Sparta pod Horňákem hladce zvítězila v Opavě. Teplice vklouzly do boje o Evropu

27. 4. 2019 19:10
Skončila základní část fotbalové FORTUNA:LIGY. Týmy první čtyřky Slavia, Plzeň, Sparta a Jablonec ve 30. kole nezaváhaly, Teplicím stačila k postupu do skupiny o Evropskou ligu remíza s Příbramí.
Sparťané zvládli první utkání pod trenérem Michalem Horňákem vítězně.
Sparťané zvládli první utkání pod trenérem Michalem Horňákem vítězně. | Foto: Milan Kammermayer

Fotbalisté Slavie půjdou do pětizápasové nadstavby o titul z prvního místa se čtyřbodovým náskokem na druhou Plzeň. Zatímco plzeňský obhájce titulu bez problémů deklasoval poslední Duklu, slávisté museli v domácím zápase s Olomoucí otáčet nepříznivý výsledek. Sparta poprvé pod vedením Michala Horňáka vyhrála v Opavě 3:0 a v boji o čtvrté místo Jablonec hladce zdolal ostravský Baník 4:0. Korunu krále střelců potvrdil dvěma zásahy mladoboleslavský Nikolaj Komličenko a s 24 góly bude v nadstavbě ohrožovat ligový rekord Davida Lafaty.

Sigma se v Edenu ujala vedení už v 7. minutě hlavičkou Jakuba Yunise, ještě do přestávky ale srovnal Peter Olayinka a v druhém poločase překonal debutujícího brankáře Aleše Mandouse i Mick van Buren. Slavia ziskem 72 bodů v 30 kolech soutěže překonala svůj dosavadní rekord ze sezony 1995/96, kdy uhrála 70 bodů. Olomouc by v případě vítězství pronikla do skupiny o titul, ale po porážce bude hrát jen o Evropu, kde nejprve vyzve Zlín.

Svěřenci Pavla Vrby rozhodli o výhře nad Duklou už v prvním poločase, kdy se dvakrát trefil Jan Kopic a jednou Roman Procházka, v nastavení druhé půle uzavřel skóre Tomáš Hořava. Dukle na předposlední Karvinou chybí už devět bodů a ani trenér Roman Skuhravý už příliš nevěří v záchranu.

Michal Horňák, který v pozici hlavního trenéra Sparty ve čtvrtek nahradil Zdeňka Ščasného, si odbyl v Opavě vítěznou premiéru. Postaraly se o ni střely Matěje Hanouska, Davida Moberga Karlssona a Václava Drchala. Sparta si tak na třetím místě, které dává jistotu předkola Evropské ligy, udržela šestibodový náskok na Jablonec.

Ten má stejně velký náskok před pátým Baníkem Ostrava, který dnes v přímém souboji jasně přehrál. Severočechy poslal do vedení Jakub Považanec a poté dal svůj první hattrick v nejvyšší soutěži Martin Doležal. Svěřenci Petra Rady doma počtvrté za sebou zvítězili, naopak Ostrava venku už pět zápasů nebodovala a nenavázala na středeční postup do finále poháru.

Liberec udržel šesté místo, Teplice se zachránily

V elitní šestce se udržel Liberec, přestože prohrál na půdě předposlední Karviné. Za hosty otevřel skóre Jan Sýkora, ale Dávid Guba s Lukášem Budínským se postarali o třetí vítězství za sebou i o to, že svěřenci Františka Straky mají na pražskou Duklu komfortní náskok.

Fotbalisté Mladé Boleslavi porazili Zlín 3:0 brankami z prvního poločasu. Dvakrát se trefil Komličenko, na Lafatův rekord z ročníku 2011/2012 chybí třiadvacetiletému Rusovi už pouze jeden gól, a to bude mít k dispozici ještě minimálně dva zápasy nadstavby. Třetí gól obstaral kapitán Tomáš Přikryl. Středočeši přišli o elitní skupinu jen vinou horší vzájemné bilance s Libercem.

Ve skupině o Evropu Mladou Boleslav čeká dvojzápas s Teplicemi, které si po třech porážkách připsaly bod za bezbrankovou remízu s Příbramí a na desátém místě odvrátily hrozbu boje o záchranu. Před Teplice se mohli dostat Bohemians, kdyby dnes vyhráli na půdě Slovácka. Po prvním poločase k tomu měli blízko zásluhou Davida Bartka, ale po změn stran Tomáš Zajíc srovnal a oba soupeři se ve skupině o udržení za dva týdny potkají znovu.

30. kolo první fotbalové ligy:

SFC Opava - Sparta Praha 0:3 (0:1)

Branky: 25. Hanousek, 61. Karlsson, 88. Drchal. Rozhodčí: Houdek - Hrabovský, Kříž - Orel (video). ŽK: Zapalač, Smola - Štetina, Frýdek, Hašek, Sáček, Drchal. Diváci: 5188.

Sestavy:

Opava: Šrom - Hrabina (81. Juřena), Simerský, Svozil, Žídek - Stáňa (3. Schaffartzik), Jurečka, Zavadil (62. Bernadina), Jursa, Zapalač - Smola. Trenér: Kopecký.

Sparta: Heča - Zahustel, Radakovič, Štětina, Hanousek - Karlsson (82. Čivič), Hašek, Frýdek, Sáček, Hložek - Drchal (90. Hájek). Trenér: Horňák.

Viktoria Plzeň - Dukla Praha 4:0 (3:0)

Branky: 36. a 40. Kopic, 6. Procházka, 90.+2 Hořava. Rozhodčí: Matějček - Pospíšil, Dobrovolný - Adam (video). ŽK: Hubník - Ďurica. Diváci: 8104.

Sestavy:

Plzeň: Hruška - Řezník, Hejda, Hubník, Limberský - Procházka (78. Hořava), Hrošovský - Kopic, Kovařík - Beauguel (86. Pačinda), Chorý (73. Bakoš). Trenér: Vrba.

Dukla: Rada - Ostojič, Ďurica, Souček - Douděra, Doumbia (46. Djuranovič), Hanousek, Miloševič (78. Hadaščok) - Holík (61. González), Holenda, Tetour. Trenér: Skuhravý.

Slavia Praha - Sigma Olomouc 2:1 (1:1)

Branky: 26. Olayinka, 60. Van Buren - 7. Yunis. Rozhodčí: Ardeleanu - Blažej, Kotík - Královec (video). ŽK: Lalkovič (Olomouc). Diváci: 12.956.

Sestavy:

Slavia: Kolář - Coufal (75. Frydrych), Ngadeu, Deli, Bořil - Souček, Král - Masopust (78. Traoré), Hušbauer, Olayinka - Van Buren (84. Škoda). Trenér: Trpišovský.

Olomouc: Mandous - Beneš, Polom, Jemelka - Zahradníček, Plšek, Dvořák (60. Lalkovič), Kalvach, Houska, Falta (84. Sláma) - Yunis (65. Nešpor). Trenér: Jílek.

FK Teplice - FK Příbram 0:0

Rozhodčí: Marek - Paták, Dresler. ŽK: Hrob, Shejbal, Moulis - Soldát, Tregler. Diváci: 2203.

Sestavy:

Teplice: Grigar - Vondrášek, Jeřábek, Shejbal, Krob - Hyčka, Ljevakovič, Kučera, Moulis (69. Žitný) - Jindráček (89. Hošek), Hora. Trenér: Hejkal.

Příbram: Kočí - Nový, Chaluš, Tregler, Antwi - Polidar (83. Jablonský), Soldát, Květ, Mingazov (73. Voltr), Rezek (90. Kodr) - Matoušek. Trenér: Nádvorník.

FK Jablonec - Baník Ostrava 4:0 (2:0)

Branky: 36., 63. a 90.+1 Doležal, 16. Považanec. Rozhodčí: Zelinka - Vlasjuk, Podaný. ŽK: Hovorka - R. Hrubý, Laštůvka. Diváci: 2831.

Sestavy:

Jablonec: V. Hrubý - Holeš, Hovorka, Břečka, Sobol - Hübschman - Jovovič (69. Kratochvíl), Trávník (84. Fábry), Považanec, Vatajelu (77. Acosta) - Doležal. Trenér: Rada.

Ostrava: Laštůvka - Pazdera, Procházka, Stronati, Holzer - Jirásek, Jánoš (77. Mešaninov), R. Hrubý (42. O. Šašinka), Granečný - Kuzmanovič (81. Bolf), Diop. Trenér: Páník.

FK Mladá Boleslav - Fastav Zlín 3:0 (3:0)

Branka: 14. a 40. z pen. Komličenko, 43. Přikryl. Rozhodčí: Machálek - Caletka, Šimáček. Bez karet. Diváci: 1707.

Sestavy:

Mladá Boleslav: Šeda - Klíma (35. Hašek), Jugas, Hájek, Fulnek - Wiesner, Hubínek, Bucha (69. Mašek), Přikryl - Komličenko, Mešanovič (78. Provazník). Trenér: Weber.

Zlín: Rakovan - Holík, Hnaníček (46. Bačo), Buchta, Gajič, Nečas - Slaměna, Hlinka, Jiráček - Železník (70. Cedidla), Jakubov. Trenér: Pivarník.

MFK Karviná - Slovan Liberec 2:1 (1:1)

Branky: 36. Guba, 56. Budínský - 10. Sýkora. Rozhodčí: Berka - Flimmel, Vaňkát. ŽK: Smrž, Faško - Breite. Diváci: 2722.

Sestavy:

Karviná: Berkovec - Čolič (82. Moravec), Krivák, Rundič, Záhumenský - Smrž, Budínský - Ba Loua (87. Bukata), Lingr, Guba (70. Faško) - Wágner. Trenér: Straka.

Liberec: Nguyen - Koscelník (90. Pázler), Kačaraba, Vukliševič, Hybš - Breite, Oscar - Malinský (70. Pešek), Sýkora (80. Musa), Potočný - Kozák. Trenér: Hornyak.

1. FC Slovácko - Bohemians Praha 1905 1:1 (0:1)

Branka: 68. Zajíc - 22. Bartek. Rozhodčí: Dubravský - Mokrusch, Hájek. ŽK: Hofmann - Bartek, Pokorný. Diváci: 4264.

Sestavy:

Slovácko: Trmal - Juroška, Hofmann, Franič, Reinberk (88. Harba)- Daníček (23. Kalabiška), Havlík - Diviš (63. Hološko), Janošek, Navrátil - Zajíc. Trenér: Svědík.

Bohemians 1905: Fryšták - Hůlka, Krch, Pokorný - Dostál, Jindřišek, Vacek (90. Šmíd), Bartek - Záviška, Puškáč (67. Hilál), Vaníček (74. F. Hašek). Trenér: M. Hašek.