Za banán pro Kangu a hučení fanoušků bude mít Slavia zase zavřený "kotel"

8. 6. 2019 13:41
Fotbalová Slavia bude mít v úvodním domácím utkání příští sezony opět uzavřenou severní tribunu. Disciplinární komise Ligové fotbalové asociace potrestala červenobílé za rasistické chování části fanoušků vůči gabonskému záložníkovi Guéloru Kangovi v závěrečném kole nadstavbové části první ligy proti Spartě.
Slávističtí fanoušci - ilustrační foto
Slávističtí fanoušci - ilustrační foto | Foto: Tomáš Liška

Komise po pražském derby proměnila podmínku, v níž slávisté byli, v nepodmíněný trest na jeden zápas, na další utkání pak budou Pražané v podmínce a to do konce září.

Sparťan Kanga v 21. minutě derby, v němž Slavia před dvěma týdny zvítězila 2:1 a podtrhla zisk titulu, srovnal z penalty na 1:1 a neodpustil si gesto vůči domácím fanouškům. O tři minuty později na opačné straně přilétl ke gabonskému záložníkovi ze severní tribuny banán a příznivci na něj hučeli. Kanga chtěl opustit hřiště, spoluhráči ho ale přemluvili, aby pokračoval.

Slávisté měli s chováním fanoušků problémy v celém závěru sezony. Po pohárovém semifinále se Spartou na konci dubna jim disciplinárka změnila podmínku, v níž byli, v nepodmíněné uzavření severní tribuny na dvě utkání.

Nakonec ale měli červenobílí zavřený "kotel" jen na duel s Jabloncem. Na zápas s Plzní odvolací komise trest odložila a na ligové derby se Spartou jim ho disciplinárka zmírnila na podmíněný do konce roku.

Guélor Kanga.
Guélor Kanga. | Foto: Milan Kammermayer

Po událostech v posledním derby, ve kterém fanoušci vedle rasistických projevů skandovali i další nevhodné pokřiky a používali nedovolenou pyrotechniku, komise přistoupila k dalšímu trestu. Navíc Slavii udělila pokutu 100 tisíc korun. Rasistické chování ve své zprávě primárně popsal technický delegát utkání Emil Ubias.

"Disciplinární komise se nezabývala událostmi po skončení utkání, řízení bylo vedeno pouze za přestupky během utkání. Fanoušci Slavie na tribuně sever měli z minulosti podmínku na jedno utkání.

Především vzhledem k velmi závažnému projevu rasistického chování proti hráči Kangovi v polovině první půle přistoupila komise k automatickému proměnění této podmínky a první domácí zápas příští sezony odehraje Slavie bez fanoušků na tribuně sever," uvedl v komuniké předseda disciplinárky Richard Baček.

"Vhození banánové slupky k nohám hráče tmavé pleti ve spojení s hromadným skandováním huhuhu považujeme za ubohé jednání s vážným rasistickým podtextem. Disciplinárka proto ještě dále za toto rasistické chování potrestala Slavii podmíněným uzavřením tribuny sever na jedno další domácí utkání," dodal Baček.