Startuje zimní Tipsport liga, vyvrcholí turnajem na Maltě

ČTK ČTK
3. 1. 2019 13:37
Ve fotbalové Tipsport lize bude stejně jako vloni nasazen videorozhodčí. Nová technologie bude asistovat v osmi zápasech základních skupin a vždy to bude na stadionu v Praze-Horních Počernicích. Tradiční zimní turnaj letos poprvé vyvrcholí na Maltě, kde se představí vítěz základní části, obhájce trofeje druholigové Brno, Mladá Boleslav a Slovan Bratislava.
Ilustrační foto
Ilustrační foto | Foto: Petr Doubek

Vloni video premiérově asistovalo u sedmi zápasů Tipsport ligy a letos v 22. ročníku ještě jeden přibyl. "Byli jsme požádáni od LFA, jestli by turnaj opět mohl posloužit při práci a školení videorozhodčích, takže jsme s tím samozřejmě souhlasili. Bereme to jako prestiž. Videorozhodčí bude použit hned osmkrát a výhradně z hracího místa Xaverov v Horních Počernicích," řekl na tiskové konferenci ředitel turnaje Aleš Kolář.

Videorozhodčí budou testováni v obvyklém režimu pod dohledem Ligové fotbalové asociace jako v minulosti při utkáních Juniorské ligy. "Děkujeme organizátorům turnaje, díky nimž můžeme i v přípravném období pokračovat v projektu videorozhodčího v Čechách. Při zápasech Tipsport ligy tak potřebnou praxi získá několik dalších rozhodčích, které vytypovala komise rozhodčích FAČR," uvedl výkonný ředitel LFA Tomáš Bárta.

"Tím se nám pro jarní boje FORTUNA:LIGY rozšíří možnosti nasazování rozhodčích na pozice videorozhodčích, což je věc, kde nás trochu v minulosti tlačila bota," dodal Bárta.

V Horních Počernicích se budou hrát dvě ze čtyř čtyřčlenných skupin A a B. V "áčku" se představí Příbram, Hradec Králové, Vlašim a Ústí nad Labem, v "béčku" pak Jablonec, Pardubice, Chrudim a Varnsdorf. Ve skupině C v Brně-Líšni budou hrát domácí Brno, Táborsko, Znojmo a Nitra a v Orlové ve skupině D Ostrava, Prostějov, Poprad a Prešov.

Výsledky se vedle jednotlivých skupin budou sčítat i do velké tabulky všech 16 týmů a vítěz bude mít právo startovat na Maltě. Ostrava a Jablonec už s předstihem oznámily, že se čtyřčlenného finálového turnaje nezúčastní, největším adeptem na postup je tak zbylý ligový tým Příbram. Následují Nitra a Hradec Králové.

"Jestli jsme favorit nebo ne, není tak podstatné. V té skupině se to trochu smazává, protože každé mužstvo trénuje jinak. Výsledky nejsou úplně podstatné. Když jsem ještě trénoval v Hradci, tak jsme to vyhráli a spadli jsme, vloni Zbrojovka to samé," řekl asistent příbramského trenéra Bohuslav Pilný. "Samozřejmě motivace je ale veliká, soustředěním na Maltě i tím videem a dalším to získává velkou prestiž," dodal.

Základní fáze se odehraje od 5. do 16. ledna, maltský turnaj na národním stadionu pro 17 tisíc diváků následuje od 19. do 21. ledna. Pro účastníky bude připraveno na ostrově týdenní soustředění, vedle turnaje je čeká i přípravný zápas s vybraným týmem maltské ligy.

Na odměny Tipsport vyhradil historicky nejvyšší částku 800 tisíc korun, vítěz získá 160 tisíc. Celkem 17 zápasů bude v přímých přenosech na Tipsport TV, deset utkání včetně čtyř na Maltě odvysílá Nova Sport.

 

Právě se děje

před 18 minutami

Končící předseda Evropské rady Tusk byl zvolen do čela Evropské lidové strany

Bývalý polský premiér Donald Tusk, který v posledních letech stál v čele Evropské rady, byl ve středu v Záhřebu zvolen kongresem Evropské lidové strany (EPP) do čela tohoto uskupení, sdružujícího evropské středopravé strany. EPP zůstává nejsilnější stranou v Evropském parlamentu.

"Za žádných okolností nesmíme přenechat oblast bezpečnosti a pořádku politickým populistům, manipulátorům a autokratům, kteří se snaží namluvit lidem, že svoboda není slučitelná s bezpečností," zdůraznil Tusk, který byl jediným kandidátem na předsedu EPP. "Neobětujeme hodnoty, jako jsou občanské svobody, právní stát a slušnost ve veřejném životě, na oltář bezpečnosti a pořádku, protože to není třeba, prostě se (vzájemně) nevylučují. Ten, kdo to není schopen přijmout, se fakticky vylučuje z naší rodiny," řekl.

Tusk v předvolebním projevu na kongresu ostře zaútočil proti autokratickým a populistickým vůdcům, aniž by vyslovil jméno maďarského premiéra Viktora Orbána a dalších evropských vůdců "tvrdé linie", poznamenala agentura AP.

Zdroj: ČTK
před 51 minutami

První fáze obchodní dohody USA a Číny možná letos nebude. Rozhovory se podle Reuters komplikují

Spojené státy a Čína možná nedokončí první fázi obchodní dohody letos, ale až v příštím roce. Agentuře Reuters to řekli experti na obchod a lidé blízcí Bílému domu. Zpráva způsobila, že se okamžitě prohloubil pokles na amerických akciových trzích, o zisky přišel dolar, zatímco zájem se zvedl o dluhopisy americké vlády.

Americký prezident Donald Trump a ministr financí Steven Mnuchin na tiskové konferenci 11. listopadu uvedli, že první fáze obchodní dohody by mohla být podepsána během pěti týdnů. Tato doba již uplynula, na podpis dohody se ale stalé čeká a rozhovory se podle zdrojů Reuters možná komplikují. Peking totiž požaduje výraznější snížení cel, na což Washington reaguje zvyšováním vlastních požadavků.

Dokončení dohody by mohly komplikovat rovněž diplomatické spory související s protesty v Hongkongu proti omezování svobod ze strany pevninské Číny. Americký Senát schválil zákon, jehož cílem je chránit v Hongkongu lidská práva. Čínské ministerstvo zahraničí si následně předvolalo představitele amerického velvyslanectví v Pekingu a vyzvalo Spojené státy, aby se do situace v Hongkongu přestaly vměšovat.

Další zprávy