Riskujeme účast v pohárech, pokud ligu zrušíme. Nebuďme vypočítaví, nabádá Svoboda

ČTK ČTK
2. 5. 2020 11:47
Pokud si fotbalové kluby na ligovém grémiu odhlasují, že se první liga kvůli pandemii nového koronaviru dohrávat nebude, hrozilo by Česku podle předsedy Ligové fotbalové asociace (LFA) Dušana Svobody extrémní nebezpečí, že UEFA nepustí tuzemské týmy do příštího ročníku evropských pohárů. Upozornil, že v případě předčasného ukončení sezony přijde asociace o 80 až 90 milionů korun.
Dušan Svoboda, viceprezident Sparty, předseda Ligové fotbalové asociace
Dušan Svoboda, viceprezident Sparty, předseda Ligové fotbalové asociace | Foto: ČTK

Díky uvolnění některých vládních opatření ligový výbor LFA na začátku týdne schválil znovuzahájení přerušené ligy od 25. května. Jelikož by se sezona přehoupla přes 30. červen, kdy za normálních okolností oficiálně končí, musí prodloužení 12. května odsouhlasit ligové grémium, tedy zástupci klubů. Ke schválení je od prvoligových klubů potřeba nadpoloviční počet z 16 hlasů.

"UEFA bude mít pochopení, když sezonu nedovolí dohrát vyšší moc. Ale rozhodně ne ve chvíli, kdy se někdo chová vypočítavě. Vystavujeme se extrémnímu nebezpečí, že nám nevezmou mužstva do příštího pohárového ročníku," řekl Svoboda v MF Dnes.

"Když nám stát vytvoří podmínky pro dohrání a my se toho dobrovolně zřekneme, obrovsky riskujeme. Nemůžeme na jednu stranu chtít od UEFA peníze za účast v pohárech a potom nerespektovat její doporučení," doplnil Svoboda.

Vzhledem k příznivé epidemiologické situaci v Česku podle něj v tuto chvíli není variantou, že by se dohrála jen základní část a nadstavba by se zrušila. "Pokud je možnost dohrát kompletní sezonu, tak by to u UEFA neprošlo. Odtrhnout nadstavbu bychom mohli v situaci, kdyby stát řekl, že můžeme začít až v červenci, a do začátku srpna bychom to nestihli. Ale pokud se situace nezhorší, věřím, že to nehrozí," prohlásil Svoboda.

"UEFA odložila Euro, zrušila reprezentační přestávky, přestupová okna posune. Všechno dělá kvůli tomu, aby se během července dalo dohrát. Když to nepůjde, může se o tom debatovat. Ale v Česku to jde. Tak proč měnit pravidla hry uprostřed sezony?" doplnil Svoboda.

Před znovuzahájením sezony LFA chystá plošné testování hráčů i členů realizačních týmů. "Kdy a v jaké frekvenci, ještě není stanoveno. Zaplatí to LFA. Může nás to stát miliony, hodně milionů," podotkl Svoboda.

Pokud by se liga nedokončila, LFA by podle něj přišla téměř o 100 milionů korun. "Když se liga nedohraje, přijdeme o 80, 90 milionů od partnerů jen pro tuto sezonu. A o další peníze přijdou kluby samotné," upozornil Svoboda.

V současnosti podle něj LFA mezi kluby rozděluje 239 milionů korun za sezonu. "Před dvěma lety to bylo zhruba 190 milionů, před čtyřmi 160. Za dobu, kdy jsem převzal odpovědnost za profesionální ligu, objem prostředků pro kluby vzrostl o 80 milionů na sezonu. Došlo ke zrušení oborové exkluzivity partnerů, což je další možnost, jak kluby mohou získat peníze," doplnil Svoboda.

 

Právě se děje

před 31 minutami

Anderson, Ozon, McQueen. Festival v Cannes zveřejnil výběr filmů pro letošní ročník

Nové filmy amerického režiséra Wese Andersona, francouzského Françoise Ozona či britského Steva McQueena jsou součástí oficiálního výběru 56 snímků pro letošní ročník mezinárodního filmového festivalu v Cannes. Filmový svátek se letos v květnu nekonal kvůli koronavirové pandemii, pro snímky je ale zařazení na jeho program prestižním oceněním, uvedla agentura AFP. Žádný český film se do výběru neprobojoval.

Na seznamu oficiálního výběru se nachází Andersonův film The French Dispatch (Francouzská spojka), Ozonův Eté 85 (Léto 85), britský filmař Steve McQueen má ve výběru snímky hned dva - Lovers Rock (Skála milenců) a Mangrove (Mangrovník).

Žádný český film v letošním oficiálním výběru festivalu nefiguruje. Ze zemí střední a východní Evropy zde mají své zástupce pouze Litva (film Soumrak režiséra Šarunase Bartase) a Bulharsko (snímek Únor od režiséra Kamena Kaleva).

Zdroj: ČTK
před 1 hodinou

Policista, který zabil George Floyda, bude obviněn z vraždy druhého stupně

Generální prokurátor Minnesoty Keith Ellison zvýší obvinění bělošského policisty Dereka Chauvina z vraždy neozbrojeného černocha George Floyda z třetího na druhý stupeň, za což mu hrozí delší vězení. Vznesena budou obvinění také proti třem dalším policistům, kteří byli na místě a kteří po incidentu dostali výpověď. Informoval o tom dnes americký list Star Tribune.

Šestačtyřicetiletý Floyd zemřel poté, co mu Chauvin skoro devět minut 25. května při zatýkání klečel na krku. Nahrávka incidentu obletěla celý svět a v USA spustila vlnu protestů proti rasově motivované policejní brutalitě, které v místech provázelo rabování a vandalismus.

Čtyřiačtyřicetiletý Chauvin dostal minulý týden výpověď a byl obviněn z vraždy třetího stupně a zabití druhého stupně. Nyní ho prokurátor podle tisku chce obvinit z vraždy druhého stupně, za kterou by mohl dostat až 40 let za mřížemi, což je o 15 víc než maximální trest za vraždu třetího stupně.

Zdroj: ČTK
Další zprávy