Zlín ještě není na maximu, varuje Grygera. Teď už všichni vědí, že nahoře nejsme náhodou

Marek Janoš Marek Janoš
25. 12. 2016 7:02
Když se fotbalový Zlín před rokem ocitl po podzimní části sezony na šesté příčce tabulky, brali to všichni podobně jako by viděli žirafu na stromě. Nikdo nevěděl, jak se tam vlastně dostali, ale jisté bylo, že nakonec spadnou dolů. Zlín sice letos na jaře už na podzimní tažení ligou nenavázal, jenže na začátku sezony se situace opakuje a Zlín, mezitím překřtěný na "Zlíncester", je po podzimu čtvrtý. "Ještě jsme nedosáhli svého maxima," tvrdí v rozhovoru manažer klubu a bývalý fotbalový internacionál Zdeněk Grygera.
EPL, Zlín-Sparta: radost Zlína
EPL, Zlín-Sparta: radost Zlína | Foto: Milan Kammermayer

Před sezónou jste pro Aktuálně.cz řekl, že ve Zlíně chcete zopakovat loňský úspěšný podzim. Opravdu jste tomu věřil?

Ono to nakonec bylo ještě lepší než rok předtím. Velkým a důležitým faktorem pro nás bylo, že jsme si z předchozí sezóny vzali ponaučení. Loni na podzim jsme hráli skvělý fotbal i venku, ale body jsme nevozili. Letos se nám podařilo zúročit i venkovní zápasy. Porazili jsme Plzeň, Mladou Boleslav, na Slavii jsme o dva body přišli v poslední minutě. To když se sečte s domácími výkony, kdy jsme většinou získali tři body, tak to je rozdíl mezi letoškem a loňskem.

Nedosáhl Zlín v současné podobě na strop svých možností?

V každém sportu, a ve fotbale zvlášť, v podstatě vždycky máte nějaké rezervy. Víme o tom, že jsme mohli ještě některé věci zlepšit. Na druhou stranu za sebou máme, až na poslední dva zápasy, výborný podzim. Laťku jsme si dali hodně vysokou, ale určitě si nemyslím, že bychom dosáhli našeho maxima. Na druhou stranu udržet se vysoko není nikdy jednoduché. V zimě se pokusíme udělat všechno pro to, aby se neopakovalo loňské jaro, kdy jsme ani jednou nevyhráli. Ideální by samozřejmě bylo pokračovat stejně jako jsme hráli na podzim.

Jak cenné pro vás budou zkušenosti právě s loňským nepovedeným jarem?

Hodně. Myslím si, že co nám loňský rok vzal, tak se nám teď může vrátit zpátky. Všichni v klubu ví, jak to loni bylo, takže budeme ostražitější už v zimní přípravě a nachystaní na jaro. Ale už minulý rok jsme v zimě vyhráli Tipsport Cup a odehráli jsme dobré zápasy na soustředění v Turecku. Příprava se nám povedla, nevyšlo nám až jaro.

Letos jste ale před jarem v ještě lepší pozici. Čtvrté místo zajišťuje postup do evropských pohárů. Jak o tom v klubu přemýšlíte?

Nemůžeme říkat, že se nedíváme na tabulku. Všichni bychom si moc přáli – ať už vedení, realizační tým, hráči, ale i fanoušci – kdybychom na této příčce skončili i po sezóně, ale na druhou stranu jsme teprve v polovině soutěže. Druhá polovina bude nesmírně těžká, i když samozřejmě pro všechny, nejen pro nás. Snad jsme z loňského jara dostatečně poučení a už se u nás nebude takto špatný půlrok nikdy opakovat. Budeme bojovat.

Začalo okolí, ať už soupeři, sponzoři nebo třeba fanoušci, vnímat klub jinak?

Po loňském jaru se v létě psalo, že Zlín to bude mít těžké a podobně. Všichni nás viděli dole. Až po pár kolech, kdy jsme podali velice dobré výkony, tak už ostatní poznali, že to není náhoda. Bylo vidět, že máme kvalitu, což kluci v celém půlroce potvrdili.

Radíte z pozice bývalého reprezentanta přímo hráčům?

Ohledně hry to nechávám na trenérovi. Má plnou důvěru. S hráči ale debatujeme, probíráme a rozebíráme různé věci. Předávám jim své zkušenosti, co a jak v mé kariéře bylo. Zažil jsem hodně, takže se snažím klukům něco předat. Komunikuji i s majitelem. Máme sezení, na kterých se bavíme o fotbale – jak před zápasem, tak po zápase. Máme různé názory, ale konečné slovo má trenér. Tak by to mělo být, protože nakonec je zodpovědný on.

Po úspěšném startu v létě odešel útočník Poznar. Neobávali jste se, že může nastat podobný útlum jako po odchodu Železníka?

My jsme to jako vedení viděli trochu jinak. Konkrétní nabídky na Tomáše Poznara jsme měli už od léta. Jeho odchod jsme ale podmínili tím, že nejdříve musíme sehnat jinou adekvátní posilu. Až když jsme se domluvili s Harisem Harbou, tak jsme Tomáše Poznara uvolnili do Plzně.

Jste s příchodem Harby spokojení?

Ano, protože Haris je náš nejlepší střelec. Rozhodl derby se Slováckem a hrál dobře i v dalších zápasech.

V lednu se oficiálně otevře přestupové okno, máte teď rušnější období než jindy?

Určitě je teď rušněji, ale i z toho hlediska, že i my se snažíme sondovat situaci. Získáváme informace. Chtěl bych ale zdůraznit, že zatím klub nemá žádnou oficiální nabídku ani náznak o tom, že by někdo vstoupil do jednání o koupi některého z našich hráčů. Z tohoto hlediska se nic nehýbe.

Zlín se posilovat nechystá?

My se snažíme spíš udržet kádr pohromadě. Domlouváme se na prodloužení působení Harise Harby ve Zlíně, protože zatím jsme ho měli jen do zimy. V tomto jednání jsme na dobré cestě. To je pro nás velmi důležitý krok. Pokud se bude ještě něco dít, a já doufám, že toho moc nebude, tak se to všechno rozeběhne až v lednu.

Pozn. redakce: Rozhovor vznikal před Vánoci, kdy ještě nebylo jasné, že Haris Harba zamíří do druhé korejské ligy.

Slavia Praha se netají tím, že Lukáše Železníka uvolní na hostování. Je Zlín mezi zájemci?

Můžu potvrdit, že Zlín patří mezi zájemce. Komunikujeme jak s hráčem, tak s manažerem, tak se Slavií. Byl bych rád, kdybychom se domluvili. Zatím ale pouze komunikujeme a nic není potvrzeno.

 

Pokud jste v článku zaznamenali chybu nebo překlep, dejte nám, prosím, vědět prostřednictvím kontaktního formuláře. Děkujeme!

Právě se děje

před 31 minutami

Skupina Rage Against the Machine v Praze nevystoupí, zpěvák si poranil nohu

Americká rocková kapela Rage Against the Machine zrušila evropské turné včetně koncertu, který měla odehrát 19. září v pražské O2 areně. Informaci potvrdila česká pobočka pořádající agentury Live Nation. Důvodem je indispozice dvaapadesátiletého zpěváka Zacka de la Rochy. Poranil si nohu a poslední koncerty musel absolvovat vsedě. "Lékaři mu doporučili, aby v srpnu a září nepokračoval v turné po Velké Británii a Evropě. S velkým zklamáním šňůru musíme zrušit," uvedli hudebníci.

Po vystoupení 14. srpna v newyorské Madison Square Garden frontman zamíří domů, aby se rehabilitoval. "Moc se omlouváme všem, kteří na nás roky čekali," dodává sestava. Ta vznikla roku 1991, dále ji tvoří kytarista Tom Morello, baskytarista Tim Commerford a bubeník Brad Wilk. Rage Against the Machine v uplynulé dekádě osm let nekoncertovali. Znovu se dali dohromady u příležitosti současného turné. To mělo začít roku 2020, kvůli pandemii však bylo dvakrát odložené.

Vstupenky na pražský koncert zaplacené online budou v plné výši automaticky refundovány na účet, ze kterého proběhla platba. Peníze za lístky zakoupené v kamenných prodejnách pořadatelé začnou v místě zakoupení vracet 18. srpna.

před 36 minutami

Trump využil u prokuratury práva nevypovídat. Bez odpovědi zůstalo 400 otázek

Bývalý americký prezident Donald Trump využil svého práva nevypovídat více než 400krát, když ve středu předstoupil před generální prokurátorku státu New York Letitii Jamesovou v rámci vyšetřování praktik jeho rodinné firmy. S odvoláním na zdroje obeznámené s průběhem dotazování to uvádí některá americká média. List The New York Times (NYT), že Trumpovy dvě nejstarší děti se při svých setkáních s vyšetřovateli na pátý dodatek americké ústavy neodvolávaly.

Jediná otázka, na kterou prezident z let 2017 až 2021 prokuratuře pod přísahou odpověděl, byla ta ohledně jeho jména, řekl Trump televizei NBC News jeho právník Ron Fischetti. Podle informací NYT následně předvolaný oznámil, že dál nebude spolupracovat a Jamesovou, která seděla ve stejné místnosti, označil za "odpadlickou prokurátorku". Následovalo prý více než 400 otázek, na něž Trump reagoval slovy "stejná odpověď" na znamení toho, že využívá práva nevypovídat.

NBC News informovaný zdroj sdělil, že Trump toto právo uplatnil více než 440krát. Prokuratura po několikahodinovém setkání potvrdila, že exprezident skutečně odmítal odpovídat, nicméně nespecifikovala, kolikrát se tak stalo.

Zdroj: ČTK
před 1 hodinou

Záchranářům se nepodařilo dostat k horníkům uvězněným v mexickém dole

Potápěčům ze záchranné služby se nepodařilo sestoupit k deseti horníkům uvězněným v zatopeném dole v Mexiku, uvedly úřady. První pokus potápěčů zmařily sutiny a také tma, uvedla agentura AP. Neštěstí v dole se stalo před týdnem a od té doby nejsou o hornících žádné zprávy.

Ve středu se dvojice potápěčů ponořila do jedné ze tří zatopených šachet, aby odstranila část sutin. Ani potom se jim ale nepodařilo dostat do dolu. "Ačkoliv měli zapnutá světla, neměli dostatečnou viditelnost, aby rozeznali, co hledají," uvedl ministr obrany Luis Cresencio Sandoval. Podle ministra se potápěči a záchranáři znovu pokusí dostat do uhelného dolu.

Úřady se snaží snížit hladinu vody v dole pomocí pump. Odčerpávání vody znovu spustili po ukončení prvního pokusu o sestoupení k horníkům.

Neštěstí se stalo v mexickém státě Coahuila, kde se těží uhlí, ve středu 3. srpna odpoledne místního času, když se propadla stěna šachty a důl byl zaplaven. Uvnitř bylo v tu chvíli 15 horníků; pěti z nich se podařilo dostat na povrch. Se zbylou desítkou se od té doby nepodařilo navázat kontakt.

Zdroj: ČTK
Aktualizováno před 2 hodinami

V bavorském Legolandu se srazily dvě soupravy horské dráhy, zranění utrpělo 34 lidí

V bavorském Legolandu se ve čtvrtek srazily dvě soupravy horské dráhy, při nehodě utrpělo zranění nejméně 34 lidí, píší německá média. V zábavním parku ve městě Günzburg při rozsáhlé operaci zasahovali hasiči a záchranáři se třemi vrtulníky. Zatím není jasné, co nehodu zapříčinilo.

Jeden z vlaků horské dráhy Feuerdrache (Ohnivý drak) narazil u stanice do soupravy před ním, když prudce zabrzdila. Podle agentury DPA ani jeden z vlaků nevykolejil a ani z něj nevypadli cestující. Někteří z pasažérů ale uvázli ve větší výšce a záchranáři se k nim do odklizení jedné ze souprav nemohli dostat. Podle zábavního parku soupravy na této dráze jezdí rychlostí okolo 29 kilometrů za hodinu.

"Mezi zraněnými jsou dospělí i děti," uvedl mluvčí místní policie. Nejméně dva lidé mají zranění vážná, napsala agentura AP, podle které je zraněných 34. Agentura DPA uvedla, že zraněných je 31, z toho deset dětí, jeden dospívající a 20 dospělých.

Zábavní park zůstal po nehodě otevřený, potvrdila policie. Návštěvníci uvedli, že nehodu zaznamenali až po telefonátech od známých nebo z médií. Policie si v rámci vyšetřování mimo jiné prohlédne záběry bezpečnostních kamer, na místo byl také povolán odborník. Podle listu Süddeutsche Zeitung mohla nehodu způsobit závada elektronického systému.

Zdroj: ČTK
Další zprávy