Tlak na kouče Stramaccioniho? Na mě byl dvakrát větší, říká Rada. V derby postrádal Lafatu a Šurala

Jiří Škuba Jiří Škuba
19. 9. 2017 6:17
V březnovém derby pod jeho vedením Sparta sahala po třech bodech, zářijové trápení v Edenu už ale sledoval jen jako divák. Kouč Petr Rada musel na konci minulého ročníku uhnout z nové, zahraniční cesty, kterou se letenský klub vydal. I tak ale devětapadesátiletý kouč drží Rosickému a spol. pěsti. „Měl jsem jinou filozofii, ale takhle se vedení rozhodlo, majitel na to má právo. Musíme to všichni akceptovat, já Spartě i tak moc přeju, aby se zvedla a ještě bojovala o titul,“ tvrdí Rada v rozhovoru pro Aktuálně.cz.
Petr Rada.
Petr Rada. | Foto: Milan Kammermayer

Co jste říkal nedělnímu derby?

Slavia mě nepřekvapila, hraje dlouhodobě dobře. Navíc ji posílilo vítězství nad Maccabi. Alespoň můžeme vidět, že se vliv únavy přeceňuje. Pokud jsou hráči profíci, měli by být během tří dnů schopni zregenerovat. Červenobílí to potvrdili a vyhráli zaslouženě.

A jak hodnotíte výkon Sparty?

Napadala až od půlky, což Slavii vyhovovalo. Ta rozjížděla kombinaci přes Deliho nebo přes Sobola, který se mi mimochodem hodně líbil - dlouho jsem neviděl levého beka zahrát s takovým klidem a přehledem. Tím to Sparta domácím usnadnila. Slavia navíc hrála velmi chytře na Rosického a v takové situaci Tomáš neměl nikoho, o koho by se mohl v kombinaci opřít.

Ani na jaře Letenští neprocházeli zrovna snovým obdobím, ale v derby jste se dokázali zvednout a v Edenu jste byli lepším týmem než domácí. Zato současná Sparta působila hodně odevzdaně…

Asi bych neřekl, že působila odevzdaně. Chtěla uspět, ale soupeř jí to neumožnil. Hrála zakřiknutě, přitom právě ona měla být agresivnější, protože Slavia měla čtvrteční zápas v nohách. Nechci nikomu radit, ideální sestavu samozřejmě nejlépe poskládá trenér, který má tým na očích celý týdenní předzápasový cyklus a ví, jak na tom hráči jsou. Ale můžu mluvit o tom, co fungovalo v minulém derby - vsadili jsme na účinný presink, Lafata se Šuralem přesně věděli, co mají hrát, kde se mají pohybovat. Venca Kadlec hrál ze strany, ve zmíněném zápase tuhle roli plnil velice dobře. S tím měla Slavia trochu problémy, a proto si myslím, že jsme byli lepší než domácí.

Když sledujete derby, respektive nejenom je, ale všechny dosavadní nepřesvědčivé výkony Sparty v sezoně - co to s vámi dělá?

Samozřejmě mě mrzí, že se vedení Sparty nezamyslelo a nedalo nám větší prostor, abychom mohli něco vytvořit. Měl jsem jinou filozofii, ale takhle se vedení rozhodlo, majitel na to má právo. Musíme to všichni akceptovat, já Spartě i tak moc přeju, aby se zvedla a aby začala hrát lépe. Už jen kvůli klukům, které jsem na Letné trénoval. Mají svou kvalitu, jsou povahově a mentálně na vysoké úrovni, hodí se do party. Jen potřebují důvěru.

A proč podle vás Sparta zatím podává tak špatné výkony?

Upřímně - v Evropě nevidím žádný špičkový tým, který by posílil jedenácti hráči. Chce to delší dobu na to, aby si to sedlo. Na druhou stranu je fakt, že z těch jedenácti hrají tři, když nepočítám gólmana… Já na to mám trošku jiný pohled. Psalo se o mně, že jsem trenér se zastaralými metodami, ale o tom to není. Především musíte hráče dobře připravit a nabudit. Taktika sice hraje roli, ale ne zcela zásadní.

Hodně se mluví o tom, že kabina se rozdělila na českou a zahraniční část. Jaká byla atmosféra mezi hráči, když vy jste odcházel?

Musel byste se zeptat hráčů, které jsem trénoval. Moje zkušenosti mě přesvědčily o tom, že kabina je základ. Do současného kádru nevidím, nechci soudit podle zpráv z doslechu. Ale dám příklad: i když jsem byl venku už před devětadvaceti lety, některé věci se nemění. Přišel jsem do Německa, zvládl jsem pár slovíček. V Düsseldorfu jsem měl jugoslávského trenéra, který mluvil německy. Říkal mi: Petře, musíš se naučit co nejdřív jazyk. Aspoň blbě, jinak to budeš mít v kabině těžký. A česká liga už je nyní soutěží, ve které se točí ve fotbale velké peníze. Pokud sem přijde cizinec a bere tu plat, musí se učit češtinu. A to platí i pro realizační tým. Dneska je Evropa hodně kosmopolitní, ale nevěřím tomu, že ve Spartě všichni hráči umí natolik anglicky, aby pochopili všechny pokyny.

Ale jaký byl váš dojem z týmu, který jste na konci minulé sezony opouštěl?

Za mě úplně s čistým svědomím můžu říct, že já jsem v kabině neměl potíže s žádným hráčem. A když se někdy problém vyskytl, vyřešil jsem ho z očí do očí. Někde se psalo, že mě Lafata dostal do Sparty, samozřejmě to jsou nesmysly. Je pravda, že s ním mám nadstandardní vztahy, ale to samé s Tomášem Rosickým nebo Lukášem Marečkem. A pozor, nejen se staršími hráči, dobře jsme vycházeli třeba s Vencou Kadlecem, Ondru Zahustela znám dlouho, chtěl jsem ho už do Teplic. Moje filozofie byla vždycky a všude stejná: pokud má někdo problémy, musí přijít a říct to na rovinu. A to samé udělám já. Dokážu vzít, když mi někdo řekne: "Trenére, je toho moc," nebo "Moc na nás řvete." Ale pokud mě někdo zklame, tak to má se mnou těžký.

Majitel klubu Daniel Křetínský investoval do týmu stovky milionů korun s tím, že jednoznačným cílem je titul. Co myslíte - podaří se ho Spartě ještě naplnit?

Propast Sparty na vedoucí Plzeň je už desetibodová, což je po sedmi kolech velká ztráta. Věřím tomu, že se kluci zvednou a ukážou, že na to mají, ale budou to mít těžké.

Tlak médií, tlak od fanoušků. Sparta je největší klub v Česku, kde se neúspěch neodpouští. Procházel jste tím samým jako trenér Andrea Stramaccioni, dokážete se vcítit do jeho současného rozpoložení?

Já vidím velký rozdíl mezi českým a zahraničním koučem. Cizinec tu atmosféru nevnímá tolik jako trenér z tuzemska, i když samozřejmě vím, že nikomu to není příjemné. Ale já jsem si těch tlaků zažil hodně a myslím, že o sto procent horších, než jsou ve Spartě teď.

Vraťme se ještě k nedělnímu derby - zápas provázely hrubé chyby rozhodčích. Také vy jste po minulém duelu Slavie a Sparty hodně zuřil…

Když jsme v Edenu hráli na jaře, zlobili jsme se kvůli penaltě, jež nebyla, a přesto ji sudí v 92. minutě odpískali. Tentokrát to bylo obráceně, Slavia dala regulérní gól, který jí neuznali. Tohle rozhodčí prostě musí vidět, když ne pomezní, tak hlavní. A zaráží mě, že v tak důležitém utkání nenasadí komise rozhodčích pět sudí. Myslím, že je to i její pochybení, lajnový by situaci posoudil správně.

A faul Jana Bořila na Václava Kadlece?

První žlutá byla jasná, u zákroku na Kadlece ji měl vytáhnout taky. Rozhodl se, jak se rozhodl. Ale myslím, že červená by zápas tak dramaticky neovlivnila. Slavia byla devadesát minut lepší, vždyť Sparta vystřelila na bránu jen jednou…

 

Právě se děje

před 1 hodinou

Základní část NHL se bude hrát až do poloviny května

Vedení NHL rozhodlo o prodloužení základní části soutěže až do 16. května. K tomuto kroku vedlo elitní ligu odložení hned osmi zápasů Vancouveru kvůli nákaze nemocí covid-19. NHL nicméně stále počítá s tím, že ve zkrácené sezoně odehraje každý z týmů v souladu s původním plánem všech 56 utkání dlouhodobé fáze. Zatím však není jasné, kdy začnou vyřazovací boje o Stanley Cup.

Přestože bylo ve zhuštěném programu základní části, při němž čeká za normálních okolností každý klub 82 zápasů, odloženo od začátku sezony z důvodu koronavirové pandemie 54 utkání a dalších pět kvůli potížím s počasím, nenabrala NHL zatím nijak dramatický skluz. Původně měla dlouhodobá fáze skončit 8. května, již dříve byla prodloužena do 11. května.

Tým Canucks byl v rozehrané soutěži zasažen nákazou dosud nejvýrazněji. Různé formy koronaviru byly diagnostikovány u 21 hráčů a čtyř dalších zaměstnanců klubu. Kanadský celek, který má odehráno nejméně utkání (37) v soutěži, hrál kvůli tomu naposledy 24. března. Dnes už ale může začít s tréninkem, do zápasového zatížení pak naskočí v pátek soubojem s Edmontonem.

O začátku play off nebylo zatím rozhodnuto. "NHL bude i nadále sledovat a pečlivě vyhodnocovat průběh základní části, teprve pak bude definitivně oznámeno datum, kdy se začne hrát o Stanley Cup. S posledními změnami a posunutým koncem základní části v Severní divizi je ale možné, že zápasy prvního kola play off začnou ve Východní, Centrální a Západní divizi o pár dnů dříve než v Severní divizi," uvedla liga v tiskové zprávě.

S prodloužením základní části NHL se však zmenšil časový prostor hráčům, kteří posílí národní týmy na mistrovství světa v Lotyšsku. Rovněž posunutý šampionát, jehož spolupořadatelem mělo být původně i Bělorusko, začne v pátek 21. května. Hned v jeho úvodní den půjdou do akce i čeští hokejisté, které čeká souboj s Ruskem. Finále turnaje je pak naplánováno na neděli 6. června.

Zdroj: ČTK
Další zprávy