Komentář: Ze Slavie je značka, na jaro ale musí vymyslet úsporná opatření. Není práce

Marek Janoš Marek Janoš
2. 12. 2019 8:38
Pražská Slavia do jarní fáze evropských pohárů nepostoupí. Tým si ale ve fotbalové Evropě udělal jméno a neohrožený zůstává i na domácí scéně.
Slavisté slaví v zápase 18. kola první ligy Slavia - Karviná
Slavisté slaví v zápase 18. kola první ligy Slavia - Karviná | Foto: Milan Kammermayer

Atraktivní. Útočný. Moderní. Náročný. Evropský. Fotbal, který Slavia předváděla v prvních pěti zápasech základní skupiny Ligy mistrů, splňoval všechna zmíněná kritéria. A jeho architekt Jindřich Trpišovský už má nabídky na trénování v zahraničí včetně jedné z top pěti lig v západní Evropě.

Jenže třiačtyřicetiletý trenér překvapil, když prohlásil, že se nikam zatím stěhovat nehodlá. Možná jen zatím nepřišla opravdu dobrá nabídka, která by Trpišovského dokázala přesvědčit.

Podle všeho má ale ve Slavii ideální podmínky k práci. V klubu "svého" sportovního ředitele Jana Nezmara, realizační tým přesně podle svého gusta a sílu čínského kapitálu v zádech. Jeho tým tak nějak setrvačností porazil poslední Karvinou a do konce roku už jej ani konfrontace s nikým ze špičky ligové tabulky nečeká. Bude zajímavé sledovat, jak Trpišovského tým pojme zimní přestávku.

Nabitý kádr byl odhodlaný dobýt i pro jarní část fotbalovou Evropu, tato varianta prohrou s Interem padla. Po vypadnutí v domácím poháru čeká Slavii na jaře jen patnáct zápasů oproti letošním pětadvaceti. To je minus 40 procent.

Sešívaní najednou budou muset řešit přesně opačný problém, než který řešili poslední rok a půl.

Trpišovský dokázal postavit vysoce konkurenční a široký kádr, ve kterém mistrně protáčel hráče sestavou a dovedl připravit řadu překvapivých řešení, jako například postavení Jaroslava Zeleného do zálohy na San Siru nebo předtím zamíchání sestavou pro zápas na Chelsea.

Jenže teď bude muset kádr radikálně zúžit pro patnáct jarních zápasů. Těžko si lze při takové porci utkání představit, že se do hry zapojí všech šestadvacet hráčů A-týmu. Samozřejmě, někteří jsou dlouhodobě zranění, jako třeba stoper David Hovorka. Trpišovský ale bude muset vymyslet, co s ostatními.

Řečeno podnikatelským jazykem, Slavii ubyly zakázky v podobě jarních zápasů, a její šéfové tak budou muset pro jaro zavést úsporná opatření a škrtat pracovní místa.

To sportovní úsek staví před spoustu otázek. Umožnit Tomáši Součkovi odejít už v lednu do zahraničí? Poslat hráče jako Jakub Hora nebo Lukáš Provod na hostování? Nechat hostovat kvůli věku (31) například méně perspektivního Ibrahima Traorého? Kolik přivést do (pro jarní část) už tak nabitého kádru posil?

Slavii hrozí nebezpečí, že se perfektně šlapající kabina rozklíží ve chvíli, kdy v týmu zůstane příliš mnoho hráčů na příliš málo pracovních míst. Těžko lze čekat, že Stanciu pro některý ze zápasů přijme místo na lavičce, aby místo něj mohl nějaké minuty nasbírat Provod. To všechno v situaci, kdy má Slavia na hostování hráče jako Baluta, Sýkora, Matoušek nebo Oscar.

Trpišovského čeká nová výzva. Vybalancovat kabinu, dál sportovně rozvíjet všechny hráče současného kádru, zapracovat mladíky, o kterých v minulosti mluvil, a přivést posily. To všechno ve chvíli, kdy jej bude čekat už "jen" liga. Nebude v záři reflektorů evropského fotbalu. O to bude možná úkol těžší.

 

Právě se děje

Aktualizováno před 30 minutami

Ministři financí EU se shodli na plánu pro oživení ekonomik

Ministři financí zemí Evropské unie se dnes dohodli na tom, že země eurozóny budou moci k oživení ekonomik stižených koronavirovou krizí využívat bez jakýchkoli podmínek záchranný fond ESM. Po dnešní videokonfereci euroskupiny to oznámilo několik ministrů.

Shodu na vydání společných dluhopisů, o které stály zvláště nejpostiženější země jako Itálie a Španělsko, naproti tomu ministři nedosáhli. O dalších možných nástrojích mají podle nich rozhodnout lídři unijních zemí.

Podle francouzského ministra financí Bruna Le Maira dospěli ministři k "excelentní dohodě", která umožní zemím okamžitě využít půl bilionu eur (14 bilionů Kč) z ESM. Obdobná částka by měla být k dispozici později v novém fondu pro zotavení ekonomik. O jeho financování však kvůli vzájemným neshodám ministři nerozhodli.

Zdroj: ČTK
před 2 hodinami

Exploze kyslíkové nádoby při opravě bojleru poškodila dům nedaleko velvyslanectví ČR v Moskvě

Exploze kyslíkové tlakové nádoby dnes poškodila dům v centru Moskvy, který se nachází v bezprostřední blízkosti českého a slovenského velvyslanectví. Výbuch si vyžádal několik zraněných, uvedla ruská média s odvoláním na záchranáře. Podle mluvčího ambasády ČR jsou všichni pracovníci úřadu v pořádku. Záchranáři zprvu pátrali po desítce pohřešovaných osob, ale všichni o sobě dali brzo vědět, uvedla televize Rossija 24.

Exploze, která podle TASS nastala při opravě bojleru, poškodila desáté patro budovy stojící naproti velvyslanectví Slovenské republiky a vzdálené asi 150 metrů od české ambasády. "S velvyslanectvím je vše v pořádku, všichni pracovníci jsou v pořádku, budova nijak neutrpěla," ujistila slovenská ambasáda podle TASS.

Zdroj: ČTK
před 2 hodinami

Zdravotní stav Borise Johnsona se zlepšuje, už není na jednotce intenzivní péče

Britský premiér Boris Johnson nakažený koronavirem byl dnes večer v londýnské nemocnici po třech dnech na jednotce intenzivní péče přesunut zpět na běžné lůžkové oddělení. V prohlášení to oznámila kancelář předsedy vlády, která předtím informovala, že zdravotní stav Johnsona se zlepšuje. Lékaři budou jeho boj s nemocí covid-19 nadále bedlivě sledovat. Britská média předtím spekulovala, že k práci se možná lídr Konzervativní strany vrátí až za několik měsíců.

"Premiér byl dnes večer přesunut z jednotky intenzivní péče zpět na lůžkové oddělení. Tam bude během rané fáze rekonvalescence pečlivě monitorován," oznámil mluvčí Johnsonova úřadu. Stručné prohlášení dále uvádí, že ministerský předseda má "nesmírně dobrou náladu".

Johnson je v nemocnici v centru Londýna od nedělního večera. Převezli jej tam poté, co se více než týden potýkal s kašlem a horečkami v důsledku nákazy koronavirem. V pondělí odpoledne se 55letému politikovi přitížilo, načež byl přesunut na JIP. Na plicní ventilátor napojen nebyl, s dýcháním mu ovšem pomáhala kyslíková terapie.

Zdroj: ČTK
Další zprávy