Prokletí Bohemky skončilo s číslem 25. Klokani vyhráli na Letné, Sparta se dál trápí

30. 1. 2021 20:29
Pětadvacet let nevyhráli na Letné, pětadvacet zápasů Spartu neporazili. To vše je po sobotě minulostí. Fotbalisté Bohemians v 17. kole Fortuna:Ligy přehráli pražského rivala 1:0.
Zklamaní sparťané
Zklamaní sparťané | Foto: Reuters

Fotbalisté Sparty v 17. ligovém kole překvapivě doma prohráli v malém pražském derby s Bohemians 1905 0:1. O prvním vítězstvím "Klokanů" v nejvyšší soutěži nad Letenskými od listopadu 2001 a po 25 zápasech rozhodl v 13. minutě Tomáš Necid. V 58. minutě navíc nedal hostující Vladislav Ljovin penaltu.

Sparta v lize prohrála po šesti zápasech, v neúplné tabulce zůstala třetí a její ztráta na vedoucí Slavii může v neděli narůst už na 12 bodů. Bohemians zvítězili po čtyřech kolech a posunuli se na 12. místo. V lize na Letné vyhráli poprvé od září 1996.

"Vnímal jsem tu dlouhou sérii, během níž Bohemians neporazili Spartu. Hlavně jsme v situaci, v níž body nutně potřebujeme. Z tohoto pohledu přišlo vítězství v pravý čas. Tím, že je to s takhle silným soupeřem a po takové sérii, je to dvojnásob sladké," řekl na tiskové videokonferenci trenér Bohemians Luděk Klusáček.

Po vypršení čtyřzápasového disciplinárního trestu za faul loktem na pardubického Solila se do sestavy Sparty vrátil Ladislav Krejčí mladší. Oba týmy nastoupily bez obvyklých kapitánů. Sparťan Dočkal začal ve druhém kole po sobě na lavičce, na druhé straně chyběl Jindřišek.

Jako první zahrozili v 11. minutě hosté, Necidovu hlavičku po Hronkově centru ale brankář Nita zastavil. O dvě minuty později už na zakončení bývalého slávisty nestačil. Květ přihrál před branku, Necid špičkou kopačky dosáhl na míč dřív než rumunský gólman a usměrnil ho do sítě.

"Gól mi chutnal výborně. Důležité vítězství pro nás. Podali jsme výborný týmový výkon, makali jsme," uvedl Necid v nahrávce pro média od klubu.

"Klokani" se poté dostali do další nebezpečné příležitosti, ale Vondra na malém vápně promáchl Hronkovu přihrávku. Letenští poprvé prověřili Le Gianga až po více než půlhodině hry, jenže Karlsson nejprve neuspěl střelou z hranice šestnáctky a následně ani hlavou. Poté napřáhl z dálky Krejčí, ale jeho tečovanou ránu Le Giang vyrazil.

Do druhého dějství nastoupil místo sparťana Hanouska uzdravený Ladislav Krejčí starší. Jeho mladší jmenovec krátce v 50. minutě napálil zpoza vápna tyč. Na opačné straně zakončil brejk Bohemians Vondra střelou, kterou zblokoval Vindheim. V 56. minutě Karlsson překonal Le Gianga, kvůli ofsajdu ale branka neplatila.

Vzápětí na druhé straně Vaníček nahrál do vápna Necidovi, který zamířil vedle a vzápětí přepadl přes Nitu. Sudí Hrubeš nařídil penaltu, která platila i po jeho konzultaci s videorozhodčím Berkou. K pokutovému kopu se postavil Ljovin, jenže Nita jeho pokus vytěsnil.

V 71. minutě propadl míč po standardní situaci až k hostujícímu obránci Hůlkovi, kterému se však zblízka zakončení nepovedlo. Přízemní střelou neuspěl ani Vondra.

Sparta doma v ligové sezoně potřetí z devíti zápasů prohrála. Bohemians zvítězili venku v nejvyšší soutěži po devíti utkáních a poprvé od loňského června.

"Špatně jsme vstoupili do utkání, byli jsme málo důrazní. Přitom jsme věděli, že Bohemka hraje důrazně. Dostali jsme gól. Pak jsme se snažili, ale ani vyrovnat se nám nepodařilo," prohlásil sparťanský trenér Václav Kotal.

Sparta Praha - Bohemians Praha 1905 0:1 (0:1)

Branka: 13. Necid. Rozhodčí: Hrubeš - Kotalík, Pečenka - Berka (video). ŽK: Hancko - Vaníček, Ljovin, Puškáč. Bez diváků.

Sparta: Nita - Vitík, Čelůstka, Hancko - Vindheim (65. Plavšič), Ladislav Krejčí II, Pavelka, Karabec (68. Dočkal), Hanousek (46. Ladislav Krejčí I) - Juliš, Karlsson (68. Kozák). Trenér: Kotal.

Bohemians: Le Giang - Krch, Hůlka, Bederka - Dostál, Květ (62. Vodháněl, 90.+4 Kosek), Ljovin, Vaníček (62. Vacek), Vondra - Necid (81. Puškáč), Hronek (81. Jindřišek). Trenér: Klusáček.