Zlín na Letné sahal po remíze, zlomil ho vlastní gól Jiráčka. Sparta má čtvrtou výhru

Radost fotbalistů Sparty.
5 469 diváků na Letné bylo zvědavých, zda Sparta natáhne stoprocentní bilanci v lize na čtyři zápasy a udrží se i po zápase proti Zlínu v čele.
První poločas byl ze strany sparťanů rozpačitý. Matěj Hanousek měl starosti s bráněním Antonína Fantiše.
Pražané hráli bez Libora Kozáka a Ladislava Krejčího mladšího, kteří se nakazili koronavirem, a po dvaceti minutách s Fastavem prohrávali. Brankáře Milana Heču překvapil technickou střelou Soufiane Dramé.
Aktivní byl také Lamin Jawo, na snímku bránící balon před Davidem Lischkou, a Zlín v polovině zápasu držel senzační vedení.
Aktualizováno 20. 9. 2020 21:58
Fotbalisté Sparty otočili dnešní zápas čtvrtého ligového kola se Zlínem a po výhře 3:1 bez ztráty bodu vedou tabulku. Hosté na Letné vedli po brance Youba Dramého, jenže poté přišli o vyloučeného Lamina Jawa a domácí skóre otočili.

O vyrovnání se postaral Adam Hložek a rozhodnutí přinesla penalta v 88. minutě, kterou sice Bořek Dočkal neproměnil, ale po následné akci padl vlastní gól Petra Jiráčka. Třetí gól přidal v nastavení Lukáš Juliš.

"Už v přípravě na zápas jsme hráče varovali, aby nedopustili průběh jako v Karviné, přesto jsme znovu prohrávali. Opakovaně jsme udělali stejnou chybu při dostupování zlínských hráčů, kteří byli nebezpeční při rychlých akcích. Podařil se nám znovu obrat, ale máme na čem pracovat v defenzivní souhře," připomněl trenér Sparty Kotal minulé kolo, v němž jeho celek prohrával už 0:2, ale nakonec uspěl 5:2.

Sparta se v utkání musela obejít bez záložníka Ladislava Krejčího mladšího a útočníka Libora Kozáka, kteří se nakazili koronavirem a museli do karantény. "Nechceme mlžit, je to po dohodě s hráči. Covid by neměl představovat společenské stigma," vysvětlil mluvčí klubu Ondřej Kasík.

Hosté s ofenzivním rozestavení dávali od první minuty najevo, jak chtějí eliminovat aktivitu favorita, ale Sparta brzy začala hrozit především díky kombinaci útočného dua, které doplňoval Dočkal a právě domácí kapitán v osmé minutě pálil vydařeně mezi tyče, brankář Dostál byl pozorný.

Po čtvrthodině se Zlín předvedl několika vydařenými akcemi. Dvakrát ve sparťanské šestnáctce jen zahrozili, ale v 19. minutě se individuálně prosadil na pravé straně trestného území Dramé a technickou střelou na zadní tyč překvapil gólmana Heču a Zlín se dostal do vedení.

Sparta pak výrazně přidala, ale největší šance při střele Juliše ve 31. minutě skončila na nohou spoluhráče Hložka. Až do poločasu měla výraznou územní převahu, ale příliš nepotvrzovala, že byla před tímto kolem nejlépe střílejícím týmem ligy.

Průběh ovlivnila 49. minuta a chyba zlínského Jawa, který v rohu hřiště fauloval Krejčího staršího a po druhé žluté kartě byl vyloučen. Sotva dokráčel za pomezní čáru, poslal Dočkal trestný kop před branku a zlínská obrana pustila k dorážce Hložka, který vyrovnal.

"Jsem přesvědčen, že to faul byl. A také před penaltou do mě určitě někdo vrazil," řekl Krejčí, který se v základní sestavě objevil poprvé od návratu z Itálie. "Nemohl jsem se dočkat, až zase budu hrát. Je moc dobře, že to skončilo vítězstvím, ale musíme si přiznat, že to bylo spíše ubojované, výhru jsme urvali," dodal.

Po vyrovnání Sparta hosty zatlačila, jejich ofenzivní snahy ještě zvýšil příchod Karlssona, který nahradil stopera Plechatého. Jenže domácí akce končily buď nepřesným zakončením, nebo na hranici šestnáctky a Zlín se stále více přibližoval k senzační remíze. Nejblíže rozhodnutí byl Juliš, který v 77. minutě z dorážky po centru Trávníka nastřelil břevno.

Domácí snaha vrcholila v posledních minutách. Defenzivní taktika se Zlínu nevyplatila. Po faulu Procházky na Krejčího staršího - a zásahu videorozhodčího - domácí kopali penaltu, kterou sice Dočkal neproměnil, ale míč vrátil zpět před branku Trávník a zlínský kapitán Jiráček si vstřelil vlastní gól. Domácí korunovali vydřenou výhru v nastaveném času po čtvrté podzimní trefě Juliše.

"Musím mužstvo za výkon pochválit, jsme dnes morální vítězové. Tým určitě po dnešku získá ještě větší sebevědomí, dnes někteří hráči výjimeční a to jakým způsobem jsme prohráli, to je věc druhá. K dalším věcem se nechci vyjadřovat, vidím to z padesáti metrů," uvedl trenér Zlína Páník.

4. kolo první fotbalové ligy:

Sparta Praha - Fastav Zlín 3:1 (0:1)

Branky: 50. Hložek, 88. vlastní Jiráček, 90.+2 Juliš - 19. Dramé. Rozhodčí: Rejžek - Hrabovský, Kříž - Machálek (video). ŽK: Lischka, Souček - Jawo, Poznar, Procházka, trenér Páník. ČK: 49. Jawo. Diváci: 5469 (omezený počet).

Sestavy:

Sparta: Heča - Plechatý (60. Karlsson), Čelůstka, Lischka - Ladislav Krejčí I, Sáček, Souček (76. Trávník), Dočkal (90.+3 Fortelný), Hanousek (76. Minčev) - Juliš, Hložek. Trenér: Kotal.

Zlín: Dostál - Simerský, Buchta, Procházka - Fantiš, Conde, Dramé (89. Janetzký), Jiráček, Čanturišvili - Poznar, Jawo. Trenér: Páník.