Surový faul trestu neujde. Matějovský ohrozil soupeřovo zdraví, uznal i šéf sudích

Sport ČTK Sport, ČTK
4. 2. 2021 20:33
Disciplinární komise Fotbalové asociace ČR (FAČR) zahájila řízení s mladoboleslavským záložníkem Markem Matějovským za surový faul na olomouckého středopolaře Davida Housku v úterní dohrávce 17. ligového kola.
Marek Matějovský
Marek Matějovský | Foto: Milan Kammermayer

Kapitán Středočechů v sedmé minutě způsobil soupeři krvavou tržnou ránu na holeni, ale od rozhodčího Alexe Deneva dostal pouze žlutou kartu.

"Zasažený hráč Sigmy po střetu s hráčem Matějovským utkání nedohrál. Vzniklé zranění se po skončení zápasu ukázalo jako vážné. Stav zraněného hráče si vyžádal podle našich informací lékařský zákrok a následná rekonvalescence je nyní odhadována na dobu nejméně dvou až tří týdnů," upozornil předseda disciplinárky Richard Baček.

"Z tohoto důvodu se jedná o výjimku, která umožňuje disciplinární komisi podrobit disciplinárnímu řízení hráče, přestože jeho chování nebylo postiženo vyloučením přímo rozhodčím na hrací ploše," dodal.

Ke střetu se vyjádřil i předseda komise rozhodčích FAČR Vítor Manuel Melo Pereira. "Domácí hráč zasáhl protihráče podrážkou na stojnou nohu, do oblasti holeně za použití nepřiměřené síly, čímž bezprostředně ohrozil jeho zdraví a bezpečnost," konstatoval portugalský expert.

"Rozhodčí chybně udělil žlutou kartu a ponechal své rozhodnutí v platnosti i po přezkumu, který správně doporučil videorozhodčí (VAR). V tomto případě byla jednoznačně splněna všechna kritéria surové hry, tudíž měl být domácí hráč vyloučen," uvedl Melo Pereira.

Matějovský se i v předchozím zápase se Spartou předvedl drsným zákrokem,  když šlápl na domácího Srdjana Plavšiče. Dostal za to jen žlutou kartu. "Byť se může zdát, že hostující hráč jednal neúmyslně a bez použití nepřiměřené síly, mohl ohrozit zdraví protihráče. Udělení žluté karty tak vnímám jako hraniční rozhodnutí, které je na samém limitu. Jelikož nešlo o zcela prokazatelnou situaci ve smyslu vyloučení hostujícího hráče, VAR neintervenoval," uvedl předseda komise rozhodčích.

V podobném duchu byla podle Mela Pereiry i situace z nedělního duelu Slavie s Jabloncem, kdy domácí Jan Bořil zboural nešetrně Vladimira Jovoviče. Podle Mela Pereiry v tomto případě Denev, který seděl u videa, nechyboval, hlavní sudí Pavel Orel však měl udělit obránci Pražanů minimálně žlutou kartu. Bořil vyvázl ovšem bez trestu.

"Domácí hráč měl být potrestán minimálně udělením žluté karty za bezohledné vražení do protihráče ramenem a paží. K intervenci VAR nedošlo z důvodu, že zmíněný moment nespadá do protokolu VAR - zjevné vyloučení," poznamenal Melo Pereira.

Předseda komise rozhodčích po zákrocích v uplynulých zápasech znovu apeloval na sudí, aby důsledně trestali surovou hru a chránili zdraví hráčů. "Naše komise směrem ke všem rozhodčím, asistentům i delegátům opakovaně připomíná důležitost striktního dodržování pravidel fotbalu a všech souvisejících nařízení, které mají v první řadě pomáhat ochraňovat zdraví hráčů," uvedl Melo Pereira.

"Zasadil jsem se o to, aby všichni rozhodčí, asistenti i delegáti byli ještě před nadcházejícím ligovým kolem znovu informováni a instruováni, jak přistupovat k posuzování přestupků v souvislosti se surovou hrou," doplnil Pereira.

Komise podle něj nebude váhat přijmout jakákoliv opatření. Debata s rozhodčími se odrazila na delegaci na následující utkání. Na 18. kolo nebyl nominován právě Denev, který kromě zmíněných případů navíc v závěru podzimní části udělil sparťanovi Ladislavu Krejčímu mladšímu pouze žlutou kartu za brutální a úmyslný úder do obličeje pardubického Tomáše Solila a vyloučil ho až po zásahu videorozhodčího.

 

Právě se děje

Aktualizováno před 3 hodinami

Merkelová a Biden vyzvali Rusko, aby stáhlo vojáky od ukrajinských hranic

Německá kancléřka Angela Merkelová a americký prezident Joe Biden ve středu vyzvali Rusko, aby stáhlo své vojáky od ukrajinských hranic a snížilo tak napětí v regionu. Uvedl to mluvčí německé vlády. Americký ministr obrany Lloyd Austin uvedl, že Spojené státy chtějí nadále Ukrajině poskytovat materiální pomoc, píše agentura Reuters.

Vyhrocenou situaci mezi Ruskem a Ukrajinou ve středu Biden a Merkelová probrali při telefonickém hovoru. "Kancléřka a prezident se shodli, že by Rusko mělo snížit počty armádních sil, aby situaci uklidnilo," uvedl mluvčí německého kabinetu Steffen Seibert.

Rusko na východě Ukrajiny v oblastech ovládaných proruskými separatisty a na Krymu v poslední době shromáždilo velké armádní síly. Kyjev varuje, že soustřeďování ruských vojsk u hranic s Ukrajinou znamená riziko ruské ozbrojené agrese, Moskva se však brání, že jen chrání svou bezpečnost. Při obnovených bojích zemřelo podle ukrajinské strany několik vojáků.

Austin, který je společně se šéfem americké diplomacie Antonym Blinkenem v Bruselu, dnes na tiskové konferenci prohlásil, že Washington je připraven Ukrajině pomoci se bránit.

Zdroj: ČTK
Další zprávy