0:0
Konec
Sparta Praha
65. Juliš

Hezké nedělní odpoledne, vítejte u online přenosu z utkání 9. kola fotbalové Fortuna:Ligy mezi Teplicemi a Spartou Praha. Duel startuje v neděli 29. listopadu v 16 hodin.

Česká fotbalová nejvyšší soutěž Fortuna:Liga se po pauze hraje teprve třetí víkend, přesto už jsme mohli vidět spousty skvělých a napínavých utkání. Na programu je deváté kolo, které však nebude úplně úplné. Už dříve bylo odloženo utkání ostravského Baníku s Libercem, včera potkal kvůli karanténě hráčů hostí i duel Jablonec - Bohemians. Neúplné kolo začalo už v pátek, když Pardubice v páté nastavené minutě urvali bod s Olomoucí. Včera si první výhru v sezoně připsala Příbram, která zdolala Mladou Boleslav 2:1. Doma uspělo i Slovácko, které zdolalo Opavu. Za to Karviná doma podlehla Zlínu 0:2. V obírání favoritů pokračují České Budějovice, ty doma remizovaly s Plzní 0:0. Viktorka tak ztratila podruhé v řadě.

My se dnes budeme věnovat duelu Teplic se Spartou, přesto se vrátíme ještě na vteřinku k včerejším zápasům. Ty totiž nabídly jednu pozoruhodnou situaci. Karviná mohla proti Zlínu snížit na 1:2, branku po zhlédnutí videa posvětil i sudí Orel. Jenže domácí útočník Michal Papadopulos přiznal, že míč ke spoluhráči Gubovi poslal hlavou on a ne zlínský bek Buchta. Tímto sportovním gestem tak připravil svůj tým o gól, řekl si ale o velký obdiv fanoušků i protihráčů.

Teď se už přesuneme k dnešnímu programu. V 18:30 bude hrát Slavia s Brnem, nás však čeká duel Teplic proti Spartě. Oba týmy se nachází na opačných koncích tabulky, jenže v posledních týdnech je sužují stejné problémy. Po návratu po koronavirové pauze totiž ani jeden z těchto celků ještě nevyhrál. Změnit by to pochopitelně chtěly oba celky. Severočeši by se rádi odpoutali od záchranářských bojů, hosté z Letné by si neradi nechali utéct rivala ze Slavie, který je v posledních kolech předběhl na čele tabulky Fortuna:Ligy. Navíc týden před očekávaným derby.

Sparta začala sezonu fantasticky. Šest utkání, šest výher, spousta nastřílených branek. Skvěle si vedlo útočné duo Hložek - Juliš. Jenže během pauzy přišlo pár zranění, dva výprasky v Evropské lize od Lille a AC Milán. A rázem byli Letenští hodně dole. Ještě před restartem ligy sice uspěli v Glasgow na půdě Celticu, jenže šlágr v Plzni totálně nezvládli. A pokud se dá brát prohra v Plzni za relativně pochopitelnou, zkrat s Českými Budějovicemi už do této kategorie nepatří. Při výročním zápase dostat doma čtyři branky od týmu, který do té chvíle v lize nevyhrál, to není omluvitelné. Kotalovi svěřenci sice opět uspěli v Evropské lize proti Celticu, ligovou reputaci si budou chtít ale napravit. Na Slavii po dvou prohrách ztrácí čtyři body a před derby nechtějí ztrátu ještě zvyšovat.

Sparta Praha - Dynamo České Budějovice, radost hostů
Sparta Praha - Dynamo České Budějovice, radost hostů | Foto: Milan Kammermayer

Trenér Václav Kotal vyšel do utkání tuto sestavu. Do srdce trojčlenné obrany se vrací Ondřej Čelůstka, po jeho levé ruce bude hrát jinak záložník Ladislav Krejčí mladší. V záložník řadě dostává po boku Trávníka s Dočkalem šanci i Filip Souček. Kraje hřiště obstarají Vindheim s Hanouskem a vepředu budou hrát Juliš s Karlssonem.

Teplicím se hrubě nedaří. Severočeši uspěli v prvním kole v Příbrami, poté ale třikrát prohráli a zadařilo se jim opět až doma proti Baníku. Od té doby ale třikrát v řadě prohrály včetně obou duelů po vynucené pauze. Prohry v Opavě, doma s Libercem a na Bohemians znamenají, že po osmi utkáních mají Teplice pouze šest bodů. Jsou tak jeden jediný bod nad posledním triem. Brno, Opava a Příbram mají shodně po pěti bodech. Proto se tým ze Stínadel musí chytit, pokud nechce zabřednout do záchranářských bojů. Nebude to však jednoduché, po Spartě je čeká Mladá Boleslav, Olomouc a Plzeň. Proto body musí začít sbírat co nejdříve.

V této sestavě nastoupí domácí Teplice. Ty musely řešit další případy nákazy Covidem-19, proto se na lavičce objevuje pár hráčů z kádru B-týmu.

Na Severu Čech je téměř vše připraveno, oba celky nastupují ve svých klasických dresech. Teplice ve žlutém, Sparta v rudých dresech.

Utkání právě začalo.

1

Hned v první minutě pálil po přihrávce Karlssona zpoza vápna Juliš. Svůj pokus šikovně skryl a trefil tyčku, od ní se pak míč odrazil do brankáře Němečka a za brankovou čáru.

5

Oba celky v úvodu hrají ve stejném rozestavení se třemi stopery.

7

Další velká šance Sparty. Trávník obloučkem našel ve vápně Karlssona, který si umě zpracoval míč a na malém vápně našel volného Vindheima. Norský křídelní bek však z první bránu Teplic přestřelil.

10

Domácí obrana nebyla důrazná, po chybě zkušeného Marečka pálil z rohu vápna Trávník, jeho rána ale byla zablokována.

13

David Möberg Karlsson hraje v úvodu skvěle a volná pozice na hrotu mu svědčí. Tentokrát si naběhl za obranu, zasekl míč, jenže jeho pokus slabší pravou nohou Shejbal odvrátil na roh.

18

Teplice na pár minut uklidnily hru a nedovolují Spartě dostávat se tak často do koncovky.

20

Z velké dálky to zkusil Souček bránu Němečka ale minul.

23

Karlsson je dnes nejaktivnějším hráčem Sparty směrem dopředu. Tentokrát zkusil vypálit z větší vzdálenosti technickou ránu. Skákající míč ale netrefil ideálně a Němeček v bráně Teplice neměl problém chytit míč.

24

Ojedinělý brejk Teplic zastavilo ofsajdové postavení Moulise.

29

Dobře to nevypadá s Lukášem Marečkem. Zkušený záložník či stoper Teplic si poranil zřejmě stehenní sval a je ošetřován.

30

Matěj Radosta nahrazuje Lukáše Marečka, který nemůže pokračovat ve hře.

31

Obrovská příležitost pro Karlssona, který byl úplně volný ve vápně, řítil se na Němečka, který výborně zmenšil úhel a donutil švédského útočníka, aby jej trefil.

33

Vypadá to, že pravého stopera nyní bude hrát dosavadní křídelní obránce Černý a nový muž Radosta bude hrát pravého křídelního beka.

33

Möberg-Karlsson vtrhl opět do šestnáctky, jenže už to přehnal s kličkami a k nebezpečnému zakončení se nedostal. Přesto je hlavním nebezpečím pro obranu Teplic.

37

Vindheim posílal centr do vápna, ale Němeček si s centry dnes ví rady.

42

Teplice zkoušeli z obou stran posílat centr do vápna, jenže obrana Sparta oba míče odvrátila.

45

Nastavovat se jedna minuta.

První půle je za námi, branku jsem neviděli.

Úvod první půle nabídl velké šance Sparty, která na svého soupeře vletěla. Julišova rána z první minuty i šance Vindheima z páté minuty však brankou neskončili. Kanonýr Sparty trefil tyč, norský obránce zas přestřelil bránu z velké blízkosti. Výborně hrál v první půli Karlsson, který tvořil, zakončoval, jenže brankou neskončila ani jedna jeho akce. Tepličtí měli už tak problém složit tým, navíc musel střídat zkušený Mareček. Domácí tak budou zřejmě rádi, že během půle zkonsolidovali hru a uhráli poločas na 0:0.

Druhá půle na Stínadlech odstartovala.

48

Němeček je zatím hrdinou zápasu. Juliš přetlačil Černého a rázem byl sám před brankářem Teplice. Ten ale opět skvěle vyběhl a vyrazil pokus sparťanského kanonýra.

48

Za tvrdý faul uviděl žlutou kartu záložník domácích Jukl.

53

Teplice se snaží, pár minut nebyly pod tlakem a zkoušely i zaútočit.

55

Smůla domácích pokračuje, ošetřován je i Tomáš Kučera, jeden z nejzkušenějších hráčů, kteří zbyli domácím.

56

Poprvé střídá Sparta. Matěje Hanouska na levém křídelním beku nahradil Ladislav Krejčí starší.

61

Radosta si dal míč daleko od nohy a do souboje s Krejčím mladším přišel pozdě. Po ostrém faulu uviděl žlutou kartu.

65

Sparta se přeci jen dočkala. A byl u toho kapitán Bořek Dočkal a s ním i aktivní útočné duo Karlsson - Juliš. Juliš hlavou vybojoval míč pro Karlssona, který posunul do strany Dočkalovi. Kapitán Sparty poslal do vápna střílený centr a na zadní tyči už číhal Lukáš Juliš, který celou akci začal.

67

Teplice se snaží s výsledkem něco udělat, Trubač zkoušel posílat míč do vápna, obrany Sparty však zakročila včas.

69

Ze hřiště odchází Admir Ljevakovič, nahradil jej Daniel Kováč. Teplice tak chtějí více útočit.

70

Dnes dohrál David Karlsson, nejaktivnější hráč první půle. Na hřišti ho nahradil Martin Minčev, mladý bulharský útočník.

72

Vypadá to, že lepení Teplic pokračuje. Do středu obrany se posunul Jukl, Kováč bude mít ofenzivnější úkoly.

74

Trávníkovo čekání na první gól ve Spartě pokračuje. Ke změně nevedla ani jeho rána levačkou z hranice vápna.

78

Tepličtí se dožadovali penalty, jenže s nepískalo a Sparta měla možnost brejku. Minčev s kolegy však nadějnou situaci zazdili.

83

Trávník to zkusil z velké dálky, rána mu ale vůbec nesedla.

85

Teplice se stále snaží, odražený míč napálil zpoza vápna Kučera, bránu Sparty však přestřelil.

86

Domácí se dočkali jedné větší šance. Moulis vnikl do vápna našel na malém vápně Žitného. Ten se otočil a v pádu ze strany zkoušel zakončit pod horní tyč. Jen těsně bránu Nity překopl.

88

Vindheima na hrací ploše nahradil Srdjan Plavšić.

89

A šikovný Srb byl hned v centru dění. Narazil si u lajny míč s Julišem, potáhl si jej na střed a zkoušel pálit. Jeho rána však byla zablokována. Sparta ale po rohu zůstala v tlaku.

90

Odražený míč napálil z první Trávník, Kováč ale míč srazil na roh.

90+1

Nastavují se 3 minuty.

90+2

Sparta zvládá závěr utkání skvěle, drží míč na noze a nepouští Teplice k ničemu.

Je konec, Sparta vyhrála v Teplicích 1:0.

Sparta se po dvou porážkách v lize dočkala konečně vítězství. Nerodilo se však snadno. V Teplicích, které byly hodně oslabeny a ještě musely během první půle střídat, nastoupil letenský celek skvěle. Juliš v první minutě trefil tyč, aktivní Karlsson vypracoval gólovou pozici pro Vindheima. Jenže brankou ani jedna akce neskončila, stejně jako tutovka Karlssona. Severočeši se drželi zuby nehty v zápase.

Pražané udeřili až po víc jak hodině hry. Po nákopu Nity Juliš vyhrál souboj a po ose Karlsson - Dočkal se ke kanonýrovi Sparty vrátil a ten do odkryté brány zakončil. Poté se zdálo, že Teplice nebudou mít sílu na zvrat, v 86. minutě se však v ojedinělé šanci objevil Žitný, bránu ale minul. Poté už Sparta zkušeně ohlídala konec zápasu. Udržela tak druhé místo.

Ode mě je to pro tuto chvíli vše, děkuji vám za pozornost a přeji hezký zbytek večera.