Kouč Trpišovský, faktor S nebo smír s Berbrem. To jsou důvody slávistického triumfu

Jiří Škuba Jiří Škuba
20. 5. 2019 10:47
Získala ho až v předposledním kole, ale získala ho zaslouženě. Titul ve fotbalové Fortuna:Lize patří Slavii; projděte si pět důvodů, proč tomu tak je.
Slávisté slaví titul po 4. kole nadstavby Fortuna:Ligy Baník - Slavia: Milan Škoda a Simon Deli
Slávisté slaví titul po 4. kole nadstavby Fortuna:Ligy Baník - Slavia: Milan Škoda a Simon Deli | Foto: Dalibor Sosna

Trenér Trpišovský. Když před rokem a půl přišel do Slavie, vyhlásil politiku totálního fotbalu. Sebevědomý cíl podnítil řadu ironických poznámek, zvlášť, když v prvních dvou zápasech pod Jindřichem Trpišovským dali červenobílí jediný gól. Dneska už se neušklíbne nikdo. Sešívaní ve 34 duelech této sezony Fortuna:Ligy nastříleli rekordních 77 gólů, na branku soupeře vystřelili průměrně osmnáctkrát za zápas. Trpišovský se neustále sám vzdělává, velmi dobře pracuje s kádrem: vystupuje korektně a férově, na druhou stranu má před hráči autoritu. Vedení Slavie si může mnout ruce, na lavičce v Edenu sedí momentálně nejlepší trenér v české lize. 

Kádr. Díky štědrým dotacím z Číny si Slavia může vybrat to nejlepší, co se na českých trávnících objeví. Eden se stal pro fotbalisty nejlepší možnou adresou: červenobílí tak mohli Spartě vyfouknout Vladimíra Coufala, nyní se něco podobného chystá v případě jabloneckého Tomáše Holeše. Zatímco zahraniční lov slávistům nevychází (viz nákladné přestupy Baluty a Olayinky), domácí trh má sportovní ředitel Jan Nezmar zmapovaný skvěle. S trochou nadsázky se dá napsat, že Slavia měla na jaře k dispozici dvě nabušené jedenáctky: jedna vyhrála ligu, ta druhá zářila v Evropské lize.

Faktor S. Ne, s tímhle nemá Jaromír Soukup nic společného. Jde o vliv defenzivního záložníka Tomáše Součka na hru Slavie. Čtyřiadvacetiletý čahoun nasbíral v sezoně dvanáct gólů a šest asistencí, což je na post spojený s černou prací brilantní statistika. A co víc, hra Slavie na něm stojí: přes Součka chodí nezvykle vysoké množství útočných akcí. Svou hvězdu si v Edenu cení na přibližně čtvrt miliardy korun, což je podle posledních zpráv ochoten zaplatit Spartak Moskva. Tématem přestupního období tak bude to, zda se sešívaným podaří Součka udržet.

Fanoušci. A především místy opěvovaná, místy proklínaná Tribuna Sever. Na jednu stranu příznivci červenobílých dokážou vytvořit skvělou atmosféru, po celý zápas Edenem duní originální chorály, tradiční děkovačka s hráči je proslavená už i v zahraničí. Pro domácí borce je červenobílá záplava za levou brankou obrovskou výhodou: útočit proti ní ve druhé půli, to je také jedna z taktických zbraní Slavie. Což už ale tak pozitivní není, slávističtí chuligáni jsou známí svými excesy: buď nechutně urážejí trenéra Františka Straku, nebo poničí tréninkový stadion plzeňské Viktorie.  

Klid zbraní. "Je udělaná tlustá čára. Teď to funguje tak, že já se domlouvám s Honzou, on jde za ním a přes něj mi pan Tvrdík odpovídá. Ve věci reprezentací, stadionu. A směrem k veřejnosti o sobě mlčíme. Já jsem tedy na něj nikdy nereagoval a teď jsem rád, že z jeho strany je taky klid," prohlásil místopředseda fotbalové asociace Roman Berbr v únorovém rozhovoru pro Deník Sport. Černokněžník ze Strahova má tak špinavou pověst, že spojení s ním se rovná znásilnění morálního obrazu. Proto v Edenu nenesou libě, když se mluví o narovnání vzájemných vztahů. Fakta jsou ale jasná: zatímco Tvrdíkovy výpady vůči Berbrovi utichly, rozhodčí Slavii v této sezoně zas tolik neřezali. Tedy až na nepochopitelnou vlčí mlhu videorozhodčího Královce z jarního ligového derby.

 

Právě se děje

před 54 minutami

Chci, aby bylo Česko lídrem v inovacích, řekl Babiš v New Yorku

Česká republika chce být zemí budoucnosti a stát se tím, kdo v inovacích udává tón. V New Yorku to na fóru Concordia Summit, které se koná jako doprovodná akce k Valnému shromáždění OSN, prohlásil český premiér Andrej Babiš. "Jako jedna z nejvíce industrializovaných zemí v Evropě se musíme soustředit na inovace, abychom zajistili naši konkurenceschopnost," řekl Babiš. Zmínil, že národní strategie je založena na devíti tematických pilířích od podpory prostředí, které umožní vznik nových podniků, přes podporu vzdělání a výzkumu po digitalizaci a technologický rozvoj.

Zdroj: ČTK
Další zprávy