Všechny ligové kluby měly kontrolní testy negativní a mohou hrát

ČTK ČTK
Aktualizováno 22. 8. 2020 23:10
Kontrolní testy fotbalistů Mladé Boleslavi na covid-19 byly v pořádku, takže Středočeši mohou nastoupit k nedělnímu úvodnímu zápasu sezony na hřišti Bohemians Praha 1905.
Ilustrační foto.
Ilustrační foto. | Foto: Reuters

Také Klokani mají za sebou dodatečné náběry s negativními výsledky stejně jako Ostrava a České Budějovice. Všech devět zápasů prvního ligového kola se tak uskuteční v původně plánovaném termínu.

Mladá Boleslav měla pozitivního jednoho hráče širšího kádru, který je bez příznaků nemoci. U Bohemians 1905 odhalily úvodní testy hned čtyři nakažené. Původně měli Pražané zamířit do pětidenní izolace, ale po negativním druhém kole testů mohou hrát.

"Kontrolních odběrů se zúčastnili všichni negativně testovaní včera. Po několika hodinách laboratorních testů máme negativní výsledky, s těmi jsme seznámili hygienu a po třetí hodině odpolední jsme získali potvrzení, že k utkání můžeme nastoupit," uvedli Bohemians 1905 na klubovém webu.

Nastoupit k utkání v Karviné smí po druhém kole negativních testů i Ostrava. V týmu Baníku páteční testy odhalily jednoho nakaženého.

Českobudějovické Dynamo, které v pátek informovalo rovněž o jednom pozitivním nálezu, může v neděli absolvovat domácí zápas s pražskou Slavií. Úřadující mistři kvůli pozitivnímu testu jednoho hráče museli předčasně ukončit soustředění v Rakousku. Celek z Edenu byl po návratu v izolaci, ale další kola testů už byla negativní, takže i slávisté mohou v neděli hrát.

"Čtvrtý test negativní. S hygieničkou jsme si vzájemně poděkovali za příjemnou a profesionální spolupráci a popřáli si, abychom se dlouho neslyšeli," napsal dnes na twitteru šéf Slavie Jaroslav Tvrdík.

Dodatečnými kontrolami s negativními výsledky už dříve prošly také Plzeň s Olomoucí a oba celky dostaly svolení k zápasům nastoupit. Viktoria v pátek doma porazila Opavu 3:1, Hanáci dnes na svém hřišti zdolali Liberec 1:0. Celkem mělo před prvním kolem nové sezony pozitivní nálezy na koronavirus sedm klubů včetně Slavie.

Až do začátku tohoto týdne platilo, že v případě pozitivního testu u některého z hráčů musel do dvoutýdenní karantény celý tým. Po jednání rady vlády pro zdravotní rizika se zástupci sportů mají nově zamířit do izolace jen nakažení, pokud budou ostatní členové mužstva negativní.

 

Právě se děje

před 1 hodinou

Pomoc Červeného kříže Sýrii soustředí na obnovu pomocí osiva a ovcí

Humanitární pomoc Sýrii se začíná soustředit na menší projekty, jejichž cílem je pomoci obyvatelům válkou zdevastované země pěstovat zemědělské plodiny, chovat ovce a najít si způsob obživy. Podle agentury Reuters to dnes řekl šéf Mezinárodní federace společností Červeného kříže a Červeného půlměsíce (IFRC) Jagan Chapagain.

Přímá humanitární pomoc Sýrii v podobě léků a potravin bude podle Chapagaina pokračovat. Doplnil, že je nutné přejít také k zajišťování nepřímé pomoci. "Chceme začít přecházet na podporu obživy," řekl v rozhovoru v Ženevě po návratu ze syrských měst Homs a Dúmá, jež byla povstaleckými baštami, ale dobyla je zpět vojska loajální k vládě prezidenta Bašára Asada.

Syrská občanská válka, kterou zažehlo potlačení prodemokratických demonstrací v roce 2011, si vyžádala statisíce obětí na životech a přiměla 11 milionů lidí, tedy zhruba polovinu populace, opustit domovy. Největší výzvou pro prezidenta Asada, kterému se podařilo obnovit kontrolu nad zhruba 70 procenty syrského území, je zdevastovaná ekonomika.

Někteří západní dárci ale nejsou ochotni financovat obnovu syrského území kontrolovaného Asadem. Ten minulý měsíc zvítězil ve volbách a získal čtvrtý mandát. Podle Západu však volby poznamenaly podvody.

Zdroj: ČTK
Další zprávy