Brno padá do druhé ligy, Plzeň dostala trojku od Pardubic. Slavia pouze remizovala

16. 5. 2021 16:54
Fotbalisté Brna se stali druhým jistým sestupujícím z první ligy. Po nedělním vítězství Teplic 2:0 nad Českými Budějovicemi v 32. kole nejvyšší soutěže už Zbrojovka nemá šanci opustit jednu ze tří nejhorších příček tabulky, které znamenají pád do druhé ligy. Bolestivou porážku 0:3 zaznamenala Plzeň v Ďolíčku, kde hrají domácí zápasy Pardubice.
Brněnský obránce Damián Bariš
Brněnský obránce Damián Bariš | Foto: ČTK

Zbrojovka coby nováček opouští elitu po pouhém roce. Brněnští v pátek remizovali 1:1 v Liberci a ve hře o záchranu by i po tomto kole zůstali jen v případě, že by Teplice nezvítězily nad Budějovicemi. Po výhře Severočechů ztrácí Zbrojovka na soupeře dvě kola před koncem soutěže šest bodů a vzhledem k horší bilanci ze vzájemných zápasů ho už nemůže předstihnout.

O branky Teplic se postarali ve druhé půli Pavel Moulis a Lukáš Mareček. Severočeši přerušili devítizápasové čekání na ligové vítězství a dvě kola před koncem mají na 15. místě pětibodový náskok na sestupové příčky.

"Skláři" mohli být před zápasem motivováni sobotní výhrou Příbrami 1:0 nad Jabloncem, která se na ně v tu chvíli dotáhla na rozdíl dvou bodů. V úvodní čtvrthodině však byli směrem dopředu velmi opatrní. Jednu z mála příležitostí tak měl naopak na druhé straně Vais, ale brankář Grigar jeho střelu nadvakrát zkrotil.

V 21. minutě se domácí dožadovali odpískání pokutového kopu po zákroku Čavoše na Mareše, avšak sudí Hocek po zhlédnutí videa penaltu nenařídil. Teplický útočník, který mohl v utkání dosáhnout 50. ligové branky, však byl nadále aktivní a těsně před koncem první půle se ocitl po centru Hyčky v další velké příležitosti. Tentokrát však Mareš svou hlavičku těsně minul.

Po přestávce se však už domácí dočkali. Po centru Mareše vrátil míč před bránu hlavičkující Vondrášek a Moulis pohotovou ranou z voleje ve 48. minutě nedal brankáři Vorlovi šanci. Šlo o jeho čtvrtou trefu v této ligové sezoně.

Teplice se po vstřelené brance koncentrovaly na defenzivu a rychlé brejky. Po jednom z nich mohl krátce před hodinou hry zvýšit náskok Mareš, jenže při nadějném přečíslení soupeřovu branku znovu netrefil. Uklidňující druhý gól proto domácí přidali 16 minut před koncem, kdy střídající Vukadinovič našel po svém průniku do pokutového území Marečka, který prudkou ranou zvýšil náskok na rozdíl dvou gólů. Jednatřicetiletý záložník se prosadil poprvé v ročníku.

Severočeši tak prolomili proti Budějovicím sérii čtyř ligových porážek za sebou a připsali si v důležitý moment druhou jarní výhru. Poslední dva zápasy Tepličtí sehrají v Karviné a následně doma s Příbramí.

Plzeň stále bojuje o Evropu

Fotbalisté Plzně prohráli ve 32. kole první ligy v pražském Ďolíčku s Pardubicemi 0:3 a nevyužili tak šanci odskočit na páté příčce Liberci v boji o poslední místo v nově vzniklé Konferenční lize. Brazilec Cadu, Pavel Černý a Michal Surzyn vrátili ligového nováčka na sedmé místo. Hosté hráli celý druhý poločas v deseti bez vyloučeného Filipa Kaši. V posledních čtyřech zápasech inkasovali celkem čtrnáct branek a jejich trenér Michal Bílek je po dvou zápasech na lavičce stále bez bodu.

"Hráčům jsem řekl, že takhle nejde dál pokračovat. Jsou tady dobří fotbalisti, ale je potřeba hrát víc srdcem. Dneska jsme se položili. Neviděl jsem nic pozitivního, čeká nás spousta práce," řekl v nahrávce pro média bývalý reprezentační kouč Bílek.

Viktoria se po středeční porážce 1:3 na Spartě vrátila k rozestavení se čtyřmi obránci, mezi nimiž však chyběl zraněný reprezentační stoper Brabec. Zato se do sestavy vrátil po pětitýdenní pauze zaviněné zraněním nártu záložník Bucha. Domácí nemohli nasadit tvůrce hry Hlavatého, který je v Pardubicích na hostování právě z Plzně.

Hosté byli od začátku útočnější, ale dva brejky Ondráškovi zastavil praporek signalizující ofsajd a Havlovu hlavičku po rohovém kopu brankář Letáček. Až po půlhodině hry o sobě dali vědět také domácí, když Kostkovu tvrdou střelu mířící k tyči brankář Staněk vyrazil.

Závěr prvního dějství Plzni vůbec nevyšel. Ve 44. minutě ještě střelu Brazilce Ewertona Staněk zblokoval, ale proti dorážce jeho krajana Cadua už byl bezmocný. Pro pardubického pravého obránce to byl pátý gól v pěti posledních zápasech. Vzápětí se na plzeňskou branku valil další útok, Kaša skolil Tischlera kopem do hlavy a už podruhé v této sezoně uviděl červenou kartu.

Trenéři se shodli, že to nebyl rozhodující moment. "I když jsme hráli v jedenácti, byl soupeř rychlejší a nebezpečnější. Kromě prvních 25 minut nás soupeř přehrával, byl silnější v držení míče, líp kombinoval. Nevyhrávali jsme souboje, ani jsme je nepodstupovali, nedostali jsme se do kloudné šance," konstatoval Bílek.

"Prvních dvacet minut jsme byli zakřiknutí. Ale pak už jsme kluky poznávali, začali běhat, napadat. Z naší strany to byl vynikající výkon, dnes tam nebyl hráč, který by nesnesl přísnější měřítko. Bylo tam velké srdce. Dobrý výsledek bychom uhráli i proti jedenácti," doplnil pardubický trenér Jaroslav Novotný.

Vyloučení zkomplikovalo plzeňské plány na vyrovnání, zvláště když Bílek reagoval stažením útočníků Ba Louy a Ondráška. Navíc střídající Hybš v 67. minutě chybou umožnil vystřelit Solilovi, Staněk míč znovu jen vyrazil a Černý hlavičkoval do sítě. Už předtím jeho hlavička prolétla těsně nad brankou.

Trenér mu chvíli před gólovou střelou nabídl střídání, ale šestatřicetiletý útočník odmítl. "Ještě jsem nebyl úplně vyšťavený a jsem rád, že mě tam trenér ještě nechal a že jsem se za důvěru odměnil. Za 32 kol se konečně míč odrazil ve vápně ke mně, skočil jsem rybičku, " popsal Černý svůj druhý gól v sezoně.

Na druhé straně měl šanci Šulc, ale brankář Letáček vytáhl míč nad břevno. Zneškodnil i Mihálikovu střelu a potřetí v sezoně udržel čisté konto. Domácí výhru pak v 88. minutě zpečetil Surzyn už čtyři minuty po svém příchodu na hřiště. Plzeň před čtvrtečním finále domácího poháru se Slavií protáhla ligovou sérii bez výhry na čtyři zápasy.

Bod, ale rekord

Slavia jen remizovala s Karvinou 1:1, i tak ale protáhla vlastní rekordní sérii bez porážky v nejvyšší soutěži na 44 zápasů. V šesté minutě domácí Jan Kuchta nedal penaltu, pět minut před přestávkou pak favorita přece jen poslal do vedení Tomáš Holeš, ale v 85. minutě srovnal Lukáš Čmelík. Pražané už před dvěma týdny získali definitivu třetího mistrovského titulu po sobě.

Slávisté teprve posedmé v ligové sezoně ztratili po remíze body, přesto jako jediní v tomto ročníku nejvyšší soutěže drží neporazitelnost. Ve čtvrtek Pražany čeká finále domácího poháru v Plzni, kde mohou dosáhnout na double. Slezané, kteří už mají jistou záchranu, v pátém ligovém utkání na Slavii poprvé bodovali a v tabulce jsou dvanáctí.

Karviné kvůli zranění vypadl útočník Papadopulos a Slezané nastoupili netradičně s pěti obránci. Domácí poprvé překonali hostující defenzivu už ve čtvrté minutě, kdy se sám před brankářem Neumanem ocitl Kuchta a sudí Petřík po zákroku karvinského gólmana nařídil penaltu.

Exekuce se ujal sám faulovaný, ale nechal jen vyniknout Neumana, který chytal poprvé po čtyřech měsících. "Věřili jsme mu, máme tři úplně vyrovnané brankáře. Podržel nás a má velkou zásluhu na bodu," uvedl v nahrávce pro média Čmelík.

Kuchta neproměnil ani čtvrtý pokutový kop v české lize, předtím se jednou prosadil aspoň z dorážky. Nejlepší střelec této sezony nejvyšší soutěže nepřidal 15. gól a tabulku kanonýrů stále vede jen o jednu branku.

"Kuchtič určený nebyl, protože není moc silný v zahrávání penalt. Ale tým ho do toho dotlačil. Kluci říkají, že je to útočník, že by měl proměňovat penalty. Tým a Nico (Stanciu) o tom furt mluví, že chtějí, aby byl králem střelců," řekl trenér Pražanů Jindřich Trpišovský.

Slávisté měli v první půli trvalou převahu a v 40. minutě otevřeli skóre. Odražený míč se dostal k Holešovi a ten jen z hranice vápna poslal přesně k tyči. Defenzivní univerzál se prosadil pošesté v ligové sezoně.

Závěr poločasu odehráli Pražané až příliš lehkovážně a dvakrát je zachránil brankář Kolář. Ve 42. minutě nejprve vychytal Čmelíka a poté vytáhl Bartošákovu střelu. Hosté museli už do přestávky dvakrát střídat zraněné Tavarese a Pereiru.

Kuchta se proti Neumanovi neprosadil ani v 55. minutě, kdy karvinský brankář chytil jeho hlavičku. Po prostřídání pak slávisté zvolnili a hosté se znovu dostali do velkých šancí.

Herc však v 69. minutě nejprve trefil hlavičkou u tyče obránce Baha a vzápětí jeho gól po centru neplatil kvůli ofsajdu. V 85. minutě už ale Slezané slavili. Po Deliho chybě se dostal do úniku Čmelík a zakončil přesně k tyči. V české lize skóroval poprvé.

"Nechal jsem si gólový moment na konec zápasu, vynahradil jsem si neproměněnou šanci z první půle. Řekl jsem si, že nebudu vymýšlet a dám to okolo brankáře. Podařilo se mi to rutinérsky zakončit. Jsem velmi šťastný, že po dobrých výkonech, které jsem měl v předešlých zápasech, konečně přišel i gól v dresu Karviné," uvedl Čmelík.

Slavia i tak protáhla domácí sérii v nejvyšší soutěži bez porážky na 49 zápasů, Trpišovský ale mnoho dalších pozitiv nenašel. "Z naší strany podprůměrný, špatný výkon. Ukázali jsme, jak bychom doma neměli hrát. Karviná po zásluze vyrovnala," konstatoval Trpišovský.

"Jestli jsme chtěli uspět, gól přišel v pravý čas. Kdybychom vyrovnali dřív, je otázka, jak by Slavia zareagovala. Přestože je Slavia vynikající, myslím, že jsme si ten bod zasloužili," řekl karvinský trenér Jozef Weber.

FK Teplice - Dynamo České Budějovice 2:0 (0:0)

Branky: 48. Moulis, 74. Mareček. Rozhodčí: Hocek - Flimmel, Ratajová - Lerch (video). ŽK: Mazuch, Moulis - Vais, Novák, Králik, Čolič. Diváci: 646 (omezený počet).

Teplice: Grigar - Vondrášek, Mazuch, Knapík, Hyčka - Mareček, Jukl (90.+2 Shejbal) - Kodad (90.+2 Macej), Fortelný (61. Trubač), Moulis (72. Černý) - Mareš (61. Vukadinovič). Trenér: R. Kučera.

Č. Budějovice: Vorel - Čolič, Havel, Králik, Novák (70. Skovajsa) - Havelka (55. Brandner), Vais (89. Javorek) - Mészáros (55. Diop), Čavoš, Mršič - Alvir. Trenér: Horejš.

FK Pardubice - Viktoria Plzeň 3:0 (1:0)

Branky: 44. Cadu, 67. Černý, 88. Surzyn. Rozhodčí: Julínek - Podaný, Vaňkát - Cieslar (video). ŽK: Ewerton - Kaša. ČK: 45.+1 Kaša (Plzeň). Diváci: 259 (omezený počet).

Pardubice: Letáček - Cadu, Šejvl, Toml, Čelůstka - Jeřábek - Kostka, Solil, Tischler (84. Surzyn), Ewerton (88. Sláma) - Černý (74. Huf). Trenér: Novotný.

Plzeň: Staněk - Havel, Kaša, Hejda, Falta - Bucha (63. Káčer), Kalvach (83. Kayamba), Čermák (74. Mihálik) - Ba Loua (46. Hybš), Ondrášek (46. Kovařík), Šulc. Trenér: Bílek.

Slavia Praha - MFK Karviná 1:1 (1:0)

Branky: 40. Holeš - 85. Čmelík. Rozhodčí: Petřík - Hrabovský, Nádvorník - Machálek (video). ŽK: Kačaraba, Deli - Neuman, Bartošák, Sinjavskij, Santos, Šindelář. Diváci: 1415 (omezený počet).

Slavia: Kolář - Bah, Kačaraba (87. Zima), Deli, Bořil - Holeš (58. Beran) - Sima, Stanciu (58. Lingr), Ševčík (58. Traoré), Olayinka - Kuchta (68. Van Buren). Trenér: Trpišovský.

Karviná: Neuman - Pereira (45. Sinjavskij), Santos, Šindelář, Dramé, Bartošák - Čmelík, Mangabeira (79. Jursa), Herc, Mikuš (79. Zych) - Tavares (31. Qose). Trenér: Weber.