Zápasy navíc, máme jich víc než v Bundeslize, kritizuje Trpišovský nadstavbu

mar mar
14. 5. 2019 6:14
Nový herní model fotbalové Fortuna:Ligy měl díky nadstavbě přinést víc atraktivních zápasů a napínavější vyvrcholení soutěžního ročníku. Odpadnout naopak měly souboje, ve kterých týmům už o nic nejde. Tenhle problém však revoluční novinka zjevně nevyřešila.
Kouč Slavie Jindřich Trpišovský patří ke kritikům nového hracího modelu fotbalové Fortuna:Ligy
Kouč Slavie Jindřich Trpišovský patří ke kritikům nového hracího modelu fotbalové Fortuna:Ligy | Foto: Reuters

Už ve středu, po skončení třetího kola nadstavby, může být jasno o titulu, sestupujícím týmu, místech pro baráž i evropské poháry. Je tak možné, že v posledních dvou kolech bude motivace ligových týmů omezená pouze na sportovní čest a vůli vyhrát. Několik posledních ročníků ovšem ukázalo, že motivace je v takových případech různě velká.

Za jakých podmínek bude jasno?

Skupina o titul

  • Pokud v zápase Plzeň - Sparta domácí nezvítězí, bude jasno o tom, kdo skončí na prvním, druhém, třetím i čtvrtém místě.
  • Pokud Baník porazí Liberec, bude jasno i o pátém a šestém místě. Páté místo je přitom teoreticky poslední neobsazenou pohárovou příčkou.

Skupina o záchranu

  • Pokud Dukla nezvítězí v Karviné, bude jistě poslední, a tudíž sestupující. Už nyní jsou její naděje jen teoretické.
  • Pokud Bohemians porazí Příbram, budou hrát bez ohledu na další výsledky baráž Karviná a Příbram.

Jedním z kritiků mezi prvoligovými trenéry je dlouhodobě trenér pražské Slavie Jindřich Trpišovský. Podle něj nadstavba pro ligové týmy nemá přínos a naopak klubům hrajícím předkola evropských pohárů může přinést problémy při letní přípravě.

"Máme za sebou víc soutěžních zápasů než týmy v Bundeslize a některé v anglické Premier League," poukazuje Trpišovský. Slavia odehrála v probíhající sezoně už celkem 50 soutěžních utkání (32 ligových kol a 18 pohárových). "Kluci pak jedou ještě na nároďák a budou mít v létě pauzu třeba jen deset dní. Bude to mít zásadní vliv i na přípravu na další sezonu," myslí si.

Zatímco většina fotbalové veřejnosti vítala nadstavbu ligy jako přínosnou, Trpišovský je od začátku zastáncem konzervativního modelu. "Nedělal bych to. Nechal bych to, na co jsme všichni zvyklí. Nejspravedlivější je hrát na to, co si kdo uhraje v systému každý s každým," myslí si.

Ligová fotbalová asociace, která řídí profesionální soutěže, si přínosy nového formátu vyhodnotí až po skončení ročníku. Zápasů, ve kterých týmům o nic nepůjde, se neobává. "Všichni mají ambice do posledního zápasu," říká mluvčí LFA Štěpán Hanuš.

Nadstavba zatím nesplňuje očekávání ani co se týče divácké návštěvnosti. Průměrná návštěva po prvních dvou kolech je nižší než v základní části. "Na návštěvách jde vidět, že lidi jsou fotbalem přesycení," myslí si Trpišovský. "Je to jen přidávání zápasů," dodává.

Obránce Slavia Jan Bořil nadstavbu kvůli zápasům, ve kterých už o nic nepůjde, úplně nezatracuje. "To nemohl před sezonou nikdo vědět. Je to prvním rokem. Nevím, jestli to bude pokračovat, nebo ne," krčí rameny.

Trpišovský ovšem zůstává skeptický. "Letos se aspoň o něco hraje. Ale můžeu přijít rok, kdy se nebude hrát vůbec o nic," uzavírá svůj pohled na nadstavbovou část.

 

Právě se děje

před 15 minutami

Extraligovou Spartu posílil švédský útočník Thorell

Novou posilou hokejistů extraligové Sparty se stal švédský útočník Erik Thorell. Devětadvacetiletý křídelník má zkušenosti ze švédské i finské nejvyšší soutěže, poslední dvě sezony byl ale spoluhráčem kapitána českého týmu na letošním mistrovství světa Jana Kováře ve švýcarském Zugu. O jeho příchodu informovala Sparta na webu.

Další zprávy