Všichni na testy. Fotbalisté musí před každým ligovým duelem na odběr, uhradí ho klub

Sport ČTK Sport, ČTK
Aktualizováno 5. 8. 2020 22:37
Všechny týmy první fotbalové ligy budou muset v příští sezoně před každým zápasem nejvyšší soutěže povinně podstoupit test na koronavirus.
Fotbalisté Slavie slaví titul mistra v sezoně 2019/2020.
Fotbalisté Slavie slaví titul mistra v sezoně 2019/2020. | Foto: Milan Kammermayer

Hradit si jej budou samy kluby. Odběry se budou týkat všech osob, které jsou uvedeny v zápise o utkání.

Stejné opatření bude čekat i všechny celky, které se v domácím poháru MOL Cupu utkají s týmy z nejvyšší soutěže. Druholigová mužstva budou muset povinně podstoupit testy každý měsíc.

"Bude to k tíži klubů. Kluby to pochopily a souhlasily s tím. Testování bude povinné pro všechny hráče, kteří jsou uvedeni v zápise, plus pro členy realizačních týmů," řekl na tiskové konferenci po ligovém grémiu profesionálních klubů předseda Ligové fotbalové asociace (LFA) Dušan Svoboda. Test nebude moci být starší než tři dny. "Kontrolou bude pověřen technický delegát. Opatření platí až do odvolání ligovým výborem," dodal.

Testy podle odhadů vyjdou jeden klub za sezonu zhruba na dva miliony korun. "Naším primárním cílem, samozřejmě kromě ochrany zdraví hráčů, je, že se snažíme vytvořit maximální podmínky pro to, abychom neohrozili české klubové zástupce v kvalifikaci o evropské poháry. Pokud budete hrát kvalifikace pohárů nebo reprezentační zápasy, podmínka testování před každým zápasem je ze strany UEFA striktně nařízena," uvedl Svoboda.

"Nechceme zbytečně riskovat a dočkat se situace, že některému našemu pohárovému zástupci ztížíme možnost se do pohárů dostat. Jak to bude vypadat dál, záleží na vývoji epidemiologické situace," dodal Svoboda.

LFA před květnovým restartem minulé sezony, přerušené koronavirovou pandemií, vypracovala pro kluby protokol s řadou hygienických opatření, který byl zatím ve formě doporučení. Od nového ročníku se změní na závazná pravidla a v případě jejich porušení může klub či hráče potrestat disciplinární komise.

"Jde o upřesnění toho, co bylo vydáno už na jaře. Nařízení se týkají utkání a tréninkových procesů. Co se týká věcí mimo, to už nemůže řešit LFA. Když se budeme bavit třeba o případu jako v klubu Techtle Mechtle, nemáme možnost, jak je potrestat. Je to o odpovědnosti hráčů. Musí si uvědomit, že pokud budou chodit na diskotéku, pít z kýble jedním brčkem, není to jen o tom, že oni onemocní. Spoluhráči kvůli nim nebudou moci hrát," řekl Svoboda a připomněl nákazu sportovců v pražském nočním podniku.

"Testování plus důsledné vyžadování dodržování opatření, to je z našeho pohledu maximum, co můžeme udělat pro to, aby se kompletní ročník dohrál na hřišti," uvedl Svoboda.

V souvislosti s koronavirou krizí také řídící orgán soutěže získal pravomoc nařídit klubu v případě zhoršené epidemiologické situace v místě jeho sídla odehrát utkání jinde. "Republika je dnes rozdělena na nějaké oblasti, semafory a mohou tam svítit různé barvy. Chceme se vyhnout situaci, kdy klub sice v karanténě nebude, ale v daném kraji nebo okrese budou zakázány akce s účastí třeba nad 20 osob. To už nejsme schopni utkání odehrát, pro nás je limitní číslo 100," uvedl Svoboda.

"V případě, že klub bude zdravý, ale v oblasti nebude možné odehrát utkání, buď si iniciativně najde místo, kde to odehraje, nebo bude mít tu kompetenci řídící orgán," dodal.

Polovina duelů k určení pořadí

LFA s ohledem na koronavirovou krizi rovněž upravila tresty za žluté karty. Nově budou muset hráči za každá čtyři napomínání vynechat jedno utkání a karty se už nebudou kumulovat. Dosud za osm napomenutí platil trest na dva zápasy, za 12 na tři duely a podobně.

Pokud se v příští sezoně odehraje aspoň 50 procent celé soutěže, bude určeno pořadí. V případě, že týmy nebudou mít odehranou stejnou porci utkání, rozhodne koeficient podle přepočtu bodů na počet zápasů. LFA upravila rozpis soutěží poté, co se kvůli výskytu koronaviru v týmu Opavy v minulém ročníku nedohrála nadstavbová skupina o záchranu a liga musela být předčasně ukončena.

"Naším primárním cílem je udělat vše pro to, aby se odehrál kompletní program příštího ročníku. Víme, že k tomu z důvodu vyšší moci, covidu-19, nemusí dojít. Proto jsme se intenzivně zaobírali otázkou, jak nastavit pravidla tak, aby v případě nedohrání ročníku kvůli karanténním opatřením nedošlo k situaci jako letos, kdy se nemohlo určit pořadí a tím pádem ani sestupující," řekl na tiskové konferenci po ligovém grémiu profesionálních klubů předseda LFA Dušan Svoboda.

K tomu, aby bylo určeno pořadí, se musí odehrát aspoň 50 procent první ligy. "To je podmínka. V případě nedohrání ročníku pak dojde k tomu, že se tabulka určí a sestaví podle koeficientu, že se budou přepočítávat body na počet odehraných zápasů," uvedl Svoboda.

Kvůli výskytu koronaviru v týmu Opavy se v červenci nedohrál závěr nadstavbové skupiny o záchranu. Už předtím poslední dvě kola odložilo pro změnu několik pozitivních testů v nedaleké Karviné.

Nemohlo být vyhlášeno konečné pořadí, byť mistrovský titul pražské Slavii zůstal. Z nejvyšší soutěže nikdo nesestoupil a z druhé ligy prošla vedle vítězných Pardubic mezi elitu i druhá Zbrojovka Brno. Baráž byla zrušena. Nadcházející prvoligovou sezonu bude hrát poprvé v historii 18 týmů a přímo sestoupí tři celky. Zrušena byla nadstavba.

Pokud by byla v nadcházející sezoně odehrána aspoň polovina programu první ligy, ale některý tým by za sebou neměl 50 procent svých utkání, nemůže se stát mistrem ani se kvalifikovat do evropských pohárů. Sestoupit ale může. I v případě, že by se v nejvyšší soutěži nedohrála ani polovina všech zápasů, spadly by tři celky. A to za předpokladu, že se v druhé lize, která bude mít tentokrát jen 14 účastníků, dokončí aspoň polovina programu. Pokud by nedošlo ani na 50 procent zápasů vedle první ligy také v druhé, z nejvyšší soutěže by stejně jako letos nikdo nesestoupil.

"Pokud se bavíme o tom, že nedohrajeme ani 50 procent všech utkání soutěže, to už je z hlediska fotbalu tak trochu konec světa. My věříme, že parametr 50 procent všech utkání je takový, že si neumíme představit, že by k němu nedošlo," dodal šéf LFA.

 

Právě se děje

před 8 hodinami

Spolupracovnice Navalného Sobolová zastavila svoji předvolební kampaň

Spolupracovnice ruského opozičního představitele Alexeje Navalného Ljubov Sobolová oznámila na facebooku, že zastavuje svoji kampaň před zářijovými volbami do Státní dumy. K tomu rozhodnutí ji podle jejích slov dovedly obavy o bezpečnost svých podporovatelů v situaci, kdy vláda pronásleduje své oponenty, i skutečnost, že jí jako spolupracovnici organizace, která byla prohlášena za extremistickou, kandidovat zakazuje zákon.

Zdroj: ČTK
Další zprávy