Pivarník ze Zbrojovky nikoho nezná, přesto si věří, že na podzim s týmem získá ještě 12 bodů

Marek Janoš Marek Janoš
4. 10. 2017 13:05
Fotbalové Brno se po devíti kolech první ligy rozhodlo k již druhé změně ve svém A-týmu. Novým trenérem se stal Roman Pivarník, který na lavičce posledního týmu tabulky vystřídal Richarda Dostálka.
EPL, Bohemians-Plzeň: Roman Pivarník
EPL, Bohemians-Plzeň: Roman Pivarník | Foto: Milan Kammermayer

Brno - Již třetí hlavní trenér povede v letošní sezoně Zbrojovku Brno. Po devátém kole se pánem lavičky stane Roman Pivarník, který naposledy působil v Plzni. Střídá Richarda Dostálka, který tým vedl od čtvrtého kola.

Pod Dostálkem Brno získalo tři body, když v prvním zápase pod jeho vedením porazilo Spartu 2:0. Od té doby nebodovalo ve čtyřech zápasech za sebou, a tak Brno opět sáhlo ke změně.

"Známe situaci. Zbrojovka nesmí sestoupit a musí úspěšně zvládnout letošní ročník," uvedl nového trenéra majitel klubu Václav Bartoněk. "Musí platit slogan: Srdce na hřišti, Zbrojovku v srdci," dodal vlastník brněnského fotbalového klubu.

"Víme, že Brno mohlo mít bodů víc. Někdy hraje ve sportu roli i štěstí, některé zápasy se otočí proti vám, i když jste v nich lepší. Pro nás je důležité, že manko v tabulce je minimální a týmů namočených v boji o záchranu je hodně," řekl na úvod svého působení Roman Pivarník.

Pivarník povede Brno poprvé v kariéře. Naposledy trénoval Viktorii Plzeň, ve které skončil na začátku dubna, od té doby byl bez angažmá. "Volna si vážím a užívám si ho naplno, protože když jsem ve fotbale zaměstnaný, tak se mu maximálně věnuju," popsal uplynulé měsíce nový trenér Brna.

Moravský tým zná dobře z uplynulých let, kdy se s ním pravidelně potýkal v první i druhé lize. "V poslední době došlo k určitým změnám v kádru a hře. Vnímal jsem to samozřejmě zvenku, ale sledoval jsem to. Poznat klub zevnitř musím teď, ale je na to málo času," je si vědom Pivarník.

Ještě pro podzimní část má trenér smělé cíle. "Osobně bych byl spokojený, kdybychom dosáhli na šestnáct bodů. Bude to těžké, ale reálné," nastínil svou představu.

Zbrojovka by tak podle jeho vize měla v následujících sedmi utkáních získat z 21 možných bodů alespoň 12. Nejbližším soupeřem Moravanů bude po reprezentační pauze Slovácko, které Brno uvítá doma. K dalšímu utkání odcestuje do Plzně.

"Nepříznivý faktor je čas, který nám ani neumožňuje analyzovat a rozebírat, co bylo špatně," řekl k současné situaci Brna majitel Bartoněk. Upřesnil i detaily Pivarníkovy smlouvy: "Je na dva roky. Je tam možnost prodloužení i předčasného ukončení smlouvy v případě toho, že tuto sezonu nezvládneme."

Pivarník vkročil prakticky do neznámého prostředí. Ze současného kádru Brna osobně nezná žádného hráče. Podobně jako do Plzně si s sebou do Brna bere osvědčený realizační tým. Asistentem mu bude Tomáš Trucha, trenérem brankářů Martin Vaniak. Dosavadní trenér A-týmu Dostálek se přesune k juniorce. Asistent Lukáš Přerost ve Zbrojovce končí, stejně jako dosavadní trenér juniorky Vladimír Michal. Naopak zůstává vedoucí mužstva Libor Došek.

Pivarník odmítl rozebírat, jak chce fotbal ve Zbrojovce dělat. Podle něj je to v situaci, kdy je tým v tabulce poslední, nedůležité. "O fotbale se nechci bavit. Jde o to, kolik máme bodů. Co nejdřív se potřebujeme v tabulce dostat výš. Potřebujeme se zvednout, potom se můžeme bavit dále. Teď jsou důležité jen body," řekl nový kouč.

Předeslal, že důležitější než taktika bude v Brně na podzim bojovnost. Pivarník Zbrojovku přebral ve složité situaci. Tým je v tabulce poslední se čtyřmi body z devíti zápasů, navíc mu chybí po odchodu Jakuba Řezníčka do Plzně střelec. Michal Škoda ani Francis Koné jej zatím zastoupit nedokázali a Brno má nejhorší útok v lize.

"Jsem přesvědčený, že tým je schopný se zachránit. Sedm až osm mužstev v lize je na tom stejně jako my, věřím, že jsme konkurenceschopní," tvrdí přesto Pivarník. Po reprezentační přestávce čeká Brno domácí zápas se Slováckem, které má osm bodů a v tabulce je jedenácté.

"Každý zápas pro nás teď bude klíčový," ví Pivarník. "Musíme zvládat zápasy doma, body z venkovních zápasů budou plus," dodal.

 

Právě se děje

před 1 hodinou

USA reagují na nový bezpečnostní zákon pro Hongkong, začnou rušit politické výjimky

Americký prezident Donald Trump na tiskové konferenci v Bílém domě oznámil, že dal pokyn vládě, aby zahájila proces rušení politických výjimek, které Hongkongu poskytovaly ze strany USA oproti pevninské Číně zvláštní status. Reagoval tak na nový bezpečnostní zákon pro Hongkong, pro nějž se ve čtvrtek vyslovil čínský parlament na svém plenárním zasedání. Informovaly o tom tiskové agentury.

Trump dodal, že Spojené státy také zakážou vstup do země "potenciálně rizikovým" osobám z Číny a začnou sankcionovat čínské oficiální činitele, kteří jsou podle Washingtonu zodpovědní za podrývání hongkongské ekonomiky. Podle amerického prezidenta Čína porušila své slovo ohledně zachování hongkongské autonomie.

Zdroj: ČTK
Další zprávy