Slavii na sněhu v Příbrami srazily dva vlastní góly. O výhru přišla v 95. minutě

7. 2. 2021 18:06
Pražská Slavia teprve potřetí během sezony fotbalové Fortuna:Ligy ztratila body. Svěřenci Jindřicha Trpišovského pouze remizovali na sněhu v Příbrami po divokém duelu 3:3.
Peter Olayinka.
Peter Olayinka. | Foto: ČTK

Na hřišti soupeře ohroženého sestupem slávisté nejprve dvakrát prohrávali po vlastních gólech stoperů Davida Zimy a Ondřeje Kůdely. Skóre ale dokázali otočit, střelecky se prosadili Peter Olayinka, Abdallah Sima a právě Kúdela, který svou velkou hrubku napravil proměněnou penaltou v 81. minutě. O vítězství ale sešívaní přišli v páté minutě nastaveného času, kdy se prosadil Radek Voltr.

Pražský obhájce titulu ztratil body teprve potřetí v sezoně a po sérii osmi výher. V čele neúplné tabulky má náskok 13 bodů před Jabloncem a Spartou, ale oba rivalové mají zápas k dobru.

Slávisté se na kluzkém hřišti pokrytém jinovatkou hledali a příbramskou branku oranžovým míčem poprvé vážněji ohrozili až v 15. minutě, kdy Stanciu z halfvoleje těsně minul.

Domácí drželi s mistrem krok a ve 21. minutě překvapivě otevřeli skóre. Voltr dostal prostor na křídle, zpětnou přihrávkou našel v šestnáctce Nového, jehož střelu Zima tečoval do vlastní branky.

Příbramské vedení však trvalo pouhé tři minuty. Stanciu z rohu zatočil míč přímo do břevna, od něho se míč odrazil k Olayinkovi a ten ho kolenem zblízka dostal za čáru.

Středočechy těsně před pauzou vrátila do vedení hodně kuriózní branka. Kúdela poslal "malou domů" Kolářovi, ale vyběhnutý slávistický gólman uklouznul a míč se dokutálel do prázdné branky. Pražané poprvé od derby se Spartou v listopadu 2018 inkasovali v lize dvakrát v úvodním poločase.

Těsně po změně stran Sima křížnou střelou těsně minul. Senegalský útočník si spravil chuť v 55. minutě, kdy si v pokutovém území naběhl na přihrávku od Provoda a ranou o břevno nedal Melicharovi šanci.

Devatenáctiletý Sima zaznamenal jedenáctý ligový gól v ročníku a v tabulce střelců dotáhl vedoucího sparťana Juliše. Krátce po vyrovnání z lavičky naskočil i obránce Deli, který se do Slavie vrátil na hostování z Brugg.

Hosté měli převahu a obléhali pokutové území Příbrami. Sima po přidržení od Vilotiče upadnul v šestnáctce a sudí Hrubeš po dlouhé konzultaci s videorozhodčím odpískal pro Slavii penaltu, kterou v 81. minutě proměnil Kúdela. Příbram čelila jedenáctému pokutovému kopu v ligové sezoně a i v pátém utkání jarní části.

Náskok Pražanů mohl pojistit Sima, ale z brejku netrefil odkrytou branku. Příbram naopak z poslední akce vyrovnala. Zorvan poslal míč do šestnáctky a Voltr hlavičkou o břevno potřetí překonal Koláře. Tři góly v ligovém utkání vršovický celek naposledy obdržel v květnu 2018 s Jabloncem.

Slávisté s Příbramí zaváhali po šňůře devíti ligových výher, ale jako jediní v sezoně nejvyšší soutěže dál drží neporazitelnost a bodovali už 30 utkání v řadě.

18. kolo první fotbalové ligy:

1. FK Příbram - Slavia Praha 3:3 (2:1)

Branky: 21. vlastní Zima, 45.+2 vlastní Kúdela, 90.+5 Voltr - 24. Olayinka, 55. Sima, 81. Kúdela z pen. Rozhodčí: Hrubeš - Caletka, Kříž - Petřík (video). ŽK: Lalkovič, Vilotič, Nový, Kvída - Zima, Olayinka, Tecl. Bez diváků.

Příbram: Melichar - Laňka, Kvída, Tregler, Vilotič (84. Antwi), Cmiljanovič (90.+1 Svoboda) - Lalkovič (68. Vávra), Hájek (84. Dočekal), Nový (84. Pilík) - Zorvan - Voltr. Trenér: Horváth.

Slavia: Kolář - Bah (58. Masopust), Kúdela, Zima (58. Deli), Bořil - Holeš, Provod - Sima, Stanciu (85. Traoré), Olayinka (90. Lingr) - Kuchta (90. Tecl). Trenér: Trpišovský.

před 52 minutami

Vesmírný teleskop Jamese Webba dnes dosáhl své konečné pozice zhruba 1,5 milionů kilometrů od Země

Na twitteru to napsal americký Národní úřad pro letectví a vesmír (NASA). Dosud největší a nejvýkonnější zařízení svého druhu do kosmu vynesla raketa na konci loňského prosince, fungovat začne asi za čtyři měsíce.

Teleskop se na svou pozici dostal pomocí trysek při operaci, která trvala zhruba pět minut. Inženýři ze zemského střediska v americkém Baltimoru je aktivovali ve 20:00 SEČ, napsala agentura AFP.

Sedmitunové zařízení bude pozorovat vesmír z takzvaného druhého Lagrangeova bodu (L2), kde se vyvažují gravitační síly Země a Slunce. Díky tomu může teleskop udržovat stabilní pozici a zároveň je dostatečně daleko od Slunce na to, aby dokázal zachytit velice slabé infračervené záření, které dorazí na jeho zrcadla z prvních hvězd a galaxií, jež vznikaly před 13,5 miliardami let.

První pozorování se od zařízení, které je nyní od Země zhruba čtyřikrát dál než Měsíc, očekávají letos v červnu. Předcházet jim bude nastavení zrcadel a ochlazení detektorů infračerveného záření.