Spor Berbra a Korduly bude řešit Nejvyšší soud, další spor stojí

ČTK ČTK
4. 12. 2017 14:23
Roman Berbr se kvůli sporu s bývalým sudím Antonínem Kordulou odvolal k Nejvyššímu soudu. Na jeho verdikt čeká i soudce sporu mezi Berbrem a dalším sudím Radkem Kociánem.
Roman Berbr
Roman Berbr | Foto: Milan Kammermayer

Brno - Spor místopředsedy Fotbalové asociace ČR Romana Berbra a bývalé šéfky komise rozhodčích Dagmar Damkové proti bývalému rozhodčímu Antonínu Kordulovi bude řešit Nejvyšší soud. Berbr s Damkovou chtějí po Kordulovi omluvu kvůli výrokům v médiích, soudy nižších instancí už dříve rozhodly, že Kordula se omlouvat nemusí. Berbr s Damkovou proti tomu podali dovolání. Dnes u soudu v Brně pokračoval obdobný spor Berbra a Damkové proti někdejšímu rozhodčímu Radku Kociánovi, soudkyně ho přerušila do rozhodnutí Nejvyššího soudu.

Kordula v roce 2015 podle žaloby v některých médiích naznačil, že rozhodčí ve skutečnosti neřídila Damková, ale její partner Berbr, který k tomu neměl kompetence. Kocián zase v otevřeném dopise adresovaném tehdejšímu předsedovi FAČR Miroslavu Peltovi podpořil jiného sudího Libora Kovaříka a naznačil, že právě Berbr stál v roce 2012 za jeho koncem v roli ligového rozhodčího.

V případě Korduly hodonínský soud rozhodl, že se omlouvat nemusí, protože v médiích vystupoval sám za sebe a jeho vystupování bylo kultivované a nebylo ničím urážející. Jak v odůvodnění rozsudku z loňského října uvedla samosoudkyně Olga Houžvičková, za kritiku bychom měli být rádi, zejména je-li kultivovaná. Rozsudek letos v září potvrdil odvolací krajský soud. Berbr s Damkovou proti tomu podali dovolání.

V případě jejich sporu s Kociánem ještě rozsudek nezazněl. Vypovídalo už několik desítek svědků, samosoudkyně Irena Hladíková ale dnes jednání přerušila do doby, než rozhodne Nejvyšší soud v Kordulově případu, s odůvodněním, že soudy by měly rozhodovat obdobně. Nejvyšší soud může spor vrátit zpět k projednání k soudům nižších stupňů.

Kordula a Kocián nejsou sami, na koho Berbr s Damkovou podali žalobu. Po Liboru Kovaříkovi, jenž aféru odstartoval, požadují 800.000 korun a omluvu. Kovařík jako první v létě 2015 vystoupil s obviněním ohledně Berbrových údajných mafiánských praktik.

Posléze se ke kritice přidali i někteří další sudí. Po dalším z kritiků, bývalém reprezentantovi Ladislavu Vízkovi, chtějí Berbr a Damková 100.000 korun a omluvu.

 

Právě se děje

před 1 hodinou

Čína nebude tolerovat zasahování zahraničí v otázce Tchaj-wanu, varoval Peking

Z Pekingu ve středu zaznělo, že Čína nebude tolerovat intervenci zahraničních sil v otázce Tchaj-wanu. Na "tajné dohody" proto bude důrazně reagovat. Informovala o tom agentura Reuters. Tchaj-wan v úterý ohlásil dosud největší narušení svého vzdušného prostoru v jednom dni - vletělo do něj 28 čínských vojenských letounů. Zpráva přišla nedlouho poté, co lídři zemí skupiny G7 Čínu zkritizovali za její kroky v některých oblastech a zdůraznili důležitost míru a stability v Tchajwanském průlivu.

"Nikdy nebudeme tolerovat pokusy o získání nezávislosti nebo svévolný zásah zahraničních sil do otázky Tchaj-wanu, takže musíme na tyto tajné dohody rázně reagovat," sdělil ve středu na tiskové konferenci mluvčí kanceláře čínské vlády pro záležitosti Tchaj-wanu Ma Siao-kuang. Na dotaz, zda čínské narušení tchajwanského vzdušného prostoru souviselo s prohlášením lídrů zemí G7, odvětil, že za napětí může tchajwanská vláda.

Zdroj: ČTK
Další zprávy