Záchrana se zase vzdálila. Brno a Opava jen remizovaly, Příbram dokonce prohrála

1. 5. 2021 17:24
Týmy bojující o záchranu ve fotbalové Fortuna:Lize ve 30. kole neuspěly a naděje na setrvání v elitní společnosti se jim zase zmenšily. Brno remizovalo 1:1 v Ostravě s Baníkem, Opava uhrálo stejný výsledek s Bohemians 1905 a Příbram dokonce padla s Českými Budějovicemi 0:1.
Fotbalisté Opavy se podobným způsobem radovali v duelu s Bohemians 1905 jen jednou a to na vítězství nestačilo | Foto: ČTK

V Ostravě na gól domácího Davida Buchty z 53. minuty dokázal 11 minut před koncem odpovědět střídající Peter Štepanovský. Zbrojovka remizovala podruhé za sebou a ztrácí tři body na patnácté Teplice, které mají nedělní zápas k dobru. Baník je už šest kol neporažen.

Hráči Zbrojovky poslední matné výkony odnesli vysokou pokutou od klubu a první minuty se v Ostravě snažili být aktivní. Zhruba od 10. minuty si ale domácí vytvořili územní převahu a několik střeleckých situací, které mohly i skončit gólem.

Do brněnské sítě málem Tetourově centru ze strany pomohla teč jednoho z hostujících beků. Naštěstí pro Zbrojovku skončil míč nejen nad hlavou zkoprnělého Berkovce, ale i nad břevnem. Z rohu rezultovala další šance, která zaváněla gólem snad ještě víc. Neobsazený Buchta na zadní tyči však z voleje přestřelil.

Z optické převahy si Baník další příležitosti vypracoval až po změně stran. Ke gólu domácím klíčovou měrou pomohla chyba brněnského stopera Dreksy, který při rozehrávce nastřelil napadajícího Buchtu a ostravský hráč zakončil náběh z levého křídla přesnou střelou k tyči. Jednadvacetiletý záložník Baníku skóroval ve druhém utkání po sobě.

Hosté museli útočit, ale jen snaha na ostravskou obranu dlouho nestačila. Baník měl naopak z brejků možnosti zápas rozhodnout. Tetourově ráně po podobné situaci jako u gólu Buchty scházelo pár centimetrů, Fillo pak z opačné strany mířil mezi tyče, ale Berkovce neprostřelil.

O to překvapivější bylo vyrovnání. Po průniku Hladíka jeho křížnou střelu na zadní tyči zblízka dorazil do sítě střídající Štepanovský. Povzbuzení hosté hned za další minutu Ostravu znovu pořádně vystrašili a střílený centr Pachlopníka z přímého kopu málem skončil v síti. Domácí dohrávali v útlumu, ale soupeř toho k obratu skóre navzdory několika závarům před brankou nevyužil.

Opava sahala po vítězství

Opavu poslal ve 41. minutě do vedení z pokutového kopu Matěj Helešic, ale v 57. minutě srovnal David Puškáč, který předtím za bezbrankového stavu nedal penaltu. Slezané nevyhráli sedm kol a na posledním místě tabulky mají už jen teoretickou šanci na záchranu. Pražané bodovali v 10 ligových zápasech po sobě.

Hned v úvodu musel domácí brankář Digaňa zasahovat proti ráně Květa. Vzápětí udělal gólman chybu v rozehrávce, ale Osmančík ji potrestat nedokázal. Na opačné straně zahrozil po rychlé akci Helešic, ale pálil vedle levé tyče.

V 25. minutě hostující Kosek po rohovém kopu těsně minul opavskou bránu. Po půlhodině hry fauloval domácí Didiba ve vápně a rozhodčí Denev nařídil penaltu. Exekuce se chopil bývalý opavský útočník Puškáč, kterého ale výborným zákrokem vychytal Digaňa.

O chvíli později po zásahu videorozhodčího a přezkoumání situace ze záznamu odpískal sudí Denev pro změnu penaltu pro domácí za faul na Dediče. K exekuci se postavil Helešic, vystřelil k pravé tyči, Le Giang si vybral druhou stranu a Opava před pauzou vedla.

Náskok ovšem Slezané udrželi jen do 57. minuty, kdy odčinil své penaltové selhání Puškáč. Hostující útočník dorazil míč do sítě poté, co Květ tvrdou ranou orazítkoval břevno. Pak Opavu znovu podržel gólman Digaňa, jenž si poradil se střelou Květa a Ljovin z následné dorážky pálil vedle.

Rozhodnout ve prospěch domácích mohl v 78. minutě střídající Rychlý, který zakončoval po centru Hrabiny z bezprostřední blízkosti, ale Le Giang předvedl skvělý zákrok a zachránil pražskému celku bod.

V Příbrami rozhodl přímý kop

Zápas v Příbrami rozhodl ve 20. minutě z přímého kopu Benjamin Čolič, na druhé straně ve 36. minutě neproměnil Tomáš Pilík penaltu. Středočeši doma v lize nezvítězili už podeváté za sebou, naopak Dynamo vyhrálo poprvé po 11 kolech.

Příbram po vítězstvích v posledních dvou venkovních zápasech potřebovala konečně naplno bodovat i doma, ale utekl jí začátek zápasu. Ve 14. minutě ještě Novákovu ránu z 20 metrů dokázal brankář Šiman vyrazit, ale po dalších šesti minutách neměl čisté svědomí při přímém kopu Čoliče, který prošel přímo nad ním do sítě. Bosenský obránce dal ve svém 100. utkání v české lize devátý gól, z toho sedmý v této sezoně.

Středočeši se vzpamatovali až po půlhodině hry. Výrazně dostat do utkání je mohla penalta, kterou po nepřehledné situaci za faul Čoliče a po přezkoumání u videa nařídil sudí Machálek. Jenže zkušený Pilík s velkou šancí naložil mizerně, jeho slabý pokus k pravé tyči brankář Vorel vyrazil.

Příbram přes smolný okamžik nesložila zbraně, připsala si další střelecké pokusy a před pauzou byla znovu blízko k vyrovnání. Opět u toho byl Pilík, jehož pokus z přímého kopu skončil na břevně.

Také po přestávce se domácí tlačili za vyrovnáním, ale tvrdá rána Treglera šla mimo tyče. S přibývajícími minutami příbramská převaha ustávala a v 70. minutě nechybělo mnoho, aby se Čolič podruhé trefil z přímého kopu. Domácí se snažili o zvrat řadou střídání, ale žádný další střelecký pokus již na Vorla nevyslali.

30. kolo první fotbalové ligy:

Baník Ostrava - Zbrojovka Brno 1:1 (0:0)

Branky: 53. Buchta - 79. Štepanovský. Rozhodčí: Hocek - Flimmel, Vaňkát - Dorušák (video). ŽK: Sanneh, Ndefe, Kaloč - Čermák, Růsek, Sedlák. Diváci: 617 (omezený počet).

Ostrava: Laštůvka - Sanneh (46. Ndefe), Svozil, Stronati, Fleišman - De Azevedo (64. Holzer), Jánoš, Tetour (89. Šmiga), Kaloč, Buchta (64. Fillo) - Zajíc (77. Šašinka). Trenér: Daněk.

Brno: Berkovec - Bariš (75. Štepanovský), Dreksa, Pernica, Moravec - Pachlopník, Čermák (63. Přichystal), Texl, Sedlák, Fousek (63. Hladík) - Růsek. Trenér: Dostálek.

SFC Opava - Bohemians Praha 1905 1:1 (1:0)

Branky: 41. Helešic z pen. - 57. Puškáč. Rozhodčí: Denev - Hájek, Ratajová - Cieslar (video). ŽK: Didiba, Dedič, Holík - Kosek, Keita, Ljovin, Vacek, Necid, Pulkrab. Diváci: 366 (omezený počet).

Opava: Digaňa - Harazim, Hrabina, Didiba, Žídek (65. Kulhánek) - Mondek (82. Darmovzal), Hellebrand, Večerka, Helešic (82. Kania) - Holík (59. Rychlý) - Dedič. Trenér: Skácel.

Bohemians: Le Giang - Dostál, Krch, Vondra, Kosek (90.+2 Musil) - Keita (81. Kadlec), Květ, Ljovin, Novák (81. Vacek) - Puškáč (66. Necid), Osmančík (66. Pulkrab). Trenér: Klusáček.

1. FK Příbram - Dynamo České Budějovice 0:1 (0:1)

Branka: 20. Čolič. Rozhodčí: Machálek - Horák, Mikeska - Adam (video). ŽK: Obdržal, Kvída - Králik, Diop, Vorel, Horejš (trenér). Diváci: omezený počet.

Příbram: Šiman - Kvída (77. Soldát), O. Kingue, S. Kingue, Mezera - Pilík, Zorvan, Tregler (85. Voltr), Obdržal (67. Dočekal), Vávra (77. Antwi) - Lubega. Trenér: Valachovič.

Č. Budějovice: Vorel - Čolič, Havel, Králik, Novák - Brandner, Čavoš, Valenta (78. Talověrov), Havelka (66. Diop), Mršič (86. Vais) - Alvir. Trenér: Horejš.