Vrba začal v Baníku průšvihem. Slovácku zachránil v Brně remízu Trávník

30. 7. 2022 17:59
Trenér Pavel Vrba zažívá hodně nepovedený vstup do angažmá v Ostravě. Baník v úvodním utkání Fortuna:Ligy doma jasně prohrál s Olomoucí 0:3. Brněnská Zbrojovka se do nejvyšší soutěže vrátila cennou remízou s ambiciózním Slováckem. Bez branek skončil duel mezi Zlínem a Mladou Boleslaví.
Nemanja Kuzmanovič z Baníku a kapitán Olomouce Radim Breite.
Nemanja Kuzmanovič z Baníku a kapitán Olomouce Radim Breite. | Foto: ČTK

Fotbalisté Olomouce v úvodním kole nové prvoligové sezony překvapivě zvítězili v Ostravě 3:0. Hosty poslal v závěru první půle do vedení Mojmír Chytil a po přestávce se prosadili Juraj Chvátal a střídající Jan Sedlák. Domácímu trenérovi Pavlu Vrbovi nevyšel soutěžní návrat na lavičku Baníku. Hanáci zvítězili v lize v Ostravě po 10 letech.

Ostrava si v premiéře pod novým koučem Vrbou v úvodu na promoklém terénu vynutila tlak i pár nebezpečných centrů a z nich hlavně ten Šehičův pořádně protáhl gólmana Macíka. Sigma ale hru rychle vyrovnala a v 19. minutě si vypracovala první velkou šanci. Po centru z levé strany míč z první tečoval Růsek, balon křížně prošel brankovištěm a jen o pár centimetrů minul tyč.

Nasáklý trávník pak nadělal problémy i Sigmě. Macík neudržel skákavou střelu z dálky, ale dorážející Tijani jeho zaváhání nepotrestal. Za hostující obranou se v 34. minutě zčistajasna objevil Šehič, ale z nadějné situace levačkou minul.

V 38. minutě navíc stejný hráč u lajny propadl v souboji s Chvátalem, který rozehrál kombinaci, na jejímž konci stál Chytil. Jeho střela z velkého vápna možná i s jemnou tečí skončila v síti za Laštůvkou a Sigma vedla.

Hned v úvodu druhé půle se ocitl ve vyložené šanci Tijani, ale centr od levé lajny na malém vápně špatně trefil. Pak opět přišly chvíle Sigmy. Navrátil zblízka přestřelil, Chytilovi vyrazil ránu Laštůvka, ale v 50. minutě už ani on nedokázal zastavit volej Chvátala, který se o tyč odrazil do brány. Slovenský obránce se dočkal premiérového gólu v české lize.

Situaci Ostravy mohl ještě zhoršit Ventúra, Laštůvka na jeho přímý kop nereagoval, ale míč ke štěstí domácích těsně minul tyč. S blížícím se závěrem sláblo i ostravské odhodlání. Baník ještě mohl nakopnout střídající Budínský, ale z 10 metrů hlavičkoval nedůrazně a přímo do Macíkovy náruče.

Pak domácí inkasovali potřetí a bylo rozhodnuto. Hosté vybojovali míč na útočné polovině, střídající Sedlák postupoval sám na Laštůvku a v 79. minutě se trefil přesně k tyči. Ostravští utrpěli nejvyšší domácí ligovou porážku od listopadu 2018.

Slovácku zachránil bod navrátilec Trávník

Fotbalisté Brna při návratu do nejvyšší soutěže v úvodním kole první ligy překvapivě remizovali s favorizovaným Slováckem 2:2. Zbrojovka dvakrát vedla po gólech Michala Ševčíka a Jakuba Přichystala, úřadující vítěz domácího poháru ale pokaždé vyrovnal. Ve 30. minutě se prosadil Daniel Holzer a v 71. minutě Michal Trávník. Brňané doma v lize nad Slováckem poprvé po čtyřech zápasech nezvítězili.

Domácí nastoupili v základu s dvěma letními posilami Faltou a Granečným, zkušení Matejov s Divíškem zůstali na lavičce. Trenér Slovácka Svědík překvapil nasazením univerzála Kalabišky na hrot tříčlenného útoku.

Úvodní minuty patřily čtvrtému týmu minulé ligové sezony. Slovácko, pro které byl zápas generálkou na čtvrteční úvodní duel 3. předkola Evropské ligy s Fenerbahce Istanbul, diktovalo tempo hry a dostávalo se do zakončení. Ve dvou šancí ovšem Havlík selhal a netrefil prostor mezi tyčemi.

Zbrojovka se pomalu osmělovala. Ve 13. minutě Hofmann stihl na poslední chvíli zastavit slibnou akci domácích, o sedm později už ale nováček slavil první gól po návratu mezi elitu. Po centru Granečného uvolnil Řezníček Ševčíka a mládežnický reprezentant prostřelil Ngyuena. V nejvyšší soutěži skóroval poprvé.

Hosté se vyrovnání dočkali po půlhodině hry, kdy Havlíkův centr zleva vyrazil Berkovec jen před sebe a Holzer pohotově doklepl míč do sítě. Brno si však vzalo vedení ihned zpět. U brankové čáry přehrál Daníčka důrazný Řezníček a jeho měkký centr poslal do sítě Přichystal.

Brňané byli favorizovanému soupeři více než vyrovnaným soupeřem a potvrzovali to i v úvodu druhého poločasu. Ve 47. minutě tvrdě vypálil Hladík a Nguyen měl s jeho střelou plné ruce práce. Domácím se dařily i brejky, jimiž Zbrojovka eliminovala územní převahu Slovácka. Po jednom z nich se opět dostal do zakončení Hladík a v poslední chvíli zasáhl bránící Daníček.

Slovácko svůj tlak stupňovalo a v 71. minutě se dočkalo vyrovnání. Kalabiška našel v šestnáctce volného Trávníka, jehož střela s pomocí tyče zapadla kousek za čáru do sítě. Závěr se odehrál v režii hostujícího celku, ale nováček už cenný bod v úvodu ligy ubránil.

1. kolo první fotbalové ligy:

Zbrojovka Brno - 1. FC Slovácko 2:2 (2:1)

Branky: 21. Ševčík, 32. Přichystal - 30. Holzer, 71. Trávník. Rozhodčí: Radina - Kubr, Leška - Berka (video). ŽK: Falta, Granečný - Daníček, Hofmann. Diváci: 8024.

Brno: Berkovec - Hrabina, Endl, Šural, Granečný - Texl, Ševčík (68. Blecha) - Hladík (89. Divíšek), Falta (89. Jambor), Přichystal (72. Alli) - Řezníček (68. Fousek). Trenér: Dostálek.

Slovácko: Nguyen - Hofmann, Daníček, Kadlec - Reinberk (46. Tomič), Trávník (79. Kohút), Havlík, Duskí (69. Šašinka) - Petržela (89. Brandner), Kalabiška, Holzer (79. Sinjavskij). Trenér: Svědík.

Baník Ostrava - Sigma Olomouc 0:3 (0:1)

Branky: 38. Chytil, 50. Chvátal, 79. Sedlák. Rozhodčí: Proske - Paták, Kotík - Ondráš (video). ŽK: Kuzmanovič, Pokorný, Fleišman - Chvátal, Zmrzlý. Diváci: 6698.

Ostrava: Laštůvka - Ndefe, Frydrych, Pokorný, Fleišman - Klíma, Kuzmanovič (64. Budínský), Kaloč (83. Smékal), Tetour (64. Takács), Šehič (83. Buchta) - Tijani (53. P. Jaroň). Trenér: Vrba.

Olomouc: Macík - Chvátal, Vraštil, Jemelka, Zmrzlý - Navrátil (86. Matoušek), Ventúra (69. Sedlák), Růsek (78. Šíp), Breite (86. Poulolo), Zorvan - Chytil (69. Zifčák). Trenér: Jílek.

Trinity Zlín - FK Mladá Boleslav 0:0

Rozhodčí: Starý - Horák, Vodrážka - Orel (video). ŽK: Vukadinovič, Kolář, Cedidla - Suchý. Diváci: 2754.

Zlín: Dostál - Cedidla, Simerský, Procházka, Bartošák - Didiba, Kolář - Dramé (46. Fillo), Jawo (72. Janetzký), Čanturišvili - Vukadinovič (63. Silný). Trenér: Jelínek.

M. Boleslav: Polaček - Mareček (78. Vaníček), Šimek, Suchý, Karafiát - Pech, Mašek (74. Krobot), Dancák, Matějovský, Ladra - Škoda. Trenér: Hoftych.