Sparta ze dvou penalt využila jednu, z vyhecovaného utkání v Ostravě si přivezla bod

31. 10. 2021 16:57
Fotbalisté Sparty ve 13. kole Fortuna:Ligy remizovali na hřišti Baníku Ostrava 2:2. Konečnou podobu výsledku dal Tetour z pokutového kopu v 88. minutě.
Hráči Sparty se radují z prvního gólu v zápase 13. kola F:L Baník - Sparta
Hráči Sparty se radují z prvního gólu v zápase 13. kola F:L Baník - Sparta | Foto: ČTK

Na úvodní branku Jakuba Peška ze 31. minuty odpověděl krátce po změně stran domácí David Buchta. Druhý gól Pražanů vstřelil v 72. minutě z penalty Dávid Hancko, jeho spoluhráč Bořek Dočkal o chvíli dříve pokutový kop neproměnil. Z třetí penalty v zápase Baníku zařídil bod Daniel Tetour dvě minuty před koncem. Sparta je v neúplné tabulce třetí, Slezané pátí.

"Přijeli jsme pro vítězství, ale Baník odehrál velice dobré utkání. Pokazili jsme si to sami, dvakrát jsme si nechali vyrovnat. Udělali jsme chyby, o to více mě to mrzí," řekl na tiskové konferenci sparťanský kouč Pavel Vrba, který v minulosti vedl ostravský tým.

"Doma bychom neměli dostat dva góly, i když je to Sparta. Měli jsme dnes z toho utkání vytěžit více, dalo se to, ale i bod bereme," doplnil asistent trenéra Baníku Ondřej Smetana.

Domácí nastoupili bez své brankářské opory Laštůvky, který se zranil na předzápasovém tréninku, a v úžasné kulise takřka vyprodaného stadionu nechybělo moc, aby otevřeli skóre. Brejk po levé straně a centr Ndefeho do vápna zavíral na zadní tyči Buchta, ale ve skluzu těsně minul.

Především po centrech ze stran Ostrava hrozila i dále, Almási lehce lízl hlavou přihrávku Jurošky, ale také jeho pokus skončil vedle.

Sparta byla efektivnější. Po hlavičkovém souboji na ostravské polovině spadl balon za obrannou linii Baníku, kde si ho bezchybně převzal Pešek a samostatný nájezd na Budinského po půl hodině hry vyřešil umístěnou střelou k tyči.

Pražané zanedlouho udeřili znovu. Po standardní situaci si ukázkově ve vápně zpracoval zády k bráně míč Hancko, z otočky zavěsil pod břevno, ke štěstí domácích však stál v ofsajdu a gól neplatil.

Ostrava se v závěru první půle znovu nadechla. Před Nitou vyprodukovala několik závarů a jednu vyloženou příležitost, kdy Kuzmanovič pálil z voleje tvrdě pod břevno, ale hostující gólman balon vyrazil.

Domácí i do druhé půle vstoupili aktivně. Kuzmanovič po průniku Buchty ještě zblízka míč do sítě neusměrnil, pak ale Buchta prošel po pravé straně a jeho přízemní rána v 50. minutě skončila v dolním rohu Nitovy brány.

Strhnout vedení na stranu Letenských mohl Dočkal, jeho ránu na brankové čáře však vykopl Fleišman. A sparťanský kapitán v 66. minutě selhal i při pokutovém kopu, který mu chytil Budinský. Za pět minut měla Sparta možnost reparátu. Po intervenci videorozhodčího se za ruku Almásiho kopala další penalta a Hancko se už nemýlil.

"Před zápasem jsme se díval na penalty, ale nevěděl jsem, kam to kopne. Vybral jsem si (u Dočkala) dobrou stranu. U Hancka jsem si celou dobu říkal, že skočím doleva, na posledních chvíli jsem to změnil, nevím proč," přiznal ostravský brankář Viktor Budinský.

Odpověď Baníku mohla přijít také brzy. Almási na malém vápně promáchl před prázdnou bránou a následnou dorážku Ndefeho na lajně zblokoval jeden z obránců. Ostrava zúročila svou snahu až v 88. minutě, když po zákroku na Almásiho ve sparťanské šestnáctce a dalšímu zásahu videorozhodčího proměnil Tetour pokutový kop. Sparta v lize s Ostravou neprohrála podeváté za sebou.

"Momentálně jsme asi trochu na vážkách, zda jsme spokojeni, nebo ne. Vyhrát jsme mohli my i Baník," uvedl Vrba, který si pochvaloval atmosféru. "Emoce k fotbalu patří a je to jiné, když je na stadionu patnáct tisíc fanoušků," dodal trenér Sparty.

Baník Ostrava - Sparta Praha 2:2 (0:1)

Branky: 50. Buchta, 88. Tetour z pen. - 31. Pešek, 72. Hancko z pen. Rozhodčí: Berka - Nádvorník, Paták - Kocourek (video). ŽK: Kuzmanovič, Pokorný, Sor - Čelůstka, Hancko. Diváci: 14.572.

Ostrava: Budinský - Juroška, Svozil, Pokorný, Fleišman - Ndefe (78. Sor), Kaloč (78. Budínský), Kuzmanovič (73. Klíma), Tetour, Buchta (90.+6 Potočný) - Almási. Trenér: Galásek.

Sparta: Nita - Wiesner, Čelůstka, Panák, Hancko - Pešek, Pavelka, Sáček (59. Ladislav Krejčí II), Dočkal (90. Pulkrab), Haraslín (67. Minčev) - Hložek.