně jako moji tři kluci. Sparta prostě měla jasně říct, jak se věci mají. Tohle beru i jako zradu na fanoušky. Měsíc vykládat, že nastoupí... Měli jasně říct: nevíme, jak na tom je. Prostě nedělat z fanoušků blbce," podotkl Zelenka.

Po odvolaném kouči Zdeňku Ščasném vedl tým David Holoubek, který stále nemá potřebnou licenci, takže pro jaro bude hlavním trenérem Tomáš Požár. "Davida neznám. Myslím, že jsme kamarádi na facebooku, že si mě přidal. Je to mladý kluk, líbí se mi, jak koučuje. Ale pak je tu otázka, že přeskočí hráče, kteří něco dokázali a jsou licenčně nad ním, jako Míša Horňák, Zdeněk Svoboda. To zase není standardní," řekl Zelenka.

"Jenže to je zase krok vedení. Přijde mi, že dělají takové kroky, jen aby se něčím odlišili. Změnit to může akorát pan (majitel Daniel) Křetínský. Musel by se obklopit jinými lidmi. Ale on důvěřuje těm, které tam má. A ti to dělají tak, jak to dělají," dodal.

 

Právě se děje

před 49 minutami

Lidé v květnu utráceli hlavně za nepotravinářské zboží, tržby obchodníků stouply o dvě procenta

Tržby obchodníků v Česku v květnu po očištění stouply meziročně o dvě procenta, meziměsíčně byly vyšší o 11,6 procenta. Dařilo se hlavně prodejcům nepotravinářského zboží. Naopak méně lidé utráceli za pohonné hmoty. Ve středu o tom informoval Český statistický úřad.

Bez očištění o kalendářní vlivy se květnové tržby snížily meziročně o 0,7 procenta. Letošní květen měl o dva pracovní dny méně než stejný měsíc loňského roku.

"Pokles tržeb zaznamenal prodej pohonných hmot a prodej potravin, naopak prodej nepotravinářského zboží se meziročně zvýšil o 2,6 procenta," uvedla ředitelka odboru statistiky služeb ČSÚ Marie Boušková. Vyšší tržby podle ní vykázal zejména prodej prostřednictvím internetu a také prodej výrobků pro domácnost.

Další zprávy