Sparta začala pod Vrbou divoce. Díky penaltám zázračně otočila v Olomouci

7. 2. 2021 20:27
Trenér Pavel Vrba má za sebou vítěznou premiéru na lavičce Sparty. Pražané sice na hřišti Olomouci prohrávali o dvě branky, ve druhém poločase ale díky třem gólům otočili na konečných 2:3. Dva pokutové kopy proměnil David Moberg Karlsson, naopak penaltu domácího Pabla Gonzáleze zneškodnil sparťanský brankář Florin Nita.
Pavel Vrba zažil na lavičce Sparty vítěznou, ale nervydrásající premiéru.
Pavel Vrba zažil na lavičce Sparty vítěznou, ale nervydrásající premiéru. | Foto: ČTK

Hanáci v duelu 18. ligového kola vedli 2:0 po gólech Kryštofa Daňka a  Gonzáleze, ale v 57. minutě snížil Ladislav Krejčí starší a poté dvěma proměněnými penaltami otočil skóre Karlsson. Vítězný gól dal ve třetí minutě nastavení. Za stavu 2:2 naopak González pokutový kop nedal.

Sparta částečně odčinila minulou porážku 0:1 s Bohemians 1905 a v Olomouci v lize zvítězila po třech prohrách 0:1 za sebou. Letenští na druhém místě tabulky snížili náskok vedoucí Slavie na 10 bodů. Sigma vyhrála jediné z posledních 10 kol a je devátá.

Vrba změnil rozestavení s třemi stopery, s nimiž Sparta většinou hrála pod Kotalem, a nasadil čtyřčlennou obranu. Bývalý kouč národního celku či Plzně také do základní sestavy vrátil kapitána Dočkala, který minulá dvě kola začal na lavičce.

Sigmě chyběli hned tři stabilní hráči základní sestavy, přesto byla od úvodu aktivnější a v deváté minutě otevřela skóre. Zahradníček z pravé strany poslal míč do vápna a nabíhající Daněk umístil balon přesně pod břevno. Osmnáctiletý talent dal svůj druhý ligový gól v kariéře.

Ve 24. minutě pálil z dobré pozice González, trefil však jen střed branky a Nitu. Chvíli nato na druhé straně vyrazil gólman Mandous Karlssonovu ránu.

Tři minuty po změně stran Hanáci zvýšili. Po Mandousově dlouhém nákopu zaváhala hostující defenziva, González přetlačil Vitíka a sám před Nitou nezaváhal. Španělský záložník skóroval už počtvrté za poslední tři kola.

Vzápětí mohl González přidat další branku, ale Spartu tentokrát zachránil Nita. V 57. minutě Pražané snížili. Vitík vysunul kolmicí na hraně ofsajdu Krejčího staršího a ten obstřelil Mandouse.

Za 10 minut Letenští srovnali. Sudí Franěk po zásahu videorozhodčího přezkoumal zákrok Zmrzlého ve vápně na střídajícího Kozáka u monitoru a nařídil penaltu. Karlsson poslal Mandouse na opačnou stranu.

Pražané po vyrovnání ožili a brzy mohli dokonce otočit stav. Nejprve zachránil Sigmu stoper Hubník, poté Hancko hlavičkoval těsně vedle a následně Mandous vytáhl hlavičku Krejčího mladšího.

V 83. minutě zahrávali penaltu i domácí poté, co Franěk u monitoru vyhodnotil zákrok Krejčího mladšího na Daňka jako nedovolený. González však Nitu ani nadvakrát nepřekonal a gól z Breiteho dorážky neplatil kvůli nedovolenému zákroku na sparťanského brankáře.

Už v nastavení pak Letenští dokonali obrat. Greššák ve vápně fauloval Kozáka a Karlsson s přehledem proměnil i druhou penaltu. Švédský záložník dal poprvé v české lize v jednom utkání dvě branky.

18. kolo první fotbalové ligy:

Sigma Olomouc - Sparta Praha 2:3 (1:0)

Branky: 9. Daněk, 48. González - 67. a 90.+3 obě z pen. Karlsson, 57. Ladislav Krejčí I. Rozhodčí: Franěk - Blažej, Dresler - Pechanec (video). ŽK: Hubník, González, Greššák - Ladislav Krejčí II. Bez diváků.

Olomouc: Mandous - Sladký, Hubník, Beneš, Vepřek (32. Zmrzlý) - Zahradníček (80. Radek Látal), Breite, Greššák, Daněk, González - Chytil (90. Poulolo). Trenér: Radoslav Látal.

Sparta: Nita - Sáček, Vitík, Čelůstka, Hancko - Karlsson, Pavelka (58. Karabec), Ladislav Krejčí II, Dočkal (90.+5 Souček), Ladislav Krejčí I (63. Plavšič) - Juliš (63. Kozák). Trenér: Vrba.