Sparťané musí být schopni prokopnout traverzu, říká Fukal. Ščasného strategii nechápe

Jiří Škuba Jiří Škuba
31. 10. 2018 6:15
Sedmička sice nosí štěstí, ovšem evidentně ne Spartě. Letenští nastoupí do 290. derby se sedmibodovou ztrátou, tak špatně na tom nebyli dlouhých 77 let. A tehdy, v sezoně 1941/42, prohráli 0:7. "V neděli ale může Sparta dokázat, že má opravdu kvalitní tým. Že je rovnocenná, ne-li lepší než Slavia," tvrdí bývalý obránce Letenských Milan Fukal.
Milan Fukal (vpravo) společně s Lukášem Zelenkou
Milan Fukal (vpravo) společně s Lukášem Zelenkou | Foto: Milan Kammermayer

Praha - Derby nemá favorita. Nebo jinak: derby je specifický zápas, ve kterém se mažou rozdíly. Jsou to fráze, ale bývalý stoper Letenských Milan Fukal tvrdí, že tak to prostě je. A letos je to Sparta, kdo z toho může těžit.

V rudém dresu působil na přelomu tisíciletí, tedy v době, kdy na druhé straně řeky kopali Pavel Horváth, Ivo Ulich nebo Luděk Zelenka. "S řadou kluků jsem byl v kontaktu. Ale týden před derby jsme se bavit přestali," demonstruje důležitost derby Fukal. 

"Je to výjimečných devadesát minut. Měl jsem možnost zahrát si třeba bundesligové derby mezi Hamburkem a St. Pauli, ale derby pražských S je ještě někde jinde," dodává.

Vítězství v derby je navíc impulsem, které dokáže tým nakopnout. A to přesně Sparta potřebuje: z posledních čtyřech zápasů posbírala pouhé tři body, v sobotu ve Zlíně předvedla strašidelný výkon. 

"Pokud duel se Slavií zvládne, hráčům to výrazně pomůže. Vítězství jim může vlít novou energii, ověří si, že jsou konkurenceschopní v boji o titul," vysvětluje jablonecký rodák.

To červenobílí jsou v naprosto odlišném rozpoložení. Tým šlape, v Evropské lize Slavia vybojovala tři body v Kodani, v posledním ligovém kole si v poklidu zastřílela proti Dukle. "Daří se jí nejen výsledkově, ale i herně. Podívejte se třeba na Stocha, konečně se začal prosazovat také gólově," tvrdí Fukal a připomíná sedmibodový náskok, který Slavia na Spartu má. "V Edenu vědí, že pokud derby vyhrají, udělají jeden z mílových kroků směrem k titulu. I když liga bude samozřejmě ještě dlouhá."

Důležitost derby pro rudé barvy ilustruje i fakt, že se trenér Zdeněk Ščasný rozhodl v utkání ve Zlíně šetřit opory, kterým hrozilo žluté vykartování. Kanga, který si podle oficiálních zpráv léčil drobné zdravotní problémy, na Moravu ani neodjel, v základní sestavě pak chyběl Benjamin Tetteh.

"Jako fanoušek tohle nechápu," říká Fukal. "Jasně, derby je derby. Sparta v něm může hrát krásný fotbal, třeba dokáže i vyhrát, ale ona potřebuje vítězit i v těch zápasech, které nejsou tak sledované, tak hezké, ve kterých si prostě musí hrábnout. Výsledky se počítají za třicet kol, nejenom v zápasech proti Slavii, Plzni nebo Ostravě. Ve Zlíně ztratila a ty body jsou v nenávratnu," upozorňuje.

Podle bývalého stopera, který odkopal i devatenáct zápasů v národním týmu, má Sparta jednu z posledních šancí se v boji o titul ještě chytit. Personálně na to na Letné mají, ale v týmu postrádá větší vůli urvat i zápasy, ve kterých se týmu nedaří.

"V žádném případě neubírám hráčům vysokou kvalitu, všichni jsou ve Spartě po právu. Ale často postrádám tu sparťanskou bojovnost do poslední minuty, do poslední sekundy, tu vůli zlomit zápas jakýmkoli způsobem. Vždycky tu byly hvězdy jako Stanciu nebo Rosický, ale s nimi nastupovali kluci, kteří dokázali prokopnout i traverzu. Postrádám sílu každého jednotlivce v potřebném okamžiku týmu pomoct. To vytváří rozdíl od průměrných ligových týmů," zamýšlí se Fukal.

 

Právě se děje

před 18 minutami

Na Slovensku pokračují blokády hraničních přechodů, včetně některých s Českem

Na Slovensku druhým dnem pokračovaly obnovené blokády některých silničních hraničních přechodů, kterými chtějí slovenští autodopravci prosadit u vlády výrazné snížení silniční daně a také zvýšení slev z mýtného. Slovenský závod automobilky PSA musel v noci na několik hodin přerušit výrobu, protože měl kvůli blokádám problémy s dodávkami ze zahraničí. Kabinet premiéra Petera Pellegriniho na středečním jednání schválil rozšíření úlev na mýtném a připravuje snížení silniční daně.

Zmíněná opatření nejsou podle Pellegriniho plně v souladu s požadavky Unie dopravců Slovenska (UNAS), která za protesty stojí. Premiér také řekl, že kabinet už nemá důvod pokračovat v jednáních s nespokojenými dopravci. Vládní opatření podle něj podpořila větší organizace autodopravců Česmad Slovakia.

Dopravci zablokovali kamionovou dopravu na vybraných přechodech s Českem, Maďarskem i Polskem. Slovenská policie dopoledne upozornila na rozsáhlé kolony na severu země v souvislosti s blokádami přechodů s Českem, a to Svrčinovec-Mosty u Jablunkova a Makov-Bílá-Bumbálka. Odpoledne byla na obou přechodech doprava obnovena.

Zdroj: ČTK
Další zprávy