Z té špíny mi bylo špatně, říká sponzor, proč končí. V Plzni viděl scény z Kmotra

Jiří Škuba Jiří Škuba
1. 3. 2021 7:29
Rozhodnutím ukončit finanční podporu prvoligových týmů Zbrojovky Brno a Českých Budějovic vyvolal pořádný poprask. Josef Grill, majitel společnosti Wedos, na jejíž servery směřuje pětina českého internetu, to vysvětluje znechucením z toho, že po korupční kauze a zadržení Romana Berbra najíždí český fotbal do starých kolejí.
Konec spolupráce. Josef Grill (vpravo) dostojí svým závazkům v Brně, logo na dresech ale už mít nechce
Konec spolupráce. Josef Grill (vpravo) dostojí svým závazkům v Brně, logo na dresech ale už mít nechce | Foto: archiv

Je úspěšným podnikatelem v oblasti IT, ze své firmy vytvořil největšího poskytovatele webhostingu v Česku. Fotbalovému prostředí není zavázán, kromě legitimních benefitů z reklamy od něj nic neočekává. A nejen proto může mluvit otevřeně o svých zkušenostech. "Pokud se k nám přidají i ostatní sponzoři, fotbal může začít finančně krvácet a to je jediná cesta, jak ho donutit k úzdravě," apeluje Grill.

Proto tak razantní krok uprostřed soutěže?

Beru ho jako poslední možnost, jak fotbal nakopnout, aby se probral. Po říjnovém zadržení Romana Berbra se otevřela alespoň malá šance, že se něco změní, ale poslední měsíc to nadšení ke změně zase začalo uvadat. A už se opět objevují prapodivné verdikty a sporně vyhodnocené situace, stačí se podívat na problémy Zbrojovky s výroky VAR. Vadí mi to a v poslední době jsem se začal zajímat o fotbal mnohem intenzivněji. Setkávám se s lidmi z okresních fotbalových svazů, z menších oddílů a dostal jsem takovou spoustu informací, že se mi z té špíny udělalo lidsky strašně špatně. Zveřejněná videa s Romanem Rogozem v hlavní roli byla poslední kapkou.

Jaké byly ohlasy na vaše rozhodnutí?

Bylo jich strašně moc, nečekal jsem, že se ta zpráva tak rozletí. Dokonce o tom psali novináři i ve Španělsku nebo Rusku. Lidi mi vzkazovali, že mi moc fandí, nedostal jsem jediný negativní ohlas. Snad jen v internetových diskuzích, některé komentáře mi večer četly z legrace moje dcery. Prý že nemáme peníze a chceme vycouvat. To mě pobavilo, jsme IT firma a jako jedni z mála nyní máme nejlepší období.

Konec ve fotbale jste přitom zvažoval už loni po návštěvě Plzně, kde hrály "vaše" České Budějovice a kde domácí zvítězili jen za vydatné podpory rozhodčích. Co se tenkrát stalo?

Ono nešlo jen o rozhodčí, ale byl jsem svědkem situace, která přesně ilustrovala poměry v našem fotbale. Před zápasem jsem navštívil prostory VIP, stál jsem u stolu sousedícího s tím, který patří plzeňskému vedení. Najednou se v místnosti zjevili Roman Berbr s Dagmar Damkovou a začali se zdravit se členy managementu Viktorie. Chovali se k sobě jako největší kamarádi. Dost mě zarazilo, že se i pánové mezi sebou líbali na tvář…

Hra na mafii?

Jo, přesně. Kmotrovské manýry. Schválně jsem si kvůli tomu pustil všechny tři díly Kmotra a je to jak přes kopírák. A zdaleka nejde jen o chování a gesta: hned po deseti minutách filmu vidíte, že není vše jen o penězích, ale o tom mít kolem sebe zavázané lidi. Teď ti pomůžu, ale vyberu si to. Řekněme, že je to historka pro zasmání, ale přesně dokresluje český fotbal.

To jsou hlavní důvody, proč jste přestali podporovat České Budějovice a Brno?

Rozhodli jsme se kvůli tomu, že se mi náš fotbal morálně hnusí. Abych se na sebe mohl podívat do zrcadla a ne na to, jak jsem krásný, ale abych se sám před sebou nestyděl. Pokud nezůstaneme sami, fotbal může začít finančně krvácet a to je jediná cesta, jak ho donutit k úzdravě. Já mám velkou výhodu: nebojím se mluvit, nemám s nikým žádné vazby, fotbal jsme brali čistě jako reklamu. A nutno říct, že účinnou, s visibilitou jsme byli spokojeni víc než u online reklamy.

Můžete prozradit rozsah vašich investic?

V případě obou klubů šlo o částku blížící se deseti milionům. Podporujeme ale i menší oddíly, pořádáme různé akce, rozdávali jsme dresy. Jasně, v kontextu fotbalu to nejsou nijak závratné peníze, ale já doufám, že se přidají i další sponzoři. Ono se o tom nemluví, ale situace v českém fotbale není vůbec růžová, je hodně klubů, které proplácejí faktury se zpožděním. Kvůli pandemii ubývá sponzorů, kraje snižují rozpočty. Třeba my jsme v létě oslovili devět klubů s nabídkou, že bychom chtěli logo na přední stranu dresů. Osm odpovědělo kladně. Tři týdny před začátkem ligy měly neobsazené místo!

Není utažení kohoutku trochu nefér vůči takové Zbrojovce, která mezi protežované kluby zrovna nepatří?

Je mi jasné, že ji to zasáhne, na druhou stranu doufám, že se přidá někdo další. Chtěl bych docílit toho, že se začnou ozývat další a další lidé, kteří budou chtít během jara něco změnit. Existují tu iniciativy, jako je Fevoluce, Čistý fotbal nebo Výzva 2021, což je super, ale mám pocit, že důvěra, že se jim podaří něco změnit, je malá. Lidi mají strach se ozvat.

Z čeho? Roman Berbr už takovou moc nemá.

Za poslední měsíce jsem se potkal s celou řadou z nich a pořád slýchám to samé: fotbal chceme změnit, strašně moc ho chceme změnit. Podporujeme vás, ale raději zůstaneme stranou. Pevně věřím, že orgány činné v trestním řízení celou zločineckou organizaci ve fotbale rozklíčují, protože to, co se tam děje, se už vymyká zdravému rozumu. Lidé tam naprosto ztratili soudnost a jejich morální hodnoty a pravidla jsou pro slušného člověka naprosto nepochopitelné. Mají pocit, že si mohou dovolit úplně všechno.

Takže už rozumíte podnikatelům typu Jiřího Šimáněho nebo Petra Pauknera, kteří byli mimořádně úspěšní ve svém byznyse, ale fotbalové prostředí je znechutilo?

Zmínění pánové jsou navíc z hmotného byznysu, takže určitě někdy na nefér jednání ještě narazí. Jenže my se pohybujeme ve virtuální sféře: všechno obstarají roboti, o zákazníky pečují stroje, které nedělají chyby a nepodrážejí. A pak přijdete do fotbalu, v němž všichni považují špínu za samozřejmost a ani si nedokážou představit, že by to bylo jinak, protože jsou její součástí… Takhle to funguje v profesionálním fotbale. Máte několik klubů, které ze systémů profitují, pak je skupina, která si zvykla na svou pozici, přežívá, nemá ambice a mlčí. A pak je pár těch, které bojují o záchranu.

Máte zkušenosti i s výkonnostním fotbalem?

Sponzorovali jsme i menší kluby v nižších soutěžích. Tam jsme zase mimo jiné naráželi na to, že za áčko si chodí zakopat nějaké známější jméno a dostává deset, patnáct tisíc měsíčně, a v béčku se borci skládají na dresy. Nebo se v rámci přeboru platí 150 tisíc za přestupy. Ti lidé vůbec neznají hodnotu peněz, a to na všech úrovních.

Deklarujete, že se z fotbalu chcete stáhnout, ale na druhou stranu přiznáváte, že v poslední době řešíte hlavně jej. Navíc údajně jednáte o koupi prvoligového klubu. Jak to jde dohromady s vaším prohlášením?

Ano, jednáme se dvěma kluby, další dva (jeden prvoligový a jeden druholigový) se mi ozvaly v momentě, kdy jsem se objevil v médiích. Není to tak, že bych aktivně vyhledával tým ke koupi, ale dostali jsme se do situace, kdy nám nabídky chodí samy. A my teď zvažujeme, jestli do toho nejít a neukázat, že se dá fotbal dělat čistě.

 

Právě se děje

před 6 hodinami

Schůzka ruského prezidenta Putina a jeho amerického protějška Bidena, chystaná na červen, se může uskutečnit ve Švýcarsku, uvedl ruský list Kommersant

Moskva dosud oficiálně nepotvrdila, že se schůzka uskuteční. Ještě hodně záleží na tom, jak dopadnou jednání šéfů diplomacií obou zemí Sergeje Lavrova a Antonyho Blinkena, naplánovaná na 19. a 20. května na Islandu, připomněl Kommersant.

Biden navrhl Putinovi schůzku během telefonického rozhovoru v polovině dubna. Přesný termín nebyl uveden. Bílý dům jako místo setkání navrhl třetí zemi. Kreml uvedl, že nedal oficiální odpověď ohledně schůzky a Moskva návrh studuje. Podle zdrojů Kommersantu Biden navrhl, že by se mohl s Putinem sejít v jedné z evropských zemí 15.-16. června.

před 6 hodinami

Mexický prezident se omluvil za 110 let starý masakr Číňanů

Mexický prezident Andrés Manuel López Obrador se omluvil za 110 let starý masakr Číňanů ve městě Torreón. Masového vraždění, které López Obrador označil za malou genocidu, se dopustily oddíly hlásící se k mexické revoluci, uvedla agentura AP. Během tří dnů bylo zavražděno 303 osob, což byla zhruba polovina tehdejší čínské komunity v Torreónu.

"Musím se smutkem říct, že i po této malé genocidě pokračovaly beztrestný útlak a vraždění členů čínské komunity, ať už kvůli rasismu nebo z úmyslu je okrást," uvedl López Obrador. Podle něj diskriminace byla založena na rozšířených stereotypech, kterým Číňané v té době čelili.

Mexický prezident také řekl, že jeho země je vděčná za bratrství, které Čína prokázala během epidemie covidu-19. Mexiko, které vykazuje čtvrtý nejvyšší počet úmrtí v souvislosti s covidem-19, si v Pekingu objednalo zhruba 29 milionů dávek vakcíny proti covidu-19, z nichž zatím dostalo deset milionů.

Zdroj: ČTK
před 7 hodinami

Do španělského autonomního města Ceuty, jež leží na africkém kontinentě, v pondělí nelegálně vstoupilo nejméně 2700 lidí a mezi nimi stovky nezletilců

Španělské úřady uvedly, že se jedná o druhý početnější příchod migrantů za poslední měsíc. Na konci dubna do Ceuty doplavalo z Maroka přes 150 lidí. Občas se migranti, hlavně ve větších skupinách, snaží překonat pevninskou přísně hlídanou hranici. Na její zhruba osmikilometrové délce stojí také deset metrů vysoký plot. Dnešní hojnější přeplavání hranice, které začalo od ranních hodin, podle policie usnadnil také nízký příliv. Kapacity pro přijetí migrantů ve městě jsou v současnosti přeplněné, uvedla stanice RTVE.

Zdroj: ČTK
Další zprávy