Spartě v Brně nestačily ani tři góly, Plzeň smetla Hradec a je v čele ligy

Aktualizováno 2. 10. 2016 21:51
Nejvyšší česká fotbalová soutěž měla v neděli na programu tři zápasy. Sparta remizovala, Liberec konečně doma vyhrál a Plzeň rozstřílela Hradec.
Radost sparťanů byla předčasná.
Radost sparťanů byla předčasná. | Foto: Lukáš Caha

Praha - Pražská Sparta zaznamenala v tuzemské nejvyšší fotbalové soutěži další bodovou ztrátu. Svěřenci dočasného trenéra Davida Holoubka pouze remizovali na hřišti Brna divokým výsledkem 3:3 a v tabulce už ztrácejí šest bodů na vedoucí Plzeň, která se na čelo dostala o skóre před Mladou Boleslav díky jasnému vítězství 4:1 nad Hradcem Králové.

Sparta brzy prohrávala po brance Michala Škody, ještě v prvním poločase ale zápas otočila, když se trefili Ondřej Mazuch a Bořek Dočkal. Brno vyrovnalo v 80. minutě po parádní ráně střídajícího Jakuba Přichystala.

Pár minut před koncem sice udeřil pro změnu sparťanský náhradník Matěj Pulkrab, Pražané ale o výhru přišli v poslední minutě nastavení. Po rohu se zřejmě z ofsajdové pozice prosadil Alois Hyčka.

"Jsme dřeváci, k tomu rohu vůbec nemělo dojít. Dostaneme gól v poslední minutě a navíc z ofsajdu. To je dvojnásobně frustrující," uvedl po utkání v televizním rozhovoru pro 02 Sport kapitán Sparty Bořek Dočkal.

Sparta začala vlažně

Nový trenér Sparty Holoubek vsadil na stejnou sestavu, která ve čtvrtek porazila v Evropské lize Inter Milán. Pouze ve středové řadě zraněného Frýdka nahradil Mareček. Ke změnám sáhl i brněnský kouč Habanec a k ligové premiéře postavil teprve sedmnáctiletého Krejčího. Po doléčení zranění se do sestavy po třech týdnech vrátil Štohanzl a na místě stopera nastoupil zkušený Polák.

Sparta začala hodně vlažně a nechala se zaskočit agresivitou a dravostí soupeře. Už ve 4. minutě Řezníček po úniku z pravé strany našel volného Škodu, na jehož přízemní střelu brankář Koubek nedosáhl.

Řezníček dělal hostům velké problémy i nadále a o dvě minuty později technickou střelou trefil břevno.

Z počátečního útlumu se Pražané probrali po čtvrthodině hry, postupně získali územní převahu, v koncovce jim ale chyběla přesnost. Brněnská obrana však pod tlakem ztrácela předcházející jistotu. Ve 34. minutě se odrazil míč a z hranice trestného území Mazuch střelou k tyči vyrovnal.

I když Zbrojovka zahrozila rychlými protiútoky, v závěru poločasu Sparta výsledek otočila. Ve 42. minutě brankář Melichárek zbytečně brzy vyběhl proti Dočkalovi, jenž svůj únik po pravé straně zakončil přesným obloučkem.

Po změně stran opět převzala iniciativu Zbrojovka. V 51. minutě po akci Štohanzla zahrál Mazuch v trestném území rukou, Řezníček však z nařízené penalty minul. Sparta se poté soustředila především na udržení náskoku, ale Brnu se přesto v 80. minutě podařilo zásluhou Přichystalovy střely vyrovnat.

Sparta v závěru vrhla veškeré síly do útoku a když se dvě minuty před koncem prosadil Pulkrab, sahala i po tříbodovém zisku. Zbrojovce se však v zoufalém posledním náporu podařilo srovnat, když se nejlépe v trestném území orientoval Hyčka.

Krmenčík zazářil dvěma góly

Trenér Plzně Roman Pivarník po předchozích dvou nepřesvědčivých výkonech s Teplicemi a Austrií Vídeň udělal v sestavě hned několik změn. Po delší době dostali šanci od začátku Řezník, Hromada, Krmenčík či Kopic. K jubilejnímu 300. ligovému utkání pak nastoupil Petržela.

A právě reprezentační záložník se po pomalejším rozjezdu stal klíčovou postavou, když byl u všech čtyř branek. Ve 31. minutě získal míč a vybojoval tak standardní situaci. Z ní Petržela nacentroval ideálně za obranu a Hejda hlavou vstřelil svůj druhý gól v sezoně.

Hradec Králové se snažil být aktivní, ale dostal se pouze k Trubačově střele z úhlu. Naopak při napadání Plzně často chyboval a pouštěl domácí do nebezpečných protiútoků. Jeden takový táhl ve 41. minutě Krmenčík, následně Petržela ideálně nacentroval na zadní tyč na Kopice, který vrátil míč na malé vápno a Krmenčík hlavou rozjásal plzeňské fanoušky podruhé.

Uběhla sotva minuta a Petržela se řítil do dalšího brejku. Po jeho přihrávce sice Řezníkovi nesedla střela, stal se z ní však dobrý centr a po Kopicově hlavičce si dal vlastní gól Chleboun.

Rozjetá Plzeň pokračovala v ofenzivě i po změně stran. Petržela našel autovým vhazováním ve vápně Krmenčíka, který se obtočil kolem obránce a vstřelil gól znamenající posun do čela tabulky.

Hradec poté přitlačil a vyslal několik nebezpečných střel z dálky, s nimiž si však obránci Plzně a brankář Kozáčik poradili. Až v 83. minutě vyšla hostům kombinační akce po levé straně, na jejímž konci byl Schwarz, který pohotově patičkou usměrnil míč do plzeňské branky. Viktoria tak v soutěžních zápasech inkasovala poprvé po 529 minutách.

Liberec se dočkal vítězství

Fotbalisté Liberce porazili v 9. kole první ligy v severočeském souboji Teplice 2:0. Skóre otevřel v 56. minutě Zdeněk Folprecht a za čtyři minuty se proti bývalému klubu trefil Radim Breite. Slovan, který byl do úterý kvůli infekčnímu onemocnění v karanténě, se dočkal teprve druhé výhry v ligové sezoně a poskočil na třinácté místo tabulky. Naopak Teplice potřetí za sebou prohrály a na jedenácté příčce mají jen o bod více než Liberec.

Oproti čtvrtečnímu prohranému utkání Evropské ligy s PAOK Soluň nastoupil Liberec s dvěma změnami v sestavě. Bartošák začal jen na lavičce, Latka dokonce nebyl ani na střídačce a místo nich hráli Karafiát a poprvé nová posila Slovanu útočník Markovič.

Liberec, který kvůli karanténě nehrál minulé kolo v Karviné, byl celou první půli aktivnější. V osmé minutě zůstal sám před hostujícím Grigarem Komličenko, ale nezpracoval míč. Za čtyři minuty mohli jít z ojedinělé akce do vedení hosté. Po brejku se protlačil ke střele Fillo a domácí zachránilo břevno.

Jinak ale hrozil hlavně Liberec. Ve 28. minutě Grigar nejistě vyrazil centr před sebe, chybu však napravil a Komličenkovu gólovou šanci zlikvidoval. Už v nastavení první půle zahrával přímý kop Karafiát a hostující gólman ho s přispěním břevna vytáhl na roh.

Slovan pokračoval v tlaku i po pauze. Po Breiteho centru pálil Vůch a Teplice znovu podržel Grigar. V 56. minutě už domácí vedli. Komličenko poslal přízemní centr z pravé strany do vápna, Vůch přiťukl na hranici šestnáctky osamocenému Folprechtovi a ten propálil Grigara.

Za čtyři minuty Liberec zvýšil. Tentokrát z pravé strany centroval Coufal, Breite využil špatné domluvy Grigara s obráncem a pohotově zblízka propasíroval míč za čáru. Domácí záložník se trefil proti týmu, z kterého do Liberce přišel.

V 71. minutě mohl přidat třetí gól Bartl, jeho pokus z přímého kopu k tyči ale výborně vytáhl Grigar. Neprosadil se ani Coufal a nakonec ještě mohly Teplice závěr zdramatizovat. Dúbravka ale v 84. minutě vychytal Kučeru i Filla.

9. kolo první fotbalové ligy:

Zbrojovka Brno - Sparta Praha 3:3 (1:2)

Branky: 4. Škoda, 80. Přichystal, 90+2. Hyčka - 34. Mazuch, 42. Dočkal, 88. Pulkrab. Rozhodčí: Královec - Kotík, Ratajová. ŽK: Jakub Šural - Mazuch. Diváci: 9:223

Brno: Melichárek - Jakub Šural (77. Lacko), Vraštil, Polák, Lutonský - Sedlák, Krejčí - Hyčka, Škoda, Štohanzl (74. Přichystal) - Řezníček (79. Vávra). Trenér: Habanec.

Sparta: Koubek - Karavajev, Mazuch, Holek, Michal Kadlec - Čermák (83. Pulkrab), Mareček (83. Lafata), Dočkal, Sáček, Holzer (79. Juliš) - V. Kadlec. Trenér: Holoubek.

Slovan Liberec - FK Teplice 2:0 (0:0)

Branky: 56. Folprecht, 60. Breite. Rozhodčí: Ardeleánu - Pelikán, Boček. ŽK: Hovorka - Kodeš, Červenka, Kučera, Vondrášek. Diváci: 2936.

Liberec: Dúbravka - Coufal, Hovorka, Karafiát, Sýkora - Bartl (79. Súkenník), Breite, Folprecht, Vůch - Komličenko (85. Baroš), Markovič (67. Ševčík). Trenér: Trpišovský.

Teplice: Grigar - Vondrášek, Lüftner, Jeřábek, Urma - Ljevakovič - Fillo, Kodeš (61. Potočný), Kučera, Hora (87. Kukec) - Vaněček (67. Červenka). Trenér: Šmejkal.

Viktoria Plzeň - FC Hradec Králové 4:1 (3:0)

Branky: 41. a 53. Krmenčík, 31. Hejda, 43. vlastní Chleboun - 83. Schwarz. Rozhodčí: Proske - Antoníček, Melichar. ŽK: Hořava, Krmenčík - Mudra, Chleboun. Diváci: 9393.

Plzeň: Kozáčik - Řezník, Hejda, Hubník, Limberský - Petržela (71. Kovařík), Hromada, Hořava (59. Hrošovský), Kopic - Krmenčík, Poznar (81. Ďuriš). Trenér: Pivarník.

Hradec: Ottmar - Holeš, Chleboun, Plašil, Mudra (69. Polom) - Martan, Schwarz, Vlkanova (84. Zorvan), Janoušek, Trubač (62. Malinský) - Žondra. Trenéři: Frimmel a Pilný.