Tři červené, dvě remízy a výhra Pardubic. Nadstavba začala

23. 4. 2022 18:55
Nadstavba fotbalové Fortuna:Ligy začala třemi zápasy ve skupině o záchranu. Pardubice vyhrály proti oslabenému Jablonci 1:0, Karviná remizovala se Zlínem i přes dvě červené karty 1:1 a Teplice hrály s Bohemians 2:2.
Fotbalisté Pardubic slaví výhru v Jablonci
Fotbalisté Pardubic slaví výhru v Jablonci | Foto: ČTK

O vítězství Pardubic v Jablonci rozhodl v 71. minutě Tomáš Solil, který využil přesilovku po vyloučení domácího Michala Surzyna z 51. minuty. Východočeši venku v nejvyšší soutěži zvítězili po šesti porážkách za sebou a poskočili na 14. místo tabulky o skóre za třinácté Bohemians 1905. Jablonec už 11 kol nevyhrál a klesl na předposlední 15. příčku. Před Karvinou má osmibodový náskok.

"Nadstavba je hrozně těžká, tady už nerozhodují kvality, ale to, jak je kdo nastavený. Jsme teď strašně šťastní. Udělali jsme malinký a první krůček k záchraně. Dotáhli jsme se na ostatní mužstva, je to pro nás povzbuzení. Musíme takto odehrát každý zápas," citoval z tiskové konference jablonecký web pardubického trenéra Jaroslava Novotného.

Jablonec začal podle očekávání aktivněji, do gólových šancí se ale dostával těžko. V osmé minutě Krob nabil Surzynovi a jeho pohotová střela zhruba z hranice těsně minula břevno. V 27. minutě se po Kratochvílově křížném pasu napříč vápnem dostal do zakončení Malínský, ale přes vybíhajícího gólmana Markoviče poslal balon daleko vedle.

Pardubičtí postupně srovnali hru a v druhé části úvodního dějství dvakrát zahrozili. Po necelé půlhodině Vacek v dobré pozici jen trefil obránce, poté stejný hráč nacentroval z pravé strany a Rezek z voleje vypálil vysoko nad.

Tři minuty po přestávce upadl na hranici vápna po souboji s domácím Surzynem unikající Rezek. Sudí Proske nejprve faul neodpískal, ale po zásahu videorozhodčího a přezkoumání situace ze záznamu jabloneckého beka za přišlápnutí soupeře v pozici posledního hráče vyloučil.

Východočeši mohli přesilovku rychle využít. V 59. minutě ale Kostka nepropálil domácí defenzivu a chvíli nato po centru z pravé strany hlavičkoval kapitán Jeřábek do břevna. Na opačné straně mohl po rohu otevřít skóre Martinec, hlavou však zamířil těsně vedle.

V 70. minutě si zaběhl za obranu Černý, ale domácí jeho střelu zblokovali na roh. O minutu později už Pardubičtí početní převahu využili. Čelůstkův přízemní centr z levé strany propadl až na malé vápno, odkud ho dotlačil do sítě Solil. Dvaadvacetiletý záložník skóroval počtvrté v ligové sezoně a dotáhl se na nejlepší týmové střelce v ročníku.

Na druhé straně upadl ve vápně střídající Černák, ale rozhodčí odpískal předchozí ofsajd. Domácí i v oslabení vyvinuli v závěru tlak, ale srovnat se jim už nepovedlo. V samém závěru šestiminutového nastavení ještě videorozhodčí zkoumal možnou hru rukou ve vápně v podání hostujícího Čiháka, ale penalta se nepískala.

Pardubičtí v pátém ligovém utkání s Jabloncem poprvé zvítězili a coby tým s nejhorší defenzivou poprvé v sezoně nejvyšší soutěže venku neinkasovali. Severočeši naopak už tři kola po sobě nebodovali a v posledních dvou neskórovali.

"Je to tristní a smutné, opět jsme nevstřelili branku. Krize může být, ale že bude takhle hluboká, to jsem nečekal. Sám si s tím lámu hlavu. Ten kádr je natolik zkušený, aby si s tím dokázal poradit. Celé je to hodně deprimující," připustil domácí kouč Petr Rada, jehož svěřenci klesli na příčku znamenající baráž o nejvyšší soutěž.

Karviná dohrávala v devíti

Fotbalisté poslední Karviné v prvním kole ligové nadstavbové skupiny o záchranu doma remizovali 1:1 se Zlínem. Hosté vedli brankou Vachtanga Čanturišviliho ze 36. minuty, po hodině hry vyrovnal Lukáš Bartošák. Karviná dohrávala bez dvou vyloučených hráčů Rajmunda Mikuše a Filipa Zorvana. Slezané ztrácejí osm bodů na předposlední 15. příčku. Zlín sice nevyhrál páté ligové utkání za sebou, ale vede skupinu o udržení s náskokem čtyř bodů na první barážovou pozici.

"Záchrana je zase o kus dál. Je to letos bláznivý ročník, Jablonec prohraje doma s Pardubicemi. Herně ale nemohu hráčům nic vytknout, bojovali, dřeli. Jen mi vadí dvě vyloučení, hlavně to druhé," řekl na tiskové konferenci trenér domácích Bohumil Páník.

Zápas začal ve velmi opatrném duchu a na obou týmech byla patrná nervozita. První náznak šance přišel v 18. minutě, kdy Bartošákova střela z hranice šestnáctky protáhla brankáře Rakovana. Domácí tým získal mírnou územní převahu, nicméně další náznak šance nepřišel. Zlín po půl hodině vyrovnal průběh a tlačil se do zakončení. Pokusy Dramého a Čanturišviliho skončily vedle.

Ve 36. minutě se ale do míče opřel znovu Gruzínec Čanturišvili a ze zhruba 20 metrů trefil horní růžek branky. Byl to jeho premiérový gól v české lize při jeho 81. startu. Šanci na dvoubrankové vedení pak v poslední minutě první půle promarnil Vraštil, když zblízka hlavičkoval vedle.

Domácí tým posílil příchodem Durosinmiho útok, ale jeho přítomnost významnější efekt neměla. V 60. minutě se domácí dočkali vyrovnání po spolupráci jiných hráčů. Centr z pravé strany po zemi usměrnil zblízka do sítě bývalý zlínský hráč Bartošák a vyrovnal na 1:1.

Karvinou vyrovnání nabudilo k další útočné aktivitě, Túlio trefil po hodině hry břevno, Durosinmiho střelu s námahou vyrážel Rakovan. Rozlet domácích ale zmrazil faul Mikuše, za nějž viděl obránce slezského týmu v 70. minutě červenou kartu.

Zlín i v početní převaze podřídil taktiku neinkasovat. Nahrála mu k tomu i druhá červená karta pro domácího Zorvana v poslední minutě. "Ševci" bod v klidu uhájili, 13. vzájemný duel soupeřů v nejvyšší soutěži skončil poprvé remízou.

Bohemians dvakrát ztratili vedení

Klokani v Teplicích dvakrát ztratili vedení a remizovali 2:2. Na úvodní branku Antonína Křapky ze 33. minuty odpověděl po přestávce Daniel Trubač. Pražanům poté vrátil vedení Petr Hronek, ale v 71. minutě rozhodl o dělbě bodů domácí Tomáš Vondrášek.

"Klokani" v nejvyšší soutěži nevyhráli podesáté za sebou a zůstávají na 13. příčce tabulky o skóre před Pardubicemi. Teplice bodovaly doma ve druhém utkání po sobě a jsou dvanáctí s bodovým náskokem na Bohemians. Speciální milník oslavil hostující kapitán Josef Jindřišek, který nastoupil k 300. zápasu za vršovický tým.

Pro Teplice nezačal duel šťastně a už ve 21. minutě musel kvůli zranění odstoupit záložník Jukl. O 12 minut později domácí poprvé inkasovali. Po sérii zablokovaných střel se dostal míč ke Křapkovi a ten šťastným lobem překonal padajícího brankáře Grigara. Osmadvacetiletý Křapka zaznamenal druhý gól v této sezoně a první od příchodu do Bohemians z Karviné.

Severočeši byli ještě v první půli blízko vyrovnání. Kučerova pohotová rána ze 40. minuty však skončila na břevně.

Teplice pokračovaly v aktivitě a v 51. minutě srovnaly. Na centr střídajícího Kodada, který dnes slavil 24. narozeniny, si naběhl Trubač a střelou na bližší tyč překonal gólmana Valeše. Domácí záložník se trefil počtvrté v tomto ročníku nejvyšší soutěže a vyrovnal nejlepší klubové střelce Sejka, Fortelného a Mareše.

"Sklařům" však vydržela radost jen čtyři minuty. Po rohovém kopu vyrazil Grigar míč k Hronkovi a ten prudkou hlavičkou k tyči vrátil Pražanům vedení. Osmadvacetiletý záložník Bohemians vstřelil pátý gól v této ligové sezoně.

Náskok hostů mohli vzápětí zvýšit Chramosta s Bartkem. První jmenovaný ale trefil po úniku v 59. minutě boční síť a jeho spoluhráč později zamířil do tyče.

Trenér Jarošík reagoval na nepříznivý vývoj v 68. minutě trojnásobným střídáním a Teplice o tři minuty později vyrovnaly. Na Trubačův přímý kop z pravé strany si naběhl Vondrášek a z bezprostřední blízkosti nedal Valešovi šanci. Vondrášek se prosadil proti Bohemians podruhé v této sezoně.

Když tečovanou střelu střídajícího Daniela Marečka vyrazil domácí Grigar, rozešly se oba týmy na Stínadlech podruhé ze tří zápasů smírně.

1. kolo nadstavby první fotbalové ligy - skupina o záchranu:

FK Jablonec - FK Pardubice 0:1 (0:0)

Branka: 71. Solil. Rozhodčí: Proske - Kotík, Dresler - Štěrba (video). ŽK: Lupač (Pardubice). ČK: 51. Surzyn (Jablonec).

Sestavy:

Jablonec: Hanuš - Surzyn, Martinec, Kubista, Krob (75. Pleštil) - Hübschman (75. Nešpor) - Malínský (80. Štěpánek), Kratochvíl, Houska (80. Považanec), Zelený - Ikaunieks (56. Černák). Trenér: Rada.

Pardubice: Markovič - Kostka, Hranáč, Čihák, Čelůstka - Jeřábek - Patrák (87. Lupač), Vacek (86. Červ), Solil, Rezek (70. Mareš) - Černý (86. Matějka). Trenér: Novotný.

MFK Karviná - Fastav Zlín 1:1 (0:1)

Branky: 60. Bartošák - 36. Čanturišvili. Rozhodčí: Berka - Vlček, Kříž - Petřík (video). ŽK: Šehič, Čmelík - Matejov, Cedidla. ČK: 70. Mikuš, 90. Zorvan (oba Karviná). Diváci: 1320.

Sestavy:

Karviná: Bajza - Mikuš, Buchta, Stropek, Šehič (90. Svoboda) - Jursa (81. Sinjavskij), Túlio - Zorvan, Qose (46. Durosinmi), Bartošák (72. Čmelík) - Papadopulos (72. Kobouri). Trenér: Páník.

FK Teplice - Bohemians Praha 1905 2:2 (0:1)

Branky: 51. Trubač, 71. Vondrášek - 33. Křapka, 55. Hronek. Rozhodčí: Zelinka - Caletka, Kotalík - Franěk (video). ŽK: Puškáč (Bohemians). Diváci: 2131.

Sestavy:

Teplice: Grigar - Chaloupek, Tijani, Vondrášek - Hyčka, Kučera (68. L. Mareček), Trubač, Boljevič (68. Prošek) - Jukl (21. Kodad, 90. Vachoušek) - Žák, Sejk (68. Ledecký). Trenér: Jarošík.

Bohemians: Valeš - Bederka, Křapka, Vondra - Dostál (85. Nový), Jindřišek, Květ (77. D. Mareček), Fulnek - Beran (46. Bartek) - Chramosta (61. Vaníček), Hronek (85. Puškáč). Trenér: Veselý.

Zlín: Rakovan - Cedidla, Procházka, Vraštil, Matejov (71. Simerský) - Conde - Dramé (71. Vukadinovič), Hrubý, Janetzký (90. Fillo), Čanturišvili (81. Reiter) - Fantiš (81. Jawo). Trenér: Kalivoda.