Z Měcholup až do jiné galaxie. Trpišovský se ale tlaku ve Slavii nebojí, slibuje ofenzivní hody

ČTK ČTK
22. 12. 2017 12:45
Strmě stoupající kariéra Jindřicha Trpišovského kulminuje ve Slavii. "Je to takový skok do jiné galaxie," říká v prvním rozhovoru po uvedení do funkce.
Jindřich Trpišovský
Jindřich Trpišovský | Foto: Milan Kammermayer

Praha - Trenér Jindřich Trpišovský považuje svůj příchod z Liberce na lavičku slávistických fotbalistů za skok do jiné galaxie. Většího tlaku v týmu úřadujícího ligového mistra se nebojí a jako jeden z hlavních cílů si spolu s vedením vytyčil hrát od první do poslední minuty útočně.

"Pro mě to v kariéře nejsou postupné, ale mílové kroky. Před pěti lety jsem trénoval v Měcholupech divizi a pak třetí ligu a teď sedím tady. Pro nás pro všechny v realizačním týmu, s nímž jdeme dlouhou dobu pohromadě, je to turbulentní dvouapůlleté období. Z druhé ligy na Žižkově, kdy jsme chodili v uvozovkách kopat na silnici, přes dvojí účast v evropských pohárech pokračujeme v cestě tady. Je to takový skok do jiné galaxie," řekl pro slávistický web Trpišovský, který nahradil Jaroslava Šilhavého.

"Je pro mě velká čest stát se součástí takového klubu. Těším se hodně, i když to pro mě znamená dost změn. Jsem spíše konzervativní typ, beru to tak, že v první fázi si musím na Slavii zvyknout. Vnímám, že jdu do nejstaršího českého klubu s ohromnou fanouškovskou základnou. Cítím velký závazek k lidem, kteří přijdou na stadion," dodal jednačtyřicetiletý kouč.

Výrazně vyššího tlaku, než na jaký byl zvyklý v Liberci, se neobává. "Vzpomínám si na moje začátky z Liberce, kdy jsme přicházeli z druhé ligy rovnou do evropských soutěží. Ten tlak je ve fotbale vždy stejný. Samozřejmě vnímám, že jdu do obrovského klubu, ale prostě fotbal na hřišti je stejný, hřiště je stejně velké a hraje 22 hráčů," konstatoval Trpišovský, jenž v začátcích kariéry trénoval mládež u rivala na Spartě.

Slavii přebírá na druhém místě tabulky se ztrátou 14 bodů na vedoucí tým ligy Plzeň. "Úkol, který jsem slyšel a je mi vlastní, je hrát co nejvíc ofenzivně a dopředu. Budeme se postupně seznamovat s týmem a cíl bude posunout těžiště co nejblíže k soupeřově bráně. Zjednodušeně řečeno útočit od první do poslední minuty, ať už s míčem, nebo na míč, když ho mít nebudeme. To je takové přání vedení," řekl Trpišovský.

Za jeho příchodem do Slavie stál hlavně nový sportovní ředitel Jan Nezmar, s nímž do konce podzimu pracoval v Liberci. "On si mě vybral do Liberce z druholigového Žižkova a dal mi neuvěřitelnou šanci. Bylo to velké riziko, ale vybral si nás. Je to člověk, kterého si vážím pracovně i charakterově, jsme schopni si za deset minut říct věci, které si s jinými lidmi říkáte šest hodin. Jsme stejně naladění," uvedl Trpišovský.

Doufá, že zažije klidnější přestupní období než v Liberci. "Jsem zvyklý na migrační vlny tam a zpět. Ve Slavii je skvělý tým a skvělí hráči. V první fázi musíme navázat na to, co tady bylo, odvedl se tady obrovský kus práce. Trenéři, kteří tu byli před námi, dokázali získat titul. My musíme poznat tým a vymáčknout z hráčů maximum. Nejsem v tuhle chvíli zastáncem velkých změn. Bude záležet na tom, kteří hráči případně odejdou. Budeme se spíš rozhlížet po typologii hráčů, která v tom týmu úplně není," dodal.

Z Liberce si přivedl i tři své asistenty. "Přicházejí se mnou lidé, na které jsem zvyklý a kteří jsou určitou zárukou kontinuity práce. Ale protože přicházíme zvenčí, chtěli jsme mít v týmu i lidi, kteří jsou slávisté a jsou na zdejší prostředí zvyklí. Součástí týmu tak zůstávají třeba Standa Vlček a Radek Černý, trenérsky bude součástí i Jirka Bílek," jmenoval bývalého kapitána Slavie, který je nově ve vedení klubu.

 

Právě se děje

před 9 minutami

Trump psal Erdoganovi, ať není ohledně Sýrie "hlupák" a "tvrďák"

Americký prezident Donald Trump v dopisu 9. října adresovaném svému tureckému protějšku Recepu Tayyipu Erdoganovi napsal, že chce dospět k "dobré dohodě o Sýrii" a vzkázal mu, ať není "tvrďák". Pravost dopisu, který končí větami "Nebuďte hlupák. Zavolám vám později" a který se nejprve objevil na twitteru novinářky Fox News Trish Reganové, následně podle agentury Reuters potvrdil Bílý dům.

Dopis byl zveřejněn ve chvíli, kdy se Trump snaží zmírnit politické škody po svém rozhodnutí stáhnout americké vojáky ze severní Sýrie, čímž vyklidil pole k tureckému vpádu proti milicím syrských Kurdů, poznamenal Reuters. Turecko 9. října zahájilo ofenzivu s oficiálním cílem vybudovat na syrském území podél hranice zónu pro bezpečný návrat uprchlíků.

"Vypracujme dobrou dohodu! Nechcete být zodpovědný za masakr tisíců lidí a já nechci být zodpovědný za zničení turecké ekonomiky - a to udělám," napsal Trump.

před 1 hodinou

Satoranský začne sezonu NBA jako první rozehrávač Chicaga

Český basketbalista Tomáš Satoranský začne novou sezonu NBA v roli prvního rozehrávače Chicaga. Před posledním přípravným zápasem Bulls proti Atlantě to uvedl trenér Jim Boylen.

"Zítra a v našem úvodním utkání 23. října bude začínat Satoranský, (Kris) Dunn bude střídat," řekl dnes Boylen novinářům.

Satoranský přišel do Chicaga v létě po třech letech ve Washingtonu a podepsal tříletou smlouvu na 30 milionů dolarů. Bulls začali přípravu třemi porážkami, ale v neděli proti mistrovskému Torontu se dočkali vítězství (105:91), k němuž jediný český hráč v NBA pomohl 12 body a čtyřmi asistencemi.

Do nového ročníku zámořské ligy Chicago vstoupí ve středu 23. října utkáním v Charlotte.

Zdroj: ČTK
před 3 hodinami

Erdogan změnil názor, s viceprezidentem USA Pencem se nakonec setká

Turecký prezident Recep Tayyip Erdogan se ve čtvrtek setká s americkým viceprezidentem Mikem Pencem a ministrem zahraničí Mikem Pompeem. Informoval o tom šéf komunikací turecké vlády. Dříve totiž Erdogan setkání v rozhovoru s televizí Sky News odmítl s tím, že bude jednat pouze se svým protějškem Donaldem Trumpem a nechal se slyšet, že americkou delegaci, která chce jednat o nynější turecké intervenci v Sýrii, odkáže na jejich protějšky v turecké vládě.

Zástupci vlády USA letí do Turecka ve středu, ve čtvrtek pak mají začít oficiální jednání. Pompeo řekl, že cílem mise je najít řešení situace v Sýrii a ne rozbít americko-turecké vztahy.

Další zprávy