Startuje zimní Tipsport liga, vyvrcholí turnajem na Maltě

ČTK ČTK
3. 1. 2019 13:37
Ve fotbalové Tipsport lize bude stejně jako vloni nasazen videorozhodčí. Nová technologie bude asistovat v osmi zápasech základních skupin a vždy to bude na stadionu v Praze-Horních Počernicích. Tradiční zimní turnaj letos poprvé vyvrcholí na Maltě, kde se představí vítěz základní části, obhájce trofeje druholigové Brno, Mladá Boleslav a Slovan Bratislava.
Ilustrační foto
Ilustrační foto | Foto: Petr Doubek

Vloni video premiérově asistovalo u sedmi zápasů Tipsport ligy a letos v 22. ročníku ještě jeden přibyl. "Byli jsme požádáni od LFA, jestli by turnaj opět mohl posloužit při práci a školení videorozhodčích, takže jsme s tím samozřejmě souhlasili. Bereme to jako prestiž. Videorozhodčí bude použit hned osmkrát a výhradně z hracího místa Xaverov v Horních Počernicích," řekl na tiskové konferenci ředitel turnaje Aleš Kolář.

Videorozhodčí budou testováni v obvyklém režimu pod dohledem Ligové fotbalové asociace jako v minulosti při utkáních Juniorské ligy. "Děkujeme organizátorům turnaje, díky nimž můžeme i v přípravném období pokračovat v projektu videorozhodčího v Čechách. Při zápasech Tipsport ligy tak potřebnou praxi získá několik dalších rozhodčích, které vytypovala komise rozhodčích FAČR," uvedl výkonný ředitel LFA Tomáš Bárta.

"Tím se nám pro jarní boje FORTUNA:LIGY rozšíří možnosti nasazování rozhodčích na pozice videorozhodčích, což je věc, kde nás trochu v minulosti tlačila bota," dodal Bárta.

V Horních Počernicích se budou hrát dvě ze čtyř čtyřčlenných skupin A a B. V "áčku" se představí Příbram, Hradec Králové, Vlašim a Ústí nad Labem, v "béčku" pak Jablonec, Pardubice, Chrudim a Varnsdorf. Ve skupině C v Brně-Líšni budou hrát domácí Brno, Táborsko, Znojmo a Nitra a v Orlové ve skupině D Ostrava, Prostějov, Poprad a Prešov.

Výsledky se vedle jednotlivých skupin budou sčítat i do velké tabulky všech 16 týmů a vítěz bude mít právo startovat na Maltě. Ostrava a Jablonec už s předstihem oznámily, že se čtyřčlenného finálového turnaje nezúčastní, největším adeptem na postup je tak zbylý ligový tým Příbram. Následují Nitra a Hradec Králové.

"Jestli jsme favorit nebo ne, není tak podstatné. V té skupině se to trochu smazává, protože každé mužstvo trénuje jinak. Výsledky nejsou úplně podstatné. Když jsem ještě trénoval v Hradci, tak jsme to vyhráli a spadli jsme, vloni Zbrojovka to samé," řekl asistent příbramského trenéra Bohuslav Pilný. "Samozřejmě motivace je ale veliká, soustředěním na Maltě i tím videem a dalším to získává velkou prestiž," dodal.

Základní fáze se odehraje od 5. do 16. ledna, maltský turnaj na národním stadionu pro 17 tisíc diváků následuje od 19. do 21. ledna. Pro účastníky bude připraveno na ostrově týdenní soustředění, vedle turnaje je čeká i přípravný zápas s vybraným týmem maltské ligy.

Na odměny Tipsport vyhradil historicky nejvyšší částku 800 tisíc korun, vítěz získá 160 tisíc. Celkem 17 zápasů bude v přímých přenosech na Tipsport TV, deset utkání včetně čtyř na Maltě odvysílá Nova Sport.

 

Pokud jste v článku zaznamenali chybu nebo překlep, dejte nám, prosím, vědět prostřednictvím kontaktního formuláře. Děkujeme!

Právě se děje

před 1 hodinou

Benátky zažívají nápor turistů. Příští rok už bude vstup do centra za peníze

Do Benátek se před pondělním církevním svátkem Ferragosto vydalo téměř sto tisíc turistů. S fenoménem masového turismu se tak město na laguně potýká stejně jako před koronavirovou pandemií, poznamenala agentura APA.

Před svátkem, který je zároveň vrcholem období dovolených, v sobotu v Benátkách úřady napočítaly na 93 000 turistů. Bylo mezi nimi 75 000 cizinců, vyplývá z dat benátské koordinační a monitorovací centrály, která má k dispozici veškeré městské kamery.

Letošní léto je přitom poslední, kdy se mohou jednodenní turisté do historického centra dostat bez vstupného, které bude zavedeno v příštím roce. Turisté, kteří žijí mimo region Benátsko a nehodlají ve městě přespat, si pak budou vstup do historického města rezervovat na internetu. Lidé, kteří se objednají dlouho dopředu, mají dostat slevu.

Podle toho, který den se do Benátek vydají, budou platit za vstup do města tři až deset eur (73 až 244 korun). Rezervační systém má být otestován už v příštích týdnech.

Benátská radnice zatím nechystá stanovit denní limit počtu turistů, ale chce příliv návštěvníků regulovat. V některé dny bývá ve městě na laguně přes 100 000 turistů.

Svátek Ferragosto, který je v Itálii dnem pracovního volna, zavedl v roce 18 před naším letopočtem císař Augustus, a připomínal ukončení sklizně první srpnový den. V křesťanské éře byly oslavy posunuty na polovinu měsíce a spojeny se svátkem Nanebevzetí Panny Marie.

Zdroj: ČTK
Další zprávy