Teplice promrhaly dvoubrankové vedení, Karviné trefil cenný bod dvacetiletý Brazilec

30. 1. 2021 16:24
Fotbalisté Teplic remizovali v 17. kole první ligy s Karvinou 2:2. Severočeši v poločase vedli 2:0 po brankách Martina Maceje a Jakuba Mareše, po přestávce ale hosté srovnali zásluhou střídajících hráčů Christiána Herce a Rafaela Tavarese, který se trefil devět minut před koncem. Oba týmy po úvodních dvou porážkách v jarní části sezony poprvé bodovaly.
Radost karvinských fotbalistů
Radost karvinských fotbalistů | Foto: ČTK

Nepříznivé počasí se velmi podepsalo na stavu teplického trávníku, který vybízel ke zjednodušené hře. Lépe se toho v úvodu na těžkém terénu zhostili domácí, kterým patřila většina prvního poločasu. Teplická aktivita vyústila ve velkou šanci Moulise, který v 11. minutě zblízka v těžkém úhlu dorážel do tyče.

O devět minut později už Severočeši vedli. Míč putoval po třech krátkých přízemních přihrávkách až do šestnáctky, kde se v hlubokém terénu nejlépe orientoval Macej a ve čtvrtém utkání vstřelil první ligový gól kariéry, který byl také první teplickou brankou v jarní části soutěže.

Domácí v úvodním dějství dominovali a v 35. minutě zvýšili. Mareš napřáhl z více než 20 metrů a gólman Ciupa, který si odbyl ligovou premiéru, neměl proti jeho střele do horního rohu šanci.

Karvinští, jimž chyběly potrestané opory Papadopulos a brankář Bolek, se do nadějné pozice dostali až před přestávkou, kdy míč málem doputoval k nabíhajícímu Smržovi.

"Před zápasem jsme byli překvapeni, kolik soupeř udělal změn v sestavě. Přesto jsme první poločas zvládli, navíc i nastřelili tyč, vše se vyvíjelo podle našeho přání. Škoda, že nemohl pokračovat v utkání Macej. Měl nakopnuté lýtko, hrozilo vážnější zranění, musel střídat," řekl na tiskové konferenci teplický trenér Radim Kučera.

"Vstup do utkání se nám vůbec nepovedl. Nevyrovnali jsme se soupeři v agresivitě, Teplice měly větší tah na branku a z nás to spadlo až po druhé brance domácích," uvedl karvinský asistent Petr Mašlej. V Teplicích zastoupil hlavního trenéra Juraje Jarábka, který musel kvůli koronaviru do izolace.

Mašlej po nepovedeném úvodním dějství už v poločase třikrát střídal. Teplice po změně straně už nebyly tak aktivní a opatrná hra se jim nevyplatila.

Slezané snížili v 67. minutě. Ostrý Čmelíkův centr z pravé strany ještě Grigar vytlačil, ale odražený míč vrátil do branky neobsazený Herc, pro kterého to byla rovněž premiérová trefa v české lize.

Snížení hosty ještě více povzbudilo, zcela ovládli střed hřiště a brzy za svoji převahu byli odměněni. Devět minut před koncem znovu z pravé strany poslal míč směrem k brance Čmelík, přízemní pokus nedokázal zkrotit brankář Grigar a po jeho hrubé chybě střídající Tavares snadno dotlačil míč za čáru. I brazilský ofenzivní hráč skóroval v české lize poprvé.

"Po přestávce jsme byli dominantní na míči a zaslouženě vyrovnali. Asi jsme znovu potřebovali silný impuls k tomu, abychom s výsledkem něco udělali. Měli jsme v plánu se dostávat za obranu po stranách, což se nakonec podařilo u obou vstřelených branek," pochvaloval si Mašlej.

"O přestávce jsme hráče nabádali ke stálé aktivitě, chtěli jsme vstřelit třetí gól. Ale za stavu 2:1 začalo trápení, hráči ztratili sebevědomí. O góly jsme si koledovali. Oba přišly po stejné chybě, byli jsme pasivní. Za tři zápasy jsme inkasovali devět branek, to je opravdu hodně. Znovu se nedařilo ani Tomáši Grigarovi, který před týdnem chyboval u gólu a dnes znovu," doplnil Kučera.

Příbram srazil vlastní gól

Pardubičtí fotbalisté porazili ve svém vršovickém azylu Příbram 1:0 a po dvou porážkách na jaře poprvé bodovali. Premiérový vzájemný duel těchto týmů v ligové historii rozhodl v 72. minutě vlastní gól střídajícího Jana Kvídy. Domácí Michal Hlavatý navíc neproměnil penaltu.

V útoku pardubického nováčka soutěže dostal před nejlepším střelcem Hufem znovu přednost zkušený Černý a hned v úvodu se po Surzynově centru protlačil do šance, ale ve skluzu míč dobře nezasáhl. Ve 26. minutě příbramský Soldát v šestnáctce nešťastně škrtl o Kostkovy nohy a svěřenci trenéra Pavla Horvátha museli i ve svém čtvrtém jarním zápase čelit penaltě.

Stejně jako v utkání s Plzní ji však přežili bez úhony, protože Hlavatý trefil jen tyč. Tentýž hráč si to zopakoval ve 40. minutě, kdy jeho skákavá střela z dálky skončila znovu na brankové konstrukci.

"Kdy jsem nedal penaltu, si ani nevzpomenu. Chtěl jsem ji kopnout doprostředka, nakonec jsem to změnil a nebylo to dobré rozhodnutí. I příště bych si asi věřil, ale asi by měli příležitost dostat jiní," řekl v nahrávce pro média Hlavatý.

Pardubická obrana, v níž po červené kartě v předchozím kole chyběl stoper Šejvl, moc práce neměla. Gólman Boháč, který v minulosti oblékal dres dnešního soupeře, při svém 50. ligovém startu bez problémů udržel čisté konto. Nejvíc práce měl na konci první půlhodiny se střelou Nového. Dlouho to však vypadalo, že si Příbramští odvezou bod, což se jim v této sezoně venku povedlo jen dvakrát.

Po hodině hry oživil pardubický útok střídající Huf a v 70. minutě prověřil brankáře Kočího tvrdou střelou Brazilec Cadu. O tři minuty později centroval zleva Čelůstka a Kvída, který do druhého poločasu nahradil zraněného Soldáta, poslal míč hlavou do vlastní sítě.

Trenér vítězů Jaroslav Novotný ocenil pořadatele z Bohemians za to, jak připravili trávník. "Terén byl i tak těžký, ale klobouk dolů před nimi. Díky tomu to nebylo to jen o nakopávání, měli jsme i pár pěkných fotbalových akcí. První poločas ovlivnila neproměněná penalta, jinak bychom se uklidnili dřív. Nakonec nám pomohl vlastní gól, ale po akci, kdy jsme k tomu soupeře donutili," řekl Novotný.

Příbramský kouč Horváth označil prohru za zaslouženou. "Zápasy předtím venku jsme zvládli herně líp, i když jsme je taky prohráli. Byli jsme dnes všude pozdě, domácí měli převahu díky odraženým míčů. Nakonec jsme prohráli smolným gólem. Byla tam chyba v komunikaci," řekl Horváth.

Jeho svěřenci nemohli na vyrovnání pomýšlet, naopak gólem uklidnění Východočeši přidávali další šance. Tischler ani kapitán Toml je sice neproměnili, ale mrzet je to nemuselo.

Příbram má z posledních šesti kol jen jediný bod a v neděli může při výhře Opavy nad Brnem klesnout na poslední místo tabulky. "Prohráváme těsně, nemáme produktivitu a vždycky uděláme nějakou chybu. Musíme se dát dohromady a říct si spoustu nepříjemných věcí. Půjdeme se poprat se Slavií, tam nemáme co ztratit, ale musíme být lepší než dnes," uzavřel Horváth.

Konec vítězných sérií

Fotbalisté Slovácka remizovali s Českými Budějovicemi bez branek. Oba týmy v jarní části sezony poprvé nevyhrály. Domácí ztratili body po rekordních pěti vítězstvích za sebou a Dynamo si připsalo remízu po předchozích třech výhrách. V neúplné tabulce zůstává Slovácko čtvrté, Budějovice poskočily na osmé místo.

Oba týmy vstoupily do zápasu s vyčkávací taktikou a evidentním respektem k soupeři. První střelu mezi tyče vyslal ve 21. minutě hostující Mršič, ale domácímu brankáři Nemravovi problémy nenadělal. Po necelé půlhodině se povedla domácím rychlá útočná akce a střela Navrátila po pasu od Klimenta mířila těsně nad.

Tato akce odstartovala nápor Slovácka, ve 33. minutě pálil nad po závaru po rohu Reinberk. Největší šanci prvního poločasu ale měli hosté. Mršič postupoval ve 37. minutě po brejku sám na Nemravu, domácí gólman však jeho tutovku zlikvidoval.

Po přestávce navázal obraz hry na konec první půle. Domácí si vytvořili mírnou územní převahu, hosté zase dál sázeli na pevnou defenzivu se snahou o příležitostné brejky.

V 68. minutě přinesl oživení střídající Petržela, který vybídl na hranici šestnáctky ke střele Navrátila, ale hostující brankář Vorel si poradil.

V 72. minutě se hosté dožadovali penalty po kontaktu Havlíka s Mršičem, ale sudí Zelinka nepískal. O čtyři minuty později se opět vyznamenal Nemrava, který reflexivně vyrazil střelu Alvira.

V 82. minutě sice hosté dali gól, ale pro ofsajd střelce Brandnera neplatil. Těsně vedle pak hlavičkoval hostující Ledecký. Slovácko neporazilo v lize Jihočechy potřetí za sebou, Dynamo naopak bodovalo venku v osmém z devíti zápasů této sezony nejvyšší soutěže.

FK Teplice - MFK Karviná 2:2 (2:0)

Branky: 20. Macej, 35. Mareš - 67. Herc, 81. Tavares. Rozhodčí: Lerch - Hock, Antoníček - Petřík (video). ŽK: Qose, Dramé (oba Karviná). Bez diváků.

Teplice: Grigar - Vondrášek, Gabriel, Mazuch, Hyčka - Jukl, T. Kučera (79. Mareček) - Macej (46. Černý), Trubač (73. Žitný), Moulis - Mareš (79. Řezníček). Trenér: R. Kučera.

Karviná: Ciupa - Jursa, Santos, Dramé, Kokovas (46. Bartošák) - Mangabeira (46. Herc) - Čmelík, Qose, Smrž (73. Tavares), Mikuš (46. Haša) - Ostrák (90.+2 Šindelář). Trenér: Mašlej.

FK Pardubice - 1. FK Příbram 1:0 (0:0)

Branka: 72. vlastní Kvída. Rozhodčí: Julínek - Horák, Hurych - Marek (video). ŽK: Hlavatý, Kostka - Laňka, Horváth (trenér), Rezek (náhradník). Bez diváků.

Pardubice: Boháč - Surzyn, Čihák, Toml, Čelůstka - Cadu (90. Sláma), Tischler, Hlavatý, Kostka, Ewerton (61. Huf) - Černý (73. Pfeifer). Trenér: Novotný.

Příbram: Kočí - Soldát (46. Kvída), Tregler, Vilotič - Laňka, Hájek (69. Januška), Pilík (89. Cmiljanovič), Nový (81. Antwi), Svoboda (89. Dočekal) - Zorvan - Voltr. Trenér: Horváth.

1. FC Slovácko - Dynamo České Budějovice 0:0

Rozhodčí: Zelinka - Caletka, Mikeska - Machálek (video). ŽK: Petržela - Talověrov. Bez diváků.

Slovácko: Nemrava - Reinberk, Hofmann, Kadlec, Kalabiška - Havlík, Sadílek - Jurečka (74. Kubala), Kohút (58. Petržela), Navrátil (90. Divíšek)- Kliment. Trenér: Svědík.

Č. Budějovice: Vorel - Čolič, Králik, Talověrov, Novák - Čavoš, Javorek - Ekpai (64. Mészáros), Alvir (90. Havel), Mršič - Brandner (86. Ledecký). Trenér: Horejš.