Komentář: Ze Slavie je značka, na jaro ale musí vymyslet úsporná opatření. Není práce

Marek Janoš Marek Janoš
2. 12. 2019 8:38
Pražská Slavia do jarní fáze evropských pohárů nepostoupí. Tým si ale ve fotbalové Evropě udělal jméno a neohrožený zůstává i na domácí scéně.
Slavisté slaví v zápase 18. kola první ligy Slavia - Karviná
Slavisté slaví v zápase 18. kola první ligy Slavia - Karviná | Foto: Milan Kammermayer

Atraktivní. Útočný. Moderní. Náročný. Evropský. Fotbal, který Slavia předváděla v prvních pěti zápasech základní skupiny Ligy mistrů, splňoval všechna zmíněná kritéria. A jeho architekt Jindřich Trpišovský už má nabídky na trénování v zahraničí včetně jedné z top pěti lig v západní Evropě.

Jenže třiačtyřicetiletý trenér překvapil, když prohlásil, že se nikam zatím stěhovat nehodlá. Možná jen zatím nepřišla opravdu dobrá nabídka, která by Trpišovského dokázala přesvědčit.

Podle všeho má ale ve Slavii ideální podmínky k práci. V klubu "svého" sportovního ředitele Jana Nezmara, realizační tým přesně podle svého gusta a sílu čínského kapitálu v zádech. Jeho tým tak nějak setrvačností porazil poslední Karvinou a do konce roku už jej ani konfrontace s nikým ze špičky ligové tabulky nečeká. Bude zajímavé sledovat, jak Trpišovského tým pojme zimní přestávku.

Nabitý kádr byl odhodlaný dobýt i pro jarní část fotbalovou Evropu, tato varianta prohrou s Interem padla. Po vypadnutí v domácím poháru čeká Slavii na jaře jen patnáct zápasů oproti letošním pětadvaceti. To je minus 40 procent.

Sešívaní najednou budou muset řešit přesně opačný problém, než který řešili poslední rok a půl.

Trpišovský dokázal postavit vysoce konkurenční a široký kádr, ve kterém mistrně protáčel hráče sestavou a dovedl připravit řadu překvapivých řešení, jako například postavení Jaroslava Zeleného do zálohy na San Siru nebo předtím zamíchání sestavou pro zápas na Chelsea.

Jenže teď bude muset kádr radikálně zúžit pro patnáct jarních zápasů. Těžko si lze při takové porci utkání představit, že se do hry zapojí všech šestadvacet hráčů A-týmu. Samozřejmě, někteří jsou dlouhodobě zranění, jako třeba stoper David Hovorka. Trpišovský ale bude muset vymyslet, co s ostatními.

Řečeno podnikatelským jazykem, Slavii ubyly zakázky v podobě jarních zápasů, a její šéfové tak budou muset pro jaro zavést úsporná opatření a škrtat pracovní místa.

To sportovní úsek staví před spoustu otázek. Umožnit Tomáši Součkovi odejít už v lednu do zahraničí? Poslat hráče jako Jakub Hora nebo Lukáš Provod na hostování? Nechat hostovat kvůli věku (31) například méně perspektivního Ibrahima Traorého? Kolik přivést do (pro jarní část) už tak nabitého kádru posil?

Slavii hrozí nebezpečí, že se perfektně šlapající kabina rozklíží ve chvíli, kdy v týmu zůstane příliš mnoho hráčů na příliš málo pracovních míst. Těžko lze čekat, že Stanciu pro některý ze zápasů přijme místo na lavičce, aby místo něj mohl nějaké minuty nasbírat Provod. To všechno v situaci, kdy má Slavia na hostování hráče jako Baluta, Sýkora, Matoušek nebo Oscar.

Trpišovského čeká nová výzva. Vybalancovat kabinu, dál sportovně rozvíjet všechny hráče současného kádru, zapracovat mladíky, o kterých v minulosti mluvil, a přivést posily. To všechno ve chvíli, kdy jej bude čekat už "jen" liga. Nebude v záři reflektorů evropského fotbalu. O to bude možná úkol těžší.

 

Právě se děje

před 3 minutami

Do boje o Senát se za ČSSD pustí šéf Motola Miloslav Ludvík

ČSSD posílá do boje o Senát v příštím roce v Praze 5 ředitele FN Motol a bývalého ministra zdravotnictví Miloslava Ludvíka. V pátek o tom rozhodlo předsednictvo ČSSD, píše dnešní Právo.

Ludvík, který by měl vyzvat současného senátora za obvod Václava Lásku (SEN 21), by se rád stal společným kandidátem ANO a ČSSD. Hnutí ANO však jeho kandidaturu ještě neposvětilo. Na jihu Čech bude lídrem pro krajské volby hejtmanka Ivana Stráská, dodává Právo.

O kandidatuře Ludvíka již v pátek informovaly Lidové noviny. Deník uvedl, že pražská ČSSD jeho jméno schválila v pondělí a ANO by se mělo jeho kandidaturou zabývat na některém z nejbližších zasedání.

Zdroj: ČTK
před 20 minutami

KLDR provedla další test. Byl úspěšný, tvrdí

Severní Korea oznámila, že provedla "velice významný" test na základně Sohe, kterou v minulosti využívala k vynášení raket do vesmíru. Test se uskutečnil v pátek v noci a byl úspěšný, uvedla státní média bez dalších podrobností.

Nejnovější výzkumné poznatky v obranné sféře byly podle agentury KCNA využity k dalšímu posílení "spolehlivého jaderného odstrašování".

Podobné oznámení vydala Severní Korea už 8. prosince. Americký prezident Donald Trump tehdy na twitteru uvedl, že severokorejský vůdce Kim Čong-un riskuje. Jestliže podle něj bude pokračovat v nepřátelských krocích, ztratí "všechno".

Aktualizováno před 56 minutami

Dálnici D2 u Lanžhota směrem na Slovensko uzavřela nehoda

Na dálnici D2 u Lanžhota ve směru na Slovensko se nad ránem stala nehoda dodávky a nákladního auta a dálnice byla přes dvě hodiny neprůjezdná, nyní je již průjezdná alespoň jedním pruhem.

Policisté dopravu odkláněli na sjezdu na Břeclav přes město a přes Lanžhot. Nehoda si podle mluvčí záchranky vyžádala jen jedno lehké zranění, řekla její mluvčí Hedvika Kropáčková.

"Na místě jsme ošetřili jednoho muže s poraněnou rukou, jeho stav nevyžadoval ani převoz do nemocnice," doplnila Kropáčková. Podle mluvčího policie Petra Zámečníka se pravděpodobně řidič dodávky nevěnoval dostatečně řízení a zezadu narazil do nákladního auta s přívěsem. "Přívěs se překlopil na zem a dálnici zablokoval," popsal situaci.

Zdroj: ČTK
před 2 hodinami

Novozélandští potápěči hledají poslední dvě oběti sopky

Policejní potápěči znovu začali prohledávat vody blízko novozélandského ostrova White Island, kde v pondělí vybuchla sopka. Cílem je najít dvě zbývající těla obětí výbuchu, uvedla novozélandská policie. Nejméně jedno tělo bylo spatřeno ve vodě a záchranáři se v sobotu na ostrov nevrátí, uvedl server BBC.

V pátek se při vysoce rizikové operaci podařilo z ostrova dostat šest těl, která byla poslána k identifikaci do Aucklandu. Při erupci podle současných zpráv zemřelo 14 osob, kolem 20 osob zůstává v intenzivní péči v nemocnici kvůli těžkým popáleninám.

Další zprávy