Všechny ligové kluby měly kontrolní testy negativní a mohou hrát

ČTK ČTK
Aktualizováno 22. 8. 2020 23:10
Kontrolní testy fotbalistů Mladé Boleslavi na covid-19 byly v pořádku, takže Středočeši mohou nastoupit k nedělnímu úvodnímu zápasu sezony na hřišti Bohemians Praha 1905.
Ilustrační foto.
Ilustrační foto. | Foto: Reuters

Také Klokani mají za sebou dodatečné náběry s negativními výsledky stejně jako Ostrava a České Budějovice. Všech devět zápasů prvního ligového kola se tak uskuteční v původně plánovaném termínu.

Mladá Boleslav měla pozitivního jednoho hráče širšího kádru, který je bez příznaků nemoci. U Bohemians 1905 odhalily úvodní testy hned čtyři nakažené. Původně měli Pražané zamířit do pětidenní izolace, ale po negativním druhém kole testů mohou hrát.

"Kontrolních odběrů se zúčastnili všichni negativně testovaní včera. Po několika hodinách laboratorních testů máme negativní výsledky, s těmi jsme seznámili hygienu a po třetí hodině odpolední jsme získali potvrzení, že k utkání můžeme nastoupit," uvedli Bohemians 1905 na klubovém webu.

Nastoupit k utkání v Karviné smí po druhém kole negativních testů i Ostrava. V týmu Baníku páteční testy odhalily jednoho nakaženého.

Českobudějovické Dynamo, které v pátek informovalo rovněž o jednom pozitivním nálezu, může v neděli absolvovat domácí zápas s pražskou Slavií. Úřadující mistři kvůli pozitivnímu testu jednoho hráče museli předčasně ukončit soustředění v Rakousku. Celek z Edenu byl po návratu v izolaci, ale další kola testů už byla negativní, takže i slávisté mohou v neděli hrát.

"Čtvrtý test negativní. S hygieničkou jsme si vzájemně poděkovali za příjemnou a profesionální spolupráci a popřáli si, abychom se dlouho neslyšeli," napsal dnes na twitteru šéf Slavie Jaroslav Tvrdík.

Dodatečnými kontrolami s negativními výsledky už dříve prošly také Plzeň s Olomoucí a oba celky dostaly svolení k zápasům nastoupit. Viktoria v pátek doma porazila Opavu 3:1, Hanáci dnes na svém hřišti zdolali Liberec 1:0. Celkem mělo před prvním kolem nové sezony pozitivní nálezy na koronavirus sedm klubů včetně Slavie.

Až do začátku tohoto týdne platilo, že v případě pozitivního testu u některého z hráčů musel do dvoutýdenní karantény celý tým. Po jednání rady vlády pro zdravotní rizika se zástupci sportů mají nově zamířit do izolace jen nakažení, pokud budou ostatní členové mužstva negativní.

 

Pokud jste v článku zaznamenali chybu nebo překlep, dejte nám, prosím, vědět prostřednictvím kontaktního formuláře. Děkujeme!

Právě se děje

před 4 hodinami

Vesmírný teleskop Jamese Webba dnes dosáhl své konečné pozice zhruba 1,5 milionů kilometrů od Země

Na twitteru to napsal americký Národní úřad pro letectví a vesmír (NASA). Dosud největší a nejvýkonnější zařízení svého druhu do kosmu vynesla raketa na konci loňského prosince, fungovat začne asi za čtyři měsíce.

Teleskop se na svou pozici dostal pomocí trysek při operaci, která trvala zhruba pět minut. Inženýři ze zemského střediska v americkém Baltimoru je aktivovali ve 20:00 SEČ, napsala agentura AFP.

Sedmitunové zařízení bude pozorovat vesmír z takzvaného druhého Lagrangeova bodu (L2), kde se vyvažují gravitační síly Země a Slunce. Díky tomu může teleskop udržovat stabilní pozici a zároveň je dostatečně daleko od Slunce na to, aby dokázal zachytit velice slabé infračervené záření, které dorazí na jeho zrcadla z prvních hvězd a galaxií, jež vznikaly před 13,5 miliardami let.

První pozorování se od zařízení, které je nyní od Země zhruba čtyřikrát dál než Měsíc, očekávají letos v červnu. Předcházet jim bude nastavení zrcadel a ochlazení detektorů infračerveného záření.

Další zprávy