Válka v Bohemians. Tahoun se šprajcl, do zápasů nesmí. Nijak ho nešikanuju, říká kouč

Stanislav Hrabě Stanislav Hrabě
28. 4. 2021 15:08
Poctivě trénuje, plní pokyny kouče, dodržuje profesionální smlouvu. Přesto nehraje. Šikovný fotbalista Jan Vodháněl se rozkmotřil s Bohemians Praha 1905 a při ligových zápasech má volno. "Přitom by nám pomohl," neskrývá trenér Luděk Klusáček. "Ale vztahy jsou tak narušené, že jeho nasazení do zápasů nepřichází v úvahu," krčí rameny.
Jan Vodháněl ještě v době, kdy v zeleno-bílém dresu Bohemians naskakoval do ligových zápasů.
Jan Vodháněl ještě v době, kdy v zeleno-bílém dresu Bohemians naskakoval do ligových zápasů. | Foto: Milan Kammermayer

Odchovanec Mladé Boleslavi a bývalý český reprezentant do 20 let, který nabral zkušenosti i na testech ve slavné Borussii Dortmund, se po příchodu z druholigové Vlašimi v roce 2018 stal tahounem "klokanů", hráčem se zajímavou budoucností.

Jenže už loni v zimě začal trochu trucovat, když zvažoval nabídku z americké MLS a chtěl jít za svým zahraničním snem. Nakonec se vše podařilo urovnat. A opět patřil k nejvýraznějším hráčům mužstva.

Až do letošní zimy.

Přestože vedení klubu vyhovělo jeho požadavkům na vylepšenou smlouvu, nepodepsal ji a raději vysvlékl prvoligový dres. Prohlásil, že nevěří majiteli klubu Dariuszi Jakubowiczovi ani trenérovi Luďku Klusáčkovi, čímž se vlastně sám vysunul ze sestavy.

"Neberu jeho výhrady ke klubu nijak osobně, ale aby v těchto podmínkách nastupoval, to nejde. Vztahy jsou tak narušené, že jeho nasazení do zápasů nepřichází v úvahu," opakuje kouč pražského týmu.

Vodháněl však jinak profesionální smlouvu plní, není proto ze strany klubu důvod ji vypovědět. "Poctivě trénuje, připravuje se s námi, samozřejmě není ve speciálních taktických nácvicích na konkrétní utkání," potvrzuje Klusáček. "Nic však nesabotuje, snaží se, nedělá naschvály. Ani já ho nijak nešikanuju," odhaluje vzájemný pracovní poměr.

Přeřazení do rezervního týmu nepřichází v úvahu, amatérské soutěže se nehrají a Bohemians ani klasické B - mužstvo nemají. "Smlouvu dodržuje, dostává základní plat," líčí sportovní ředitel klubu Miroslav Držmíšek.

"Snažil jsem se mu všechno vysvětlit, vyříkat si to s ním, ale on je zaseklý," popisuje trenér komunikaci. "Když své postoje nepřehodnotí, a není to jen o omluvě mně, majiteli či klubu, tak změna nenastane," podotýká Klusáček.

Cestu k vylepšení vztahů nevidí ani hráč. "Nebudu se k ničemu vyjadřovat," vzkazuje stručně. "Stejně by se nic nezměnilo," říká odevzdaně.

Smlouvu se zeleno-bílými má ovšem až do konce kalendářního roku. Jedinou možností, jak uniknout z klokaní klece dřív, je přestup do jiného klubu.

"Po naší výhře na Spartě 1:0 (30. ledna, pozn. red.) prohlásil, že už nechce za Bohemku hrát. A my jeho rozhodnutí respektujeme," shrnuje Držmíšek. "Když si něco najde, může odejít, my mu nebráníme," upřesňuje.

Na hráče už se údajně vyptávala Plzeň, které by se šikovný středopolař hodil, zvlášť když by v létě nemusel být drahým zbožím. Pro Bohemians to totiž bude poslední příležitost, jak trucujícího fotbalistu alespoň nějak zpeněžit.

Na specializovaném webovém portálu Transfermarkt.com má čtyřiadvacetiletý záložník cenu 350 tisíc eur (asi devět milionů korun), jednu z nejvyšších z kádru Bohemians.

 

Právě se děje

před 34 minutami

Pyrotechnika na sportovních utkáních bude zakázaná, fanoušky přijde draho

Fanoušci, kteří během sportovních utkání používají pyrotechniku, by nově mohli být potrestáni pokutou až do 100 000 korun a zákazem vstupu na stadiony. Počítá s tím přestupková novela, kterou ve středu sněmovna poslala do závěrečného kola schvalování.

Novela, kterou vláda předložila dolní komoře už koncem předminulého roku, má také zjednodušit agendu spojenou s přestupky a zlepšit součinnost úřadů při ochraně dětí před domácím násilím. Zavádí pravidla šetrného výslechu svědka mladšího 15 let a informační povinnost správního orgánu vůči orgánu sociálně-právní ochrany dětí v případě, že byl přestupek vykazující znaky užití násilí v rodině nebo v partnerském vztahu spáchán na dítěti nebo před dítětem.

S pokutami od 10 000 korun do 50 000 korun a až 100 000 korun v případě opakovaného přestupku počítá novela za použití pyrotechniky při sportovních utkáních, a to i mimo místo zápasu. Pachatelům má hrozit i zákaz vstupu na stadiony. Aby měly správní úřady možnost kontroly recidivy, navrhují autoři návrhu nový typ přestupku zapisovat do rejstříku trestů.

V praxi bude prokazování tohoto přestupku podle návrhu obdobné jako u trestné činnosti spjaté s projevy diváckého násilí, které se nemusí přímo vázat na místo sportovní akce, ale na souvislost s návštěvou sportovní akce. "Podmínkou spáchání tohoto přestupku přitom nemusí být to, že se fanoušek chce sportovního utkání skutečně zúčastnit a být na stadionu přímo přítomen," uvádí. Postižitelní by měli být podle autorů návrhu i ti, kteří se cíleně vyhýbají hromadným přesunům, aby je nemohla sledovat policie.

Zdroj: ČTK
před 45 minutami

Vyjednávání o financování stavby linky metra D bude trvat zhruba rok

Vyjednávání o financování stavby linky metra D bude trvat zhruba rok. Dopravní podnik (DPP) bude jednat s Evropskou investiční bankou (EIB) i s komerčními bankami. Sdělil to ve středu generální ředitel DPP Petr Witowski. Pro podnik je podle něho důležité, aby stavbu schválilo ve čtvrtek zastupitelstvo hlavního města, neboť rozhodnutí DPP umožní jednat o konkrétních podmínkách financování. Vedení Prahy v uplynulých měsících řeklo, že bude o zaplacení stavby jednat také se státem.

Další zprávy