Veřejné tresty pro rozhodčí? Není to příjemné, říká Královec. Příhoda je naopak vítá

Podívejte se na galerii ze strahovského tréninku fotbalových rozhodčích ePojisteni.cz ligy.
Polského experta Michala Listkiewicze dovedl na post předsedy komise rozhodčích šéf asociace Miroslav Pelta, aby se pokusil očistit nedůvěrou svázané prostředí prvoligových sudích.
S rozhodčími se setkává na pravidelných seminářích. Jeden z nich se konal na pražském Strahově, kde se v pravé poledne sudí vydali na kondiční trénink.
Kondiční příprava musí rozhodčí nachystat až na dvanáct naběhaných kilometrů během jediného utkání.
Proto se příliš neliší od tréninků samotných hráčů. Začíná se důkladným rozcvičením, po němž na tomto tréninku následovaly rychlostní a vytrvalostní úseky.
Foto: Milan Kammermayer
Petr Havlíček
25. 8. 2016 12:11
Předseda komise rozhodčích Michal Listkiewicz mění prostředí českých prvoligových sudích. Pravidelně zveřejňuje tresty, zavedl sebehodnocení po každém zápase a hledá talenty v nižších soutěžích. Podaří se mu získat důvěru veřejnosti?

Praha – Léčbu šokem zvolil pro prohnilé prostředí českých fotbalových sudích šéf FAČR Miroslav Pelta. V létě se rozhodl pro razantní krok, angažování polského odborníka Michala Listkiewicze do čela komise rozhodčích.

Ten po svém příchodu do Prahy začal měnit pořádky zavedené za předchozího panování Dagmar Damkové, životní partnerky Romana Berbra, místopředsedy asociace a zřejmě také neoficiálního vládce sudích, minimálně v nižších soutěžích.

Listkiewicz nejprve vyřadil z elitní listiny Michala Patáka, který se jako brankový rozhodčí dostal až na Euro, ale také uměl pojmout řízení ligového zápasu velmi svérázně. Pak Polák zavedl sebehodnocení arbitrů a otevřel ligové dveře nadějnému mládí.

První čtyři kola ePojisteni.cz ligy mají rozhodčí za sebou a na Strahově se sešli k celodennímu semináři. Ten absolvovali pod přísným dohledem Listkiewicze, v obleku vystupujícího muže, který přinesl v Česku neobvyklou otevřenost: sudí komunikují směrem k veřejnosti, komise pravidelně vydává komuniké a udělené tresty.

Kondice na úrovni hráčského průměru

Součástí semináře byla i kondiční příprava pod vedením trenéra Jana Hanzla, který se věnoval skupině hlavních rozhodčích. Ti se na rozdíl od asistentů musí věnovat zároveň rychlosti i vytrvalosti.

"Když je zápas těžký, hlavní sudí naběhá až dvanáct kilometrů. Hráči tolik nenaběhají, protože mají každý svůj úsek na hřišti," uvědomuje si Hanzl. V porovnání kondiční přípravy hráčů a sudích by se dalo pokračovat, vždyť třeba Pavel Královec před mistrovstvím Evropy trénoval dokonce dvoufázově.

Radek Příhoda
Radek Příhoda | Foto: Milan Kammermayer

"Po kondiční stránce jsou naši nejlepší rozhodčí na srovnatelné úrovni s průměrným ligovým hráčem," porovnává Hanzl, který kromě vedení společných tréninků pro sudí rovněž připravuje individuální plány.

Takový samostatný trénink je samozřejmě nutností, jehož stereotyp rozbije právě hromadné setkání, jako třeba to na strahovském stadionu. "Každý se musí připravovat sám, tady v Praze je to spíše takové kontrolní, ale samozřejmě se lépe běhá ve skupině," pochvaluje si jeden z nejzkušenějších rozhodčích Radek Příhoda.

Královec: Sebehodnocení není pro starší rozhodčí optimální

Úplnou novinkou, jejíž zavedení si zatím Listkiewicz pochvaloval, je hodnocení vlastního výkonu, které arbitři po každém utkání předkládají komisi. "Vypíchávají se tam inkriminované momenty, kontroverzní, negativní a pozitivní. Záleží, co rozhodčí uzná za vhodné tam uvést, někdy je to o třech, někdy o šesti momentech," popisuje Pavel Královec, jak sebehodnocení vypadá.

S tímto typem zpětné vazby má Královec zkušenosti už z evropské scény. "Pro mladé rozhodčí to bude určitě pokrok, u těch starších už to není tak optimální. Ale vyžadují to po nás a my to musíme akceptovat," říká muž se zkušenostmi z Ligy mistrů.

Další Listkiewiczovou změnou je zveřejňování udělených trestů za chybná rozhodnutí v utkáních. Okusil to třeba Jan Jílek čtyřzápasovým pozastavením delegace za špatně vedený duel Jihlava–Slavia. Názory na tuto otevřenost se mezi sudími liší.

"Když budu mluvit za sebe, problém s tím nemám. Je dobré ukázat, že se stala chyba, proč to skrývat za zavřenými dveřmi? Myslím, že se s tím všichni porovnáme," říká Radek Příhoda.

Ještě v loňské sezoně o zastavení nominací na zápasy nevěděli ani samotní sudí, byť to samozřejmě většinou vycítili, od letošního ročníku se o trestu dozvědí všichni. "Veřejnost to chce vědět, ale pro nikoho z nás není příjemné, když ve sdělovacích prostředcích prezentují, jaký člověk dostane trest," má opačný názor Pavel Královec.

Vyřazení Patáka? To se Příhodovi nepřísluší hodnotit

Konečný účet nové komise vystaví fotbalová veřejnost až časem, na začátku sezony nejvyšší české soutěže se ovšem skutečně o rozhodčích nemluví s takovou intenzitou. I podle samotného Listkiewicze bylo za čtyři kola na tuzemských trávnících méně chyb než třeba za dvě v anglické Premier League.

Aspirant na účast na mistrovství světa v Rusku Pavel Královec ale zatím zůstává opatrný. "Potkali jsme se teprve podruhé. Je brzo hodnotit, jestli je to lepší, nebo horší," říká.

"První čtyři kola byla v pořádku, nějaké chyby se staly. Je to otázka důvěry, pokud nám bude věřit veřejnost, líp všechno obhájíme," věří Radek Příhoda.

O některých novinkách ovšem Příhoda ani při nezvyklé otevřenosti mluvit nechce. Znamením, že liga opravdu chce očistit atmosféru kolem sudích, bylo vyřazení Michala Patáka. "To bych ze své pozice neměl komentovat," odráží Příhoda téma "řezníka z Horní Břízy".

 

Pokud jste v článku zaznamenali chybu nebo překlep, dejte nám, prosím, vědět prostřednictvím kontaktního formuláře. Děkujeme!

Právě se děje

před 4 hodinami

Merkelová podpořila na mítinku svého stranického kolegu Lascheta, varovala před levicovou vládou

Německá dosluhující kancléřka Angela Merkelová na mítinku ve Stralsundu osobně podpořila svého stranického kolegu z konzervativní unie CDU/CSU Armina Lascheta, který se chce po nedělních parlamentních volbách postavit do čela Německa. Ústředním tématem setkání s voliči, při kterém vydatně pršelo, bylo varování před levicovým obratem Německa, který by mohl nastat v případě vítězství sociálnědemokratického kandidáta Olafa Scholze.

"Budeme se muset vrátit k řádným financím," prohlásila Merkelová s tím, že Německo má nyní nadměrné výdaje kvůli následkům pandemie nemoci covid-19. Masivní podpora k udržení pracovních míst vedla k velkému zadlužení. Pokud by volby vyhrál Scholz a do vlády pozval vedle Zelených také postkomunistickou Levici, rozpočtové hospodaření by podle kancléřky do pořádku nedal.

Laschet před koalicí sociálních demokratů, Zelených a Levice varuje opakovaně, podle něho by to znamenalo politické zemětřesení. Před politickým obratem země doleva varoval i Michael Sack, konkurent sociálnědemokratické premiérky Meklenburska-Předního Pomořanska Manuely Schwesigové. V této spolkové zemi se v neděli vedle parlamentních voleb konají i zemské volby, do kterých konzervativce vede Sack.

Zdroj: ČTK
před 4 hodinami

České fotbalistky deklasovaly doma v kvalifikaci MS Kypr

České fotbalistky deklasovaly ve druhém kvalifikačním utkání o postup na mistrovství světa v roce 2023 na domácím hřišti Kypr 8:0 a dostaly se se čtyřmi body do čela neúplné tabulky skupiny C. Andrea Stašková s Lucií Martínkovou daly v Liberci dvě branky, po jedné přidaly Kamila Dubcová, Tereza Krejčiříková, Klára Cvrčková a jeden gól byl vlastní.

Osmigólovým vítězstvím vyrovnaly svěřenkyně trenéra Karla Rady výhru nad Ázerbájdžánem z kvalifikace MS ze srpna 2010. Jejich rekordním triumfem je vítězství 12:0 nad Litvou z roku 1997.

Ve druhém duelu skupiny C se dnes od 20:45 představí favorizované Nizozemky na hřišti Islandu.

České reprezentantky chtěly v Liberci navázat na úspěšný úvod kvalifikace, kdy v prvním zápase remizovaly na hřišti obhájkyň stříbra a úřadujících evropských šampionek z Nizozemska 1:1. Proti kyperskému outsiderovi se dostaly do vedení už v 9. minutě, kdy povedenou týmovou akci zakončila Stašková.

O tři minuty později se podařilo Češkám náskok zvýšit poté, co si centr Szewieczkové srazila do vlastní brány Charalambusová. Radův výběr dál udával tempo hry a v úvodní půlhodině se prosadila i důrazně dorážející Dubcová. Do přestávky se trefila po přihrávce Staškové tvrdou střelou také Krejčiříková.

Také ve druhé části Češky dominovaly a po dvou přesných hlavičkách Martínkové a další trefě Staškové se dostaly do vedení o sedm gólů. Konečný stav zpečetila ve třetí minutě nastaveného času střídající Cvrčková. Dvacetiletá útočnice dosáhla premiérové branky při prvním startu v národním dresu.

Na mistrovství světa, které budou v roce 2023 společně hostit Austrálie a Nový Zéland, z Evropy přímo postoupí devět vítězů kvalifikačních skupin, celky z druhých míst čeká baráž. Radovy svěřenkyně usilují o premiérovou účast na velkém turnaji.

Utkání skupiny C kvalifikace mistrovství světa 2023 fotbalistek v Liberci:

ČR - Kypr 8:0 (4:0)

Branky: 9. a 63. Stašková, 56. a 65. Martínková, 12. vlastní Charalambusová, 26. Dubcová, 42. Krejčiříková, 90.+3 Cvrčková.

Sestava ČR: Votíková - Šlajsová (71. Ringelová), Bertholdová, Necidová, Bartoňová (57. Mrázová) - Krejčíříková (58. Bužková), Cahynová, Dubcová - Stašková, Martínková (71. Cvrčková), Szewieczková (57. Chlastáková). Trenér: Rada.

Zdroj: ČTK
Další zprávy