Sparta začala nadstavbu výhrou nad Baníkem. Hořká porážka, litoval Galásek

Aktualizováno 23. 4. 2022 23:30
Fotbalisté Sparty v prvním kole nadstavbové skupiny o titul porazili Ostravu 3:1 a v neúplné ligové tabulce ze třetího místa ztrácí čtyři body na vedoucího obhájce titulu Slavii, která hraje v neděli s Hradcem Králové.
Tomáš Čvančara slaví branku v utkání proti Baníku
Tomáš Čvančara slaví branku v utkání proti Baníku | Foto: ČTK

Pražany poslal do vedení před koncem prvního poločasu Ladislav Krejčí mladší, v rozmezí 75. až 81. minuty se prosadili Tomáš Čvančara a střídající Lukáš Haraslín. V nastavení snížil další náhradník Ladislav Almási.

Letenští si částečně spravili náladu po středeční prohře 0:2 v Olomouci a vyhráli šesté z posledních sedmi kol. Baník doma v nejvyšší soutěži porazili v devátém utkání za sebou. Slezané nevyhráli v lize sedmý z posledních osmi zápasů.

"Byla tam určitá pasáž, v níž jsme nedominovali. To je normální. Baník tady v prvním poločase nebyl moc aktivní. Po inkasovaném gólu byl mnohem aktivnější než celý první poločas. Z toho vyznělo to, že měl míč víc pod kontrolou než my v určitých pasážích. Druhý gól potvrdil výsledek a pak už jsme dominovali," řekl sparťanský trenér Pavel Vrba na tiskové konferenci.

Týmy se utkaly přesně po třech týdnech. Zatímco tehdy sparťané vyhráli 2:1 před více než 15 tisíci diváky, tentokrát na Letnou zavítalo jen 8617 fanoušků.

V osmé minutě sparťanský kapitán Pavelka nedokázal u tyče po rohovém kopu zakončit, později jeho spoluhráč Karabec zase trefil brankovou konstrukci. V 26. minutě Pešek sice obstřelil gólmana Laštůvku, ale zároveň i branku. Domácí křídelník nevyzrál na brankáře hostů ani v 38. minutě, stejně jako vzápětí Hložek.

V 41. minutě však domácí udeřili. Stoper Baníku Pokorný odvrátil míč ve vápně pouze k Hložkovi, který na zadní tyči našel hlavou zakončujícího Krejčího mladšího. Český reprezentant se dočkal páté trefy v ligové sezoně.

Ani po přestávce se tempo zápasu nezvedlo a vypadalo to, že se hraje spíše z povinnosti. Sparta v závěrečné čtvrthodině přidala další dva góly. Nejprve se Čvančara hlavou položil do Wiesnerova centru a zaznamenal 11. gól v ročníku nejvyšší soutěže. "Drželi jsme se tam navzájem (s Pokorným). Balon letěl hodně nízko, takže jsem šel do rybičky a snažil jsem se to jenom líznout," prohlásil Čvančara pro klubový web.

O šest minut později se zapsal mezi střelce i střídající Haraslín pomocí odrazu od břevna. Slovenský reprezentant dal čtvrtý gól v ligové sezoně.

Finální výsledek stanovil v nastavení Almási, jemuž "namazal" míč chybným odkopem brankář Heča. Almási 14. trefou v ligovém ročníku dorovnal v tabulce nejlepších střelců Jurečku ze Slovácka.

Sparta pod trenérem Vrbou doma v lize ve 24 zápasech neprohrála (z toho 22 vítězství) a v této sezoně tam získala 44 z celkových 69 bodů. "V letošním ročníku jsou domácí zápasy jiné než ty venkovní. Jsem rád, že doma vyhráváme. Doufám, že i fanoušci Sparty jsou z domácích zápasů spokojení. Jsem rád, že jsme domácí šňůru prodloužili," uvedl Vrba, který v minulosti působil v Ostravě jako hráč, trenér i asistent.

Baník venku v lize čtyřikrát za sebou nezvítězil. "Je to hořká porážka. Výsledek 3:1 neodpovídá stavu na hřišti, protože jsme měli držení míče v prvním poločase," konstatoval trenér Ostravy Tomáš Galásek.

1. kolo nadstavby první fotbalové ligy - skupina o titul:

Sparta Praha - Baník Ostrava 3:1 (1:0)

Branky: 41. Ladislav Krejčí II, 75. Čvančara, 81. Haraslín - 90.+3 Almási. Rozhodčí: Černý - Nádvorník, Kubr - Machálek (video). ŽK: Höjer, Ladislav Krejčí II - Smékal, Kaloč. Diváci: 8617.

Sestavy:

Sparta: Heča - Wiesner, Vitík, Hancko, Höjer (87. Suchomel) - Pešek (64. Haraslín), Pavelka, Ladislav Krejčí II (82. Sáček), Karabec, Hložek (82. Minčev) - Čvančara (87. Pulkrab). Trenér: Vrba.

Ostrava: Laštůvka - Ndefe, Pokorný, Lischka, Fleišman - Buchta (60. Jaroň), Boula (46. Takács), Kuzmanovič (46. Almási), Kaloč (83. Budínský), Smékal (77. Šín) - Klíma. Trenér: Galásek.