V Sigmě se chytil jeden z talentů českého fotbalu. Nejdražší posilu z něj udělal Lébr

Jiří Škuba Jiří Škuba
20. 1. 2022 7:01
Byl to překvapivý transfer: místo do Ostravy zamířil útočník Antonín Růsek loni v červenci do Olomouce. Vyhlédnutou posilu vyfoukl Baníku bývalý spolumajitel Sigmy Josef Lébr: Zbrojovce Brno zaplatil odstupné třináct milionů korun a z dvaadvacetiletého útočníka udělal nejdražšího fotbalistu, který kdy na Hanou přestoupil.
Antonín Růsek v utkání s Aalborgem na turnaji Tipsport Malta Cup
Antonín Růsek v utkání s Aalborgem na turnaji Tipsport Malta Cup | Foto: archiv

Začátek podzimu ovšem Růskovi nevyšel zrovna snově. Na první trefu čekal šest zápasů a začala sílit kritika, že dostává prostor na úkor ostatních forvardů Sigmy. Hlavně díky své cenovce a Lébrově investici. 

"Takové názory se ke mně úplně nedostaly, na druhou stranu si dokážu  představit, že zaznívaly. Nebyla to úplně příjemná pozice, ale já jsem si zvolil Sigmu, která o mě měla zájem, a tak to prostě bylo," vypráví rychlonohý útočník.

Sám si ale uvědomuje, že mu start do sezony zrovna nenahrál. Do šancí se dostával, ale chyběly góly. "Rozjezd jsem neměl úplně nejlepší," uvědomuje si. Rázem byl pod tlakem, jak od médií, tak i od fanoušků. "Snažil jsem se to moc nevnímat, ale samozřejmě nejsem úplně odříznutý, na sociálních sítích na mě občas něco vyskočilo. V tomhle jsou zlo. Člověk to prostě vnímá, na tréninku a potom na hřišti se to ale snažím odbourat. Není to jednoduché, ale k fotbalu kritika patří a každý se s tím musí nějak srovnat," dodává.

Srovnal se s tím poměrně rychle. V průběhu podzimu šly jeho výkony nahoru, stejně jako střelecká statistika. A v závěru první části soutěže už jasně demonstroval, že patří mezi největší naděje českého fotbalu. Stal se rozdílovým hráčem. "Ze začátku se sžíváte s týmem, budujete si nějakou pozici v týmu. Myslím, že jsem v tomhle urazil velký kus cesty a do kabiny jsem zapadl super. Na konci podzimu jsem chytil formu," přikývne spokojeně.

Do Baníku ho táhla spolupráce s někdejším trenérem Lubošem Kozlem, se kterým se zná z mládežnické reprezentace. Rozhodnutí jít do Sigmy ovšem nelituje - i tady našel trenéra, který ho podle něj dokáže posunout vpřed. 

"Pan Jílek je zkušený kouč, trénoval nadstandardní hráče, tréninky jsou na vysoké úrovni a takovou taktickou přípravu, jaká je tady, jsem ještě nezažil," říká uznale.

Podzimní bilanci nakonec završil na pěti ligových brankách a dvou asistencích, další dva zásahy přidal v Mol Cupu. Není divu, že kolem něj údajně zakroužila Sparta, ale ke konkrétnímu jednání nedošlo. "Četl jsem nějaké zprávy, ale téma to nebylo. Pokud bych ale zaujal na Letné, samozřejmě by mě to potěšilo, vždyť Sparta je náš špičkový klub."

Zahraničí ho zatím neláká, progres v podobě přesunu do českého top klubu je tou cestou, která by se mu v budoucnosti zamlouvala. Ale s Josefem Lébrem, který má výrazně participovat na jeho dalším transferu, prý svoje plány nekonzultuje. "Vím, že se říká, že na mě vlastní fotbalová práva, ale já o tom vůbec nic nevím, pana Lébra ani osobně neznám. Pokud je to ale pravda, samozřejmě je to pro mě o to víc zavazující," dodává.

 

Pokud jste v článku zaznamenali chybu nebo překlep, dejte nám, prosím, vědět prostřednictvím kontaktního formuláře. Děkujeme!

Právě se děje

před 32 minutami

Americká prokuratura viní zakladatele burzy FTX z uplácení čínských úředníků

Americká prokuratura dnes vznesla nové obvinění vůči zakladateli zkrachovalé kryptoměnové burzy FTX. Sam Bankman-Fried podle ní uplácením čínských úředníků porušil americký zákon proti korupčním praktikám v zahraničí (FCPA). Informovala o tom agentura Reuters.

Prokurátoři tvrdí, že Bankman-Fried nařídil poskytnutí kryptoměn v hodnotě nejméně 40 milionů dolarů (zhruba 874 milionů Kč) ve prospěch úředníků čínské vlády. Pomocí tohoto úplatku chtěl podle prokurátorů dosáhnout uvolnění účtů patřících jeho investičnímu fondu Alameda Research, které čínské úřady zmrazily. Na těchto účtech byly kryptoměny v hodnotě přes miliardu dolarů.

Převod první části úplatku se podle prokurátorů uskutečnil kolem listopadu 2021 z hlavního obchodního účtu fondu Alameda do soukromé kryptoměnové peněženky a zmrazené účty byly následně uvolněny. Poté podle prokuratury Bankman-Fried schválil převod zbývající části úplatku v hodnotě desítek milionů dolarů.

Jedenatřicetiletý Bankman-Fried již čelí řadě obvinění v souvislosti s kolapsem kryptoměnové burzy FTX. Podle prokurátorů ukradl miliardy dolarů z účtů klientů FTX, aby jimi pokryl ztráty fondu Alameda. Prokurátoři rovněž tvrdí, že Bankman-Fried organizoval poskytování nezákonných politických darů, aby si zajistil vliv ve Washingtonu.

Zdroj: ČTK
Aktualizováno před 41 minutami

Žalobce zastavil trestní stíhání, kvůli kterému odešel šéf Vojenské policie

Státní zástupce zrušil trestní stíhání bývalého šéfa inspekce Vojenské policie Tomáše Voráče, kterého Generální inspekce bezpečnostních sborů obvinila z nelegálního nákupu přístroje proti odposlechům. Uvedla to v úterý Česká televize. Kvůli případu skončil ve funkci Voráčův tehdejší nadřízený, náčelník Vojenské policie Otakar Foltýn. Podle ministerstva obrany Vrchní státní zastupitelství kauzu vrátilo k novému rozhodnutí.

Úterním rozhodnutím Vrchního státního zastupitelství se podle mluvčí ministerstva obrany Simona Cigánkové v kauze Voráče nic zásadního nezměnilo. Foltýn podle ní loni v prosinci ponechal Voráče v pozici šéfa inspekce Vojenské policie, přestože věděl, že je Voráč obviněn. Poznamenala, že měl nejpozději do osmi pracovních dnů učinit příslušné kroky. "To je v zásadním rozporu s povinnostmi náčelníka Vojenské policie, přičemž plukovník Foltýn o obvinění podplukovníka Voráče neinformoval ani ministryni obrany," uvedla.

Foltýn v únoru požádal o uvolnění poté, co mu ministryně obrany Jana Černochová (ODS) vytkla, že ji o obvinění neinformoval a záležitost se dozvěděla z médií. Navíc podle ní Fotýn měl Voráče na základě dřívějšího rozkazu ministra obrany postavit mimo službu. Foltýn řekl, že podle jeho právního názoru bylo "50 na 50", zda Voráče služby zprostit. Podotkl, že ve chvíli, kdy se jeho nadřízený domnívá, že nesplnil rozkaz, nezbývá mu nic jiného než rezignovat.

Zdroj: ČTK
Další zprávy