Zelená pro fotbal. Na zápasy bude moci od září až dvakrát více diváků než dosud

ČTK ČTK
19. 8. 2020 18:39
Díky dnešním dalším úpravám opatření proti šíření nemoci covid-19 ze strany ministerstva zdravotnictví by se ve fotbalové lize mohlo od září dostat na stadiony až dvakrát více fanoušků.
Slávističtí fanoušci v zápase LM Slavia - Barcelona
Slávističtí fanoušci v zápase LM Slavia - Barcelona | Foto: Milan Kammermayer

Hlediště dosud mohla být zaplněna zhruba z jedné čtvrtiny, nyní bude moci být kapacita obsazena téměř z poloviny. Na maximální počet deset tisíc lidí však žádný z českých stadionů nedosáhne.

Po koronavirové přestávce se v závěru uplynulé ligové sezony postupně zvedal počet osob, které mohly být přítomny na stadionu. Od 22. června mohlo přijít až 5000 lidí, do limitu se přitom počítali i všichni aktéři utkání.

Hlediště zároveň muselo být rozděleno maximálně do pěti navzájem oddělených sektorů po nejvýše 1000 osobách. Diváci směli sedět jen v každé druhé řadě a od ostatních je muselo oddělovat jedno prázdné sedadlo. Obsazena tak směla být nejvýš čtvrtina kapacity.

Ke kvótě 5000 míst se přiblížily pouze největší stadiony v Česku. Například poslední utkání Slavie v nadstavbě v Edenu proti Spartě sledovalo 4700 diváků.

Nařízení ministerstva se od 1. září změní a fanoušci už budou moci sedět vedle sebe. Nadále však smí být obsazena jen každá druhá řada. V praxi to bude znamenat, že by stadiony mohly být zaplněny téměř až z poloviny.

Hlediště budou muset být opět rozdělena do jednotlivých částí, které budou mít vlastní vstup a nebude mezi nimi možné procházet. Dosavadní počet pěti sektorů po 1000 osobách se zvýší na deset.

Maximální povolená návštěva na fotbale tak bude při splnění všech podmínek deset tisíc lidí, na tuto kvótu ale žádný z českých stadionů nedosáhne. Brání tomu kapacitní důvody a třeba i to, že mezi osobami v sousedních sektorech budou povinně nejméně čtyřmetrové odstupy.

Největším stadionem v Česku je slávistický Eden pro 20 tisíc lidí. O pár stovek nižší kapacitu má sparťanská Letná, teplická Stínadla pojmou zhruba 18 tisíc diváků.

Eden nemá deset vstupů, každý lze ale oddělit mobilními zábranami. "Rozhodnutí o obsazení každé druhé řady umožní obsadit až polovinu kapacity stadionu," uvedl na twitteru předseda představenstva Slavie Jaroslav Tvrdík.

Také další stadiony by se měly dostat až téměř k polovině kapacity, byť žádný z nich na maximální kvótu nemůže dosáhnout. Přesná čísla však zatím kluby neznají a teprve řeší, jak budou moci rozdělit hlediště na sektory.

Například nováček první ligy Zbrojovka Brno by mohla mít v hledišti od září až pět tisíc lidí, kapacita stadionu Srbská je přes deset tisíc míst. "Jsme rádi za každé takové uvolnění. Musíme si pořádně prostudovat toto nové nařízení a detailně zjistit, jak je můžeme aplikovat na náš stadion," uvedl tiskový mluvčí Zbrojovky Martin Lísal.

Srpnová úvodní dvě kola fotbalové ligy se ještě odehrají ve stávajícím režimu. Podle nového manuálu Ligové fotbalové asociace se pětitisícová kvóta mírně upravila a na stadionech smí být spolu s aktéry utkání maximálně 5102 lidí.

 

Právě se děje

před 6 hodinami

Michigan oficiálně potvrdil výsledek prezidentských voleb, Biden ve státě vyhrál s náskokem 154 tisíc hlasů

V americkém státě Michigan v pondělí oficiálně potvrdili výsledek prezidentských voleb. S náskokem 154.000 hlasů zde zvítězil demokratický kandidát Joe Biden, informovala dnes agentura AP. Velká americká média Bidena za vítěze v Michiganu označila už krátce po volbách ze 3. listopadu.

O takzvané certifikaci výsledku voleb rozhoduje v Michiganu komise, v níž zasedají dva demokraté a dva republikáni. Pro potvrzení výsledku dnes hlasovali tři její členové, jeden z republikánů se zdržel.

Agentura AP uvedla, že je oficiální vyhlášení výsledku prezidentských voleb v Michiganu, jednom z klíčových států pro vítězství, další ranou pro Donalda Trumpa. Současný prezident stále neuznal volební porážku a snaží se výsledek voleb zvrátit soudní cestou. Podle odhadů renomovaných amerických médií ale zvítězil v prezidentských volbách jasně bývalý viceprezident Joe Biden.

Zdroj: ČTK
před 6 hodinami

Polští odpůrci zákazu potratů znovu vyšli do ulic, byla zadržena fotografka

Polská policie v pondělí zadržela několik lidí, kteří ve Varšavě demonstrovali proti dalšímu zpřísnění restriktivního zákona o interrupcích. Mezi zadrženými byla i fotoreportérka, kterou policie později propustila. Informují o tom agentury a polská média.

Protestující na některých místech metropole blokovali dopravu, další demonstrovali před ministerstvem školství. Šéf resortu Przemyslaw Czarnek totiž podle nich pohrozil učitelům potrestáním za podporu demonstrací proti potratovému zákonu. Protestující před ministerstvem rozvinuli plakát s nápisem "Svobodné potraty, svobodné vzdělání" a požadovali ministrovu demisi. Někteří demonstrující se připoutali k bráně ministerstva, jedna žena se k ní podle agentury AP přilepila a policistům trvalo hodinu ji od brány oddělit. Poté ji odvezla sanitka.

Krátce po začátku protestu policie násilím odvedla některé lidi, včetně fotoreportérky Agaty Grzybowské, píše AP s tím, že je to poprvé, co polská policie během současných protestů proti zpřísnění potratového zákona zadržela novináře. Policie Grzybowskou později propustila. Podle agentury PAP si však před tím vyslechla obvinění z napadení policistů.

Zdroj: ČTK
před 6 hodinami

Pospíšil v polské lize skóroval, Přikryl nahrál na čtyři góly

Čeští fotbalisté Martin Pospíšil a Tomáš Přikryl se podíleli na všech pěti brankách Jagiellonie Bialystok, která v 10. kole polské ligy zvítězila nad Plockem 5:2 a rázně ukončila sérii tří porážek. Pospíšil dal čtvrtý gól domácího celku, Přikryl na zbývající čtyři přihrál.

Třikrát se po jeho asistencích střelecky prosadil chorvatský útočník Jakov Puljič, hosté v druhém poločase pouze snižovali. Kapitán týmu Pospíšil dal první gól v sezoně, střelcům v polské lize vládne s osmi brankami český reprezentant Tomáš Pekhart z vedoucí Legie Varšava

Polská fotbalová liga - 10. kolo:

Gliwice - Gdaňsk 2:0, Bialystok - Plock 5:2 (gól domácích Pospíšil).

Zdroj: ČTK
Další zprávy