VAR znovu pod palbou. Už dřív došlo k jeho totálnímu znehodnocení, míní expert

Stanislav Hrabě Stanislav Hrabě
23. 4. 2021 20:19
Dlouhá zkoumání situace, konzultace odborníků, snímky kamer z mnoha pozic. Přesto se video v rukou českých fotbalových rozhodčích dopouští řady chyb, v mnoha případech naprosto zásadních. Naděje na odstranění mylných verdiktů se nenaplňují. A dokud nedojde k výměně současné sestavy arbitrů, členů a hlavně vedení komise rozhodčích, lépe prý ani nebude.
To, jak nakládají rozhodčí s videem, čelí v Česku kritice
To, jak nakládají rozhodčí s videem, čelí v Česku kritice | Foto: Reuters

Poslední příklad, kdy VAR nepatřičně ovlivnil utkání, je středeční zápas Fortuna:Ligy Pardubice - Sparta (2:2). Dva penaltové přehmaty, děsivá komunikace mezi hlavním rozhodčím Miroslavem Zelinkou a "odbornicí" u videotechniky Janou Adámkovou. Pochybení šlo rovnoměrně na obě strany, i tak opět došlo k znedůvěryhodnění VAR.

V průběhu jara se ke špatnému používání VAR ostře vymezila například Zbrojovka Brno, která se cítila být opakovaně poškozena přezkoumáváním situací.

Její bývalý útočník a komentátor ligového dění pro Aktuálně.cz Petr Švancara neskrýval rozladění a dokonce VAR nazval "lehkou dívkou, který vyhoví každému, kdo to potřebuje."

Rozepře se vyostřovala, vedení klubu se rozhodlo neplatit za videorozhodčí, třebaže by mu podle stanov asociace postupně hrozil trest odečtení bodů až zrušení spolku.

Zbrojovka couvla až pod příslibem nápravy. "Nešlo nám jenom o Brno, ale aby se VAR správně používal," vysvětloval majitel klubu Václav Bartoněk. "Byli jsme ubezpečeni, že přijdou nutné kádrové změny," doplnil.

Zároveň sílí volání po tom, aby měl VAR měl na starost opět Roman Hrubeš, bývalý ligový rozhodčí. Dozor nad videotechnikou včetně školení specialistů měl přidělenou, když se systém do českých soutěží zaváděl. Ale pak byl jako nevyhovující tehdejší vrchnosti symbolizovanou především místopředsedou FAČR Romanem Berbrem odsunut.

Hrubeš, považovaný za největšího českého oborníka na tuto techniku, nechce nyní příliš rozebírat to, co se nyní okolo VAR děje. "Myslím, že jakkoli komentovat tento stav v ČR je ztráta času. K totálnímu znehodnocení došlo již dávno," poslal stručné vyjádření.

Tím vlastně naznačil, o čem se v zákulisí mluví dlouho. Možnost, že by se dala korigovat chybná rozhodnutí, se údajně nelíbila zmiňovanému nedávnému vládci nad českým fotbalem Romanu Berbrovi, neboť by tím ztratil kontrolu nad výsledky zápasů. Proto mělo dojít k znedůvěryhodňování VAR.

Ovšem ani po Berbrově říjnovém zatčení nedošlo k viditelnému zlepšení. Naděje se nyní upírají k Radkovi Příhodovi, Berbrovu oponentovi, jenž kvůli nesouhlasu s tehdejšími pořádky jako ligový rozhodčí skončil.

Mluví se o něm jako o člověku, jenž by měl po červnových volbách vedení FAČR - pokud dojde ke změně poměrů - převzít komisi rozhodčích. Jeden z kandidátů na nejvyššího muže českého fotbalu Vladimír Šmicer už potvrdil, že by ho rád na tomto postu viděl.

Ani Příhoda ovšem nechce probíhající přehmaty VAR komentovat. "Nejsem nyní u toho," objasnil, proč je ke konkrétním omylům zdrženlivý. "Ale do budoucna by bylo potřeba okolo něj víc komunikovat, seznamovat veřejnost, co a jak se posuzuje," naznačil cestu, jak by technika mohla českému fotbalu skutečně prospívat.

Ale nejdříve patrně až po volbách do vedení FAČR.

 

Pokud jste v článku zaznamenali chybu nebo překlep, dejte nám, prosím, vědět prostřednictvím kontaktního formuláře. Děkujeme!

Právě se děje

před 4 hodinami

Obyvatelé San Marina se v referendu vyslovili pro legalizaci potratů

Obyvatelé San Marina se v nedělním referendu velkou většinou hlasů vyslovili pro legalizaci potratů. Na základě konečných výsledků o tom s odvoláním na místní média informovala agentura AP. Interrupce zde budou povoleny během prvních 12 týdnů těhotenství, v případě ohrožení života či psychického zdraví ženy i po tomto období. Maličký, převážně katolický stát obklopený Itálií byl jedním z posledních v Evropě, který potraty zcela zakazoval.

Podle konečných výsledků hlasovalo pro legalizaci interrupcí 77 procent voličů. Účast podle agentury APA činila 41 procent z více než 35 tisíc oprávněných voličů.

Zákaz interrupcí v San Marinu platil už od roku 1865. Tamní ženy proto cestovaly kvůli tomuto zákroku do Itálie, kde jsou potraty legální od roku 1978. Pokud obyvatelé San Marina podstoupí v Itálii jiné lékařské zákroky, které v jejich vlasti nejsou dostupné - jako kupříkladu transplantace - veřejný zdravotnický systém náklady proplatí. To však neplatí pro potraty, jelikož je stát považuje za nelegální.

Zdroj: ČTK
před 6 hodinami

Írán nedodržel plně dohodu o monitorování svých jaderných provozů, tvrdí Mezinárodní agentura pro atomovou energii

Írán v plném rozsahu nedodržel dohodu o monitorování svých jaderných provozů, kterou před dvěma týdny uzavřel s Mezinárodní agenturou pro atomovou energii (MAAE). Informovala o tom agentura Reuters s odvoláním na nedělní prohlášení MAAE, podle nějž Teherán nepustil inspektory do jednoho ze svých zařízení.

Írán v dohodě z 12. září podle MAAE umožnil jejím inspektorům nainstalovat nové paměťové karty do sledovacích kamer a pokračovat v monitorování íránských jaderných aktivit. V praxi to ale nedovolil v zařízení na výrobu součástek centrifug v Karadži, dodala agentura se sídlem ve Vídni.

MAAE uzavřením dohody o obsluze monitorovacích zařízení podle dřívějšího prohlášení Grossiho vyřešila svůj nejnaléhavější problém s Íránem, čímž byl vytvořen prostor pro širší diplomatické úsilí. Ředitel ale zdůraznil, že obě strany k trvalému řešení monitorování íránských jaderných zařízení dosud nedospěly.

Zdroj: ČTK
před 6 hodinami

Seemanová vylepšila v Neapoli další dva české rekordy

Plavkyně Barbora Seemanová na mezinárodní lize ISL v Neapoli vylepšila další dva své české rekordy. Sto metrů volný způsob zvládla v krátkém bazénu za 52,31 sekundy a její maximum na 200 metrů kraul má nově hodnotu 1:53,31.

Jednadvacetiletá reprezentantka, jež v týmové soutěži hájí barvy maďarského týmu Iron, dnes zaplavala další dva rekordy po sobotní čtyřstovce. Z dosavadního nejlepšího času na stovce z 9. září ubrala šest setin, na dvoustovce se zlepšila oproti dosavadnímu rekordu z prosince 2019 z Glasgow o 52 setin.

Zdroj: ČTK
Další zprávy