Střelec Kúdela. Stoper zařídil výhru nad Slováckem a posunul Slavii do čela ligy

26. 9. 2020 21:19
Fotbalisté Slavie navzdory kombinované sestavě porazili v 5. kole první ligy Slovácko 3:0 a nejméně do neděle se posunuli se do čela tabulky o bod před druhou Spartu.
Ondřej Kúdela
Ondřej Kúdela | Foto: Milan Kammermayer

První dvě branky Pražanů vstřelil v úvodní půlhodině obránce Ondřej Kúdela, jenž poprvé v jednom utkání nejvyšší soutěže skóroval dvakrát. V druhé minutě nastavení uzavřel skóre střídající Lukáš Provod. Obhájce titulu se vítězně naladil na středeční odvetu 4. předkola Ligy mistrů na půdě Midtjyllandu. Slovácko poprvé v ligové sezoně prohrálo.

"S těmi všemi změnami to byl velice náročný zápas. Jsem rád za kluky, jak to zvládli. Slovácko má silný tým a sezonu odstartovalo dobře," řekl při online tiskové konferenci trenér Slavie Jindřich Trpišovský.

Ve 165. ligovém utkání se dočkal jubilejní 100. výhry. "Dozvěděl jsem se to číslo včera večer a je pro mě teď neuvěřitelné. Úplně mě to zarazilo a hrozně si toho vážím. Já jsem se jako trenér osobně chtěl dožít jednoho ligového zápasu a teď je jich 165 a 100 vítězství," uvedl kouč.

Slavia nastoupila od úvodu jen s dvěma hráči ze základní sestavy z úterního úvodního utkání play off Ligy mistrů proti Midtjyllandu, který skončil 0:0. V brance nechyběl Kolář a v obraně Zima, jinak Trpišovský téměř všechny opory šetřil na odvetu v Dánsku.

Favorit se ujal vedení hned ve druhé minutě. Takácsovu střelu z hranice šestnáctky vyrazil brankář Nemrava, Hofmann přidržel dobíhajícího Kuchtu a sudí Franěk nařídil pokutový kop. Penaltu střelou k levé tyči proměnil Kúdela a odstartoval svůj vydařený večer.

V sedmé minutě Slavia opět překonala Nemravu, ale Malinský, který vyzval ke skórování Kuchtu, stál v ofsajdu. Pražané měli převahu a soupeře v úvodu do šancí prakticky nepouštěli.

Ve 29. minutě se červenobílí dočkali zvýšení náskoku. Lingrův roh odhlavičkoval Kadlec ke Kúdelovi, který pravou nohou zamířil z voleje k protější pravé tyče. Ve svém 317. ligovém utkání poprvé skóroval dvakrát.

"Ještě jsem dva góly v zápase nezažil, je to skvělý pocit a jsem za to rád. Je ale jedno, kdo dá góly. Důležitější je vítězství," řekl v nahrávce pro média Kúdela.

Do druhého poločasu nahradil Tecl ve slávistickém útoku Musu, který se zranil těsně před pauzou po srážce s gólmanem Nemravou. Trpišovský zatím netuší, zda bude mít Musu k dispozici ve středu. "Vypadalo to ošklivě, má díru v noze od kolíku. V půli brečel v kabině bolestí," řekl Trpišovský.

"Teď se to trošku uklidnilo a ještě pojede na vyšetření. Doufáme, že to bude v pořádku, z té srážky, jak vypadala, ještě vyvázl zázračně. První prognózy jsou, že je to jen bolestivé a nebude to na delší dobu," dodal.

Další člen úterní základní sestavy Tecl sice hned po 20 sekundách připravil gól pro Lingra, ale podobně jako Malinský v první půli byl předtím v ofsajdu. Ve 49. minutě mohli hosté snížit. Po Daníčkově centru hlavičkoval Sadílek a míč se odrazil od pravé tyče do levé.

"Tlačil jsme to tam a doufal, že to tam spadne. Zkoušel jsem ještě reagovat, když se to odrazilo od druhé tyče, ale Slavia dobře dobíhala a odkopli to," řekl Sadílek.

O osm minut později pomohlo domácímu gólmanovi Kolářovi i břevno po technické střele Petržely. Vzápětí výkop slávistického brankáře vysunul do úniku Kuchtu, ale Nemrava zasáhl.

Slovácko, které před týdnem nehrálo zápas s Příbramí kvůli koronaviru ve středočeském týmu, se po změně stran výrazně zlepšilo a v Edenu mělo až nezvykle dost šancí. V další z nich vychytal Kolář Sadílka. "V druhé půli jsme měli šance, jen já měl tři. Kdybych dal aspoň jednu, ještě jsme mohli být za stavu 1:2 v zápase," uvedl Sadílek.

Na druhé straně vytěsnil gólman Slovácka střelu střídajícího Provoda s pomocí tyče. Slávistický záložník se ale nakonec branky dočkal, když v druhé minutě nastavení z přímého kopu z úhlu zaskočil nejistého Nemravu.

Slavia Praha - 1. FC Slovácko 3:0 (2:0)

Branky: 2. z pen. a 29. Kúdela, 90.+2 Provod. Rozhodčí: Franěk - Vitner, Ratajová - Ardeleanu (video). ŽK: Kúdela, Houštecký (asistent trenéra) - Hofmann, Navrátil, Kalabiška, Reinberk. Diváci: 2000 (limit 2000 diváků na stadionu).

Slavia: Kolář - Kúdela, Zima, Karafiát (84. Coufal), Oscar - Takács - Malinský (85. Sima), Traoré, Lingr (74. Masopust) - Musa (46. Tecl), Kuchta (74. Provod). Trenér: Trpišovský.

Slovácko: Nemrava - Reinberk, Hofmann (80. Kliment), Kadlec, Kalabiška - Havlík, Daníček - Petržela (65. Kohút), Sadílek (87. Kubala), Navrátil - Cicilia. Trenér: Svědík.

Lyžař Švancer je třetím nejlepším mladým sportovcem Evropy

Šestnáctiletý akrobatický lyžař Matěj Švancer skončil třetí v zimní části ankety o nejlepšího mladého sportovce Evropy, kterou pořádá Evropský olympijský výbor. Cenu Piotra Nurowského získala italská biatlonistka Linda Zingerleová. Před Švancerem se umístila ještě rakouská sdruženářka Lisa-Marie Hirnerová.

"Moc si toho vážím. Beru to jako odměnu za všechno, co se mi povedlo minulou sezonu. Chtěl bych poděkovat českému i rakouskému týmu a všem, kteří se na mých výsledcích a přípravě podílejí. Zároveň je to pro mě velká motivace do budoucna. Budu se snažit ukázat, že to je zasloužené ocenění, v této sezoně k tomu bude snad dost příležitostí," uvedl Švancer v tiskové zprávě lyžařského svazu.

před 45 minutami

Policisté na jihu Moravy zadržela dalších 12 migrantů v dodávce

Cizinecká policie v Jihomoravském kraji zadržela na dálnicích dalších 12 běženců, čtyři Syřany a osm Afghánců. Policie to v pátek uvedla na svém twitteru. Běženců zajištěných na jihu Moravy v poslední době přibývá.

Asi tři desítky policistů na akci kontrolovali nákladní vozy, dodávky i autobusy ve čtvrtek, spolu s celníky zkontrolovali přes 400 vozů. Zjistili 12 cizích státních příslušníků, kteří jsou podezřelí z toho, že na české území vstoupili neoprávněně. Na D1 u Ostrovačic kontrolovali dodávku, kterou řídil Syřan s povoleným pobytem v Německu. V dodávce ale byli další čtyři Syřané. Na D2 pak kontrolovali kamion, kdy detektor tlukotu srdce uvnitř odhalil přítomnost lidí. Šlo o osm Afghánců.

"V současnosti ve všech případech probíhá prověřování, jehož úkolem je zjistit okolnosti, za jakých se osoby do vozidel dostaly a jaká byla skutečná úloha jejich řidičů," uvedli policisté.

Aktualizováno před 49 minutami

OSA dostane pokutu přes 10 milionů, požadovala nesmyslné poplatky

Předseda Úřadu pro ochranu hospodářské soutěže (ÚOHS) Petr Rafaj potvrdil pokutu 10,67 milionu Kč pro Ochranný svaz autorský (OSA) za zneužití dominantního postavení. Pokuta je pravomocná, úřad o tom informoval v tiskové zprávě. Úřad svaz potrestal za to, že v letech 2008 až 2014 požadoval po ubytovacích zařízeních platbu i za přijímač v pokoji, ve kterém nebyl nikdo ubytován.

"Provozovatelé ubytovacích zařízení tak platili účastníku řízení autorské odměny i v případě, kdy v pokoji nebyl reálně ubytován žádný host. Podle rozhodnutí úřadu nelze požadovat platbu autorské odměny i tehdy, kdy na pokoji ubytovacího zařízení prokazatelně nemohlo dojít k užití díla," uvedl úřad v tiskové zprávě.

OSA potvrdil, že mu bylo doručeno rozhodnutí o zamítnutí rozkladu proti rozhodnutí ÚOHS. "OSA se s obsahem rozhodnutí teprve seznamuje a zvažuje další kroky. Jsme přesvědčeni, že jsme zákon neporušili. Je proto pravděpodobné, že proti rozhodnutí předsedy úřadu pana Rafaje, podáme žalobou u Krajského soudu v Brně," řekl Roman Strejček, předseda představenstva OSA.