Sudí podle komise rozhodčích v Olomouci správně nenařídil penalty proti Plzni

ČTK ČTK
13. 9. 2022 20:09
Podle komise rozhodčích Fotbalové asociace ČR sudí ve víkendovém utkání 8. ligového kola mezi Olomoucí a Plzní dobře posoudili všechny klíčové situace ve vápně.
Stížnosti Hanáků (na snímku kouč Václav Jílek) komise rozhodčích odmítla
Stížnosti Hanáků (na snímku kouč Václav Jílek) komise rozhodčích odmítla | Foto: Milan Kammermayer

V souladu s pravidly nejprve po půlhodině nařídili penaltu pro Viktorii a poté hlavní arbitr Marek Radina dvakrát správně neodpískal pokutový kop pro Hanáky. Komise zároveň zkritizovala výkon prvního asistenta Jiřího Kříže a zohlední to při nominaci na další kola.

Olomoučtí, kteří v utkání prohráli 2:3, nejprve chtěli penaltu za stavu 1:2 v závěru první půli, kdy hostující Erik Jirka zahrál ve vápně rukou. Podle komise se ale o pokutový kop nejednalo. "Hráč měl ruku v přirozené poloze vzhledem k pohybu těla a rukou nehrál úmyslně," uvedla komise v komuniké po dnešním jednání.

V 87. minutě se pak domácí marně dožadovali penalty za zákrok Lukáše Hejdy na olomouckého Mojmíra Chytila. I v tomto případě podle komise sudí rozhodli správně a pokutový kop nenařídili.

Hanáci se rozčilovali i po penaltě na Chorého, neboť celé situaci podle nich předcházel otočený aut na polovině hřiště. To však videorozhodčí podle protokolu nemůže přezkoumávat. I kvůli této situaci zřejmě komise zkritizovala asistenta Kříže.

Ve sporných situacích dobře rozhodli sudí i v zápase Slavie s Českými Budějovicemi (6:1). Michal Křepský v 64. minutě správně vyloučil hostujícího Jakuba Horu za surový faul na Davida Douděru, naopak za zákrok na Lukáše Masopusta o chvíli dříve byla podle pravidel udělena jen žlutá karta.

"Pokud by nedošlo k přestupku, domácí útočník by míč pravděpodobně dostihl později než hostující brankář. Jednalo se o hraniční situaci," uvedla komise.

Správně dostal jen žlutou kartu také sparťanský brankář Matěj Kovář za zákrok mimo vápno v utkání v Teplicích. "Pokud by nedošlo k přestupku, domácí útočník by míč pravděpodobně dostihl v blízkosti brankové čáry, takže se nejednalo o zmaření zjevné brankové možnosti," poznamenala komise.

 

Pokud jste v článku zaznamenali chybu nebo překlep, dejte nám, prosím, vědět prostřednictvím kontaktního formuláře. Děkujeme!

Právě se děje

před 1 hodinou

Země EU podpořily dobrovolné omezení spotřeby plynu do března 2024

Země Evropské unie o rok prodlouží dobrovolné patnáctiprocentní omezení spotřeby plynu, aby si zajistily jeho dostatečné zásoby na příští topnou sezonu. Shodli se na tom dnes ministři energetiky členských států, kteří podpořili návrh Evropské komise (EK) na prodloužení loni zavedených úspor do března příštího roku. Komisařka pro energetiku Kadri Simsonová uvedla, že je to nejlepší způsob, jak předejít riziku nedostatku plynu v době, kdy bude nejvíce potřeba.

Evropský blok se v reakci na omezování dodávek plynu z Ruska kvůli invazi na Ukrajinu poprvé rozhodl snížit spotřebu loni v červenci za českého předsednictví. Pravidla spojená mimo jiné se snižováním teplot ve veřejných budovách platí od loňského srpna do tohoto pátku.

"Fungovalo to dobře a je to nejlepší způsob, jak zaručit dosažení odpovídající úrovně zásob," řekla Simsonová. Místo plánovaných 15 procent podle ní unie dokázala spotřebu snížit do ledna o více než 19 procent.

Někteří experti se však obávají, že omezovat poptávku po plynu bude složitější v nadcházejících teplých měsících, kdy se tato surovina nepoužívá k vytápění, ale zejména v průmyslu. Proti návrhu dnes byli ministři z Maďarska a Polska, což ale jeho přijetí na ministerské úrovni nezabránilo. Členské země návrh písemně schválí v příštích dnech.

Zdroj: ČTK
před 1 hodinou

Německý antimonopolní úřad zkoumá vliv Microsoftu na hospodářskou soutěž

Německý antimonopolní úřad zkoumá vliv americké softwarové společnosti Microsoft na hospodářskou soutěž. Podle agentury Reuters může tento postup vést k vyšetřování obchodních praktik podniku a k zákazu těchto praktik v případě, že se prokáže poškozování hospodářské soutěže.

"Úřad dnes zahájil řízení proti Microsoftu, aby zjistil, zda má firma mimořádný význam pro hospodářskou soutěž napříč trhy," píše se v tiskové zprávě úřadu. "Takové zjištění by nám umožnilo praktiky ohrožující hospodářskou soutěž včas zachytit a zakázat," prohlásil prezident úřadu Andreas Mundt.

Microsoft má podle Mundta díky svým produktům Windows a Office dlouhodobě velmi silnou pozici v oblasti operačních systémů a kancelářského softwaru. Mundt rovněž poukázal na rostoucí význam cloudových služeb Microsoftu a úspěch komunikační platformy Teams. "Navíc Microsoft působí také v dalších oblastech, včetně videoher," dodal.

Společnost Microsoft v reakci na oznámení úřadu uvedla, že jako velká technologická firma si uvědomuje svou zvýšenou zodpovědnost za zdravé konkurenční prostředí. "Budeme konstruktivně spolupracovat s úřadem, který se snaží porozumět naší roli na digitálních trzích," dodal americký podnik.

Zdroj: ČTK
před 1 hodinou

Vyšetřovatelé v Paříži zjišťují v bankách okolnosti podvodů s dividendami

Vyšetřovatelé dnes v Paříži navštívili kanceláře několika velkých bank, zjišťují okolnosti podvodů při výplatě dividend a jejich zdanění. Byli v bance BNP Paribas, HSBC a také v Société Générale, která je vlastníkem české Komerční banky. Informovala o tom agentura Reuters. Jde o součást vyšetřování, které zasahuje více evropských zemí.

Société Générale návštěvu vyšetřovatelů potvrdila, žádné podrobnosti k tomu ale sdělit nechtěla. Ostatní banky se k tomu bezprostředně nevyjádřily.

Národní finanční prokuratura (PNF) uvedla, že vyšetřování souvisí s kauzou označovanou "cum-ex" týkající se výplaty dividend. Při této strategii banky a investoři obchodují akcie firem kolem data rozhodného pro určení nároku na dividendu a následným prodejem mezi sebou se snaží znepřehlednit, kdo je v rozhodný den skutečně vlastníkem. Účastníci těchto obchodů následně žádají po státu vrácení daně z dividend, na což ale nemají nárok.

Finanční prokuratura také uvedla, že vyšetřování se týká i firem Exane, což je součást BNP, a Natixis, což je investiční banka spadající do francouzské bankovní skupiny BPCE. I kanceláře těchto firem navštívili vyšetřovatelé.

Zdroj: ČTK
Další zprávy