Vše o videu v české lize. Kdy to začne, v kolika zápasech, jak přesně bude v praxi systém fungovat

Luděk Mádl Luděk Mádl
27. 7. 2017 8:01
Rozhovor s Romanem Hrubešem, který má coby člen Listkiewiczovy komise rozhodčích na starosti projekt zavedení videa do rozhodování zápasů české fotbalové HET ligy.
Ubude na stadionech zlé krve? V éře rozhodování fotbalu s pomocí videa by mnohá vážná chyba měla být ještě napravena
Ubude na stadionech zlé krve? V éře rozhodování fotbalu s pomocí videa by mnohá vážná chyba měla být ještě napravena | Foto: Lukáš Caha

Praha - Fotbalovou ligu v Česku čeká opravdu revoluční změna. Jak oznámilo vedení soutěže, v průběhu soutěžního ročníku 2017/18, který se rozeběhne už tento pátek, bude v některých zápasech HET ligy nasazen videorozhodčí.

Už tedy nikoliv jen v rámci zkoušek. Naostro. Prostě tak, aby hlavnímu sudímu utkání, pokud se ocitne v problémech, pomohl a aby společně odstranili případné hrubé chyby, kterých se někdy nevyvaruje ani nejlepší sudí světa.

Pozor! Zatím video zdaleka nebude nasazeno plošně, počítá se předběžně s jedním prvoligovým zápasem na podzim a větším počtem utkání v jarní části.

To vše, samozřejmě, pokud všechno klapne, jak má. O detailech chystaného projektu a o tom, jak by v průběhu zápasu mělo všechno fungovat, hovořil deník Aktuálně.cz podrobněji s Romanem Hrubešem, členem Listkiewiczovy komise rozhodčích FAČR. Právě on má v rámci komise progresivní projekt videorozhodčího pod hlavičkou Ligové fotbalové asociace ve své odborné gesci.

Německá bundesliga už od FIFA obdržela výjimku, aby videorozhodčího mohla nasadit v ostrém on-line režimu. Česká HET liga je připravena požádat o stejnou výjimku taktéž, a to ve chvíli, kdy na ni bude připravena, orientačně v polovině podzimní části.

"Půjdeme cestou postupných kroků, nemáme na projekt tolik finančních prostředků jako třeba Němci, takže se u nás projekt bude týkat jen některých vybraných zápasů, ale i my se postupně budeme dostávat dál a dál. A pro fotbal to bude jednoznačně krok vpřed, o tom jsem přesvědčený," zdůrazňuje Roman Hrubeš.

Fanoušci už si po středeční tiskové konferenci vedení ligy přečetli titulky, že v novém ročníku české fotbalové HET ligy bude naostro zaveden videorozhodčí. Pojďme si to upřesnit: Kdy a jak se to stane?

"K té fázi, ve které, věřme, nasadíme videorozhodčího naostro, tedy on-line, do ligového zápasu, bychom se měli dostat někdy na jaře. Přáním šéfa ligy Dušana Svobody je, aby dokonce jeden takový zápas proběhl už na podzim."

A až budete mít celý projekt připravený naplno, jak by poté měl vypadat ten jarní provoz? Budou pak videorozhodčí nasazeni ve všech zápasech nejvyšší soutěže?

"To zatím ne. Na to zprvu kapacity mít nebudeme, to je hudba budoucnosti. Byť k ní jednou také dospějeme. Ale reálně si představujeme, že v průběhu jarní části soutěže zvládneme nasadit videorozhodčího do jednoho nebo dvou zápasů v příslušném ligovém kole."

Co vás čeká v mezidobí? Co všechno je k ostrému spuštění projektu ještě třeba doladit?

"Začali jsme už v minulém ročníku první fází, testováním v off-line režimu, kdy videorozhodčí nebyli v kontaktu se sudími na hřišti. Teď přijde velmi, velmi důležitý krok 2, ve kterém už ve vybraných utkáních juniorské ligy nebo mládežnických soutěží dojde k on-line propojení mezi videosudím a rozhodčími. A v jejich průběhu se všichni zainteresovaní budou učit, jak se přesně chovat a jak vlastně s tou videotechnologií dokonale zacházet. Aby pak při nasazení v ligové soutěži, což bude kýžený krok 3, fungovalo všechno co možná nejlépe."

A teď nám prosím popište, jak to tedy celé bude v ostrém ligovém provozu opravdu fungovat.

"Videorozhodčí a jeho asistent budou sedět v přenosovém voze, kde budou mít k dispozici záběry z dostupných televizních kamer. Zatím jsme všechno testovali ve spolupráci s O2 TV, která používá 11 kamer, dělat se to podle všeho dá i s 6 kamerami. Videorozhodčí a jeho asistent nebudou mít k dispozici zvukovou stopu, to znamená, že neuslyší hlas televizního komentátora, aby je v jejich úsudku neovlivňoval. Budou ale komunikačním zařízením spojeni se všemi rozhodčími na hřišti. To znamená s hlavním rozhodčím, jeho asistenty i se čtvrtým rozhodčím."

A jak to bude fungovat? Bude si radu videorozhodčího žádat hlavní sudí, nebo může videorozhodčí sám od sebe poradit kolegovi s píšťalkou: Pepíku, teď jsi udělal chybu?

"V zásadě obojí. Základ je každopádně v tom, že hlavní rozhodčí na hřišti musí nejprve k dané situaci přijmout vlastní rozhodnutí. Nemůže věc nechat tak, že prostě neví, a jít se radit. Musí učinit verdikt, ale pak může zkonzultovat, jestli ho vyřkl správně. A pokud se pomocí videa ukáže, že nikoliv, může ten verdikt revokovat."

Zkusím nastínit příklad: Proběhne souboj uvnitř šestnáctky, hlavní sudí si řekne, že penaltový faul to nebyl. Ale videorozhodčí porušení pravidel viděl. Co se stane?

"Pokud v takové situaci videorozhodčí vidí, že kolega hlavní sudí udělal hrubou chybu, že kupříkladu neodpískal jasný penaltový faul nebo ruku, dá hlavnímu pokyn, aby hru přerušil. V takové situaci je potřeba, aby tak učinili co nejdříve. Dokud je míč v takzvané neutrální zóně. Nesmí se stát, že mezitím druhý tým podnikne protiútok a vstřelí gól."

Dobře, dejme tomu, že to stihnou. Hlavní sudí dostane od videorozhodčího echo, že pochybil. Co se děje dál?

"Hlavní sudí se přesune k monitoru umístěnému poblíž hrací plochy a tam si sám celou věc znovu prohlédne a učiní v té věci konečný verdikt. Ten má ve své kompetenci vždycky jen on sám."

Které situace mohou být posuzovány s pomocí videorozhodčího?

"To je taxativně stanoveno. Jde o všechny okolnosti související se vstřelením branky, s případným nařízením pokutového kopu, udělením červené karty a také v otázce případné chybné identifikace hráčů při udělování osobních trestů."

Takže třeba správnost posouzení ofsajdové situace se zkoumá kdy?

"Pokud je dosaženo branky. A sudí na hřišti si třeba nejsou jisti, jestli gólu nepředcházel ofsajd. Nebo jestli třeba nedošlo k útočnému faulu. A stejně tak je na to může upozornit videorozhodčí, vidí-li před sebou na monitoru zjevnou hrubou chybu. Ale že by se zkoumala každá druhá ofsajdová situace, to rozhodně ne, k tomu to celé neslouží. Principem zavedení videorozhodčího je snaha o odstranění hrubých rozhodcovských chyb, ke kterým bohužel logicky někdy dochází, protože člověk není stroj."

Zmiňoval jste, že v přenosovém voze bude videorozhodčí i jeho asistent. Proč dvě osoby?

"FIFA to vyžaduje z následujícího důvodu: Pokud si v nepřerušené hře prohlíží videorozhodčí zpětně nějakou spornou situaci, v takové chvíli jeho asistent nadále sleduje dále probíhající hru, aby v ní jejich miniteamu něco dalšího důležitého neuteklo."

Roman Hrubeš (vlevo) spolu s dalšími členy komise rozhodčích Václavem Krondlem a Michalem Listkiewiczem
Roman Hrubeš (vlevo) spolu s dalšími členy komise rozhodčích Václavem Krondlem a Michalem Listkiewiczem | Foto: Milan Kammermayer

Odkud se budou rekrutovat videorozhodčí a jejich asistenti?

"Půjde o bývalé i současné rozhodčí či asistenty, kteří mají s řízením ligových zápasů zkušenosti."

Svého času se spekulovalo o variantách, že by možnost vyzvat sudí k videokontrole měli třeba trenéři obou týmů, po vzoru tenisové "challenge", řekněme, dvakrát do poločasu. S něčím takovým se počítá?

"Pokud je mi známo, tak nikoliv, a ani nepředpokládám, že by se něco takového mělo zavádět i v budoucnu."

Když už jsme u tenisu, tam diváci vidí grafické znázornění, jestli míček skončil v autu, nebo ne. Budou moci i fotbaloví fanoušci, například na videostěně na stadionu, sledovat totéž, na co se bude dívat hlavní sudí u monitoru?

"V počátečních fázích projektu, tak jak s nimi FIFA počítá, rozhodně ne, uvidíme v budoucnu. I tak ale bude podle mě zavedení videotechnologie do rozhodování fotbalu obrovským posunem vpřed, který pomůže fotbalu na celém světě. A těším se na to, že se to celé už relativně velmi brzy rozjede také u nás. Jsem opravdu rád, že u toho můžu osobně být. Je to tak trochu jedno velké dobrodružství, ale jsem si jistý, že s dobrým koncem."

Facebooková stránka autora: Luděk Mádl - Aktuálně.cz

 

Právě se děje

Další zprávy