Sparta vyhrála derby a titul má na dosah. Znovu rozhodla penaltou v nastavení

Dvojí smutek Slavie. Prohrála nejdůležitější derby roku a v hledišti hořely její šály
Fotbalisté Sparty porazili doma v pražském derby ve 2. kole ligové nadstavbové skupiny o titul Slavii 3:2.
Svěřenci dánského trenéra Briana Priskeho porazili Slavii na čtvrtý pokus poprvé v sezoně a částečně jí oplatili prohru 0:2 ve finále domácího poháru zkraje května.
Skóre derby otevřel ve 30. minutě Lukáš Haraslín.
Slávistická touha po tom, aby jejich věčný rival po sobotním zápase brečel, se nesplnila.
13. 5. 2023 20:06
Fotbalisté Sparty porazili doma v pražském derby ve 2. kole ligové nadstavbové skupiny o titul Slavii 3:2 a výrazně se přiblížili prvnímu titulu od roku 2014. Letenští v čele tabulky odskočili rivalovi tři zápasy před koncem sezony už na pět bodů a za určitých okolností mohou získat mistrovský pohár už příští týden.

Skóre derby otevřel ve 30. minutě Lukáš Haraslín, ještě v prvním poločase vyrovnal jiný slovenský hráč Ivan Schranz. Sparta si vzala vedení zpět po hodině hry zásluhou Asgera Sörensena, v 85. minutě srovnal střídající Stanislav Tecl.

V nastavení však Igoh Ogbu fauloval střídajícího Awera Mabila a kapitán Ladislav Krejčí mladší v sedmé minutě nastavení proměněnou penaltou přímý souboj o první příčku rozhodl.

"Titul ještě není doma, pořád se bude hrát o devět bodů. Mezi námi a Slavií je pětibodový rozdíl. Všichni jsme věděli, jak důležitý zápas to byl. Slavia nás už párkrát potrestala, takže je pěkné ji konečně porazit," řekl dánský trenér Sparty Brian Priske na tiskové konferenci.

Jeho svěřenci zdolali Slavii na čtvrtý pokus poprvé v této sezoně a částečně jí oplatili porážku 0:2 ve finále domácího poháru zkraje května. Letenští od říjnového debaklu 0:4 v Edenu už 19 kol po sobě neprohráli. Slavia venku v nejvyšší soutěži pošesté z posledních sedmi duelů nezvítězila.

"Měli jsme územní převahu, bohužel šance, kterými jsme zápas mohli zlomit, se nám nepodařilo proměnit. V zápase jsme ani jednou nevedli, abychom se dostali ke hře do otevřené obrany. Myslím, že výkon z naší strany nebyl na to, abychom prohráli," uvedl trenér Slavie Jindřich Trpišovský.

Do sestavy Sparty se vrátil uzdravený stoper Sörensen, místo Wiesnera nastoupil Mejdr. Kapitán Krejčí se z postu levého stopera posunul do středu zálohy. Po jednozápasové absenci nastoupil ve středu obrany slávistický kapitán Holeš.

Třetí soutěžní derby na Letné za poslední měsíc dlouho nenabídlo žádnou příležitost. Domácí vsadili na zabezpečenou obranu, po půlhodině hry se však prosadili, když Haraslín výstavní ranou z přímého kopu zpoza vápna nedal gólmanu Kolářovi šanci.

Slovenský reprezentant zaznamenal sedmý gól v ligové sezoně a dal vzpomenout na derby ze září 2021, kdy ze stejné standardní situace v prvním poločase rozhodl o vítězství Sparty 1:0. Letenští šli ve čtvrtém soutěžním derby v této sezoně poprvé do vedení.

Slavia odpověděla za pět minut. Douděra průnikovou přihrávkou našel Van Burena, nizozemský útočník nahrál na zadní tyč a zakončující Schranz předčil v souboji Mejdra. Slovák Schranz vstřelil pátou branku v ročníku nejvyšší soutěže a skóroval ve druhém ligovém derby po sobě.

Hned zkraje druhé půle vypálil sparťanský útočník Kuchta z otočky vedle. V 52. minutě se po Provodově autu dostal ve vápně k míči Jurečka, gólman Kovář však svůj tým zachránil. Na druhé straně Sörensenův centr téměř z nulového úhlu skončil na horní části břevna.

V 63. minutě si Letenští vzali zpět vedení. Po zmatcích v šestnáctce se balon odrazil k Sörensenovi a šestadvacetiletý dánský stoper s pomocí tyče překonal Koláře, který si na míč lehce sáhl. V české lize se dočkal pátého gólu.

V 77. minutě tečovanou střelu slávisty Provoda zastavila tyč, ránu střídajícího sparťana Mabila zase vyrazil Kovář. Hosté srovnali v 85. minutě po akci dvou příchozích hráčů z lavičky. Ševčík nacentroval do vápna, Tecl předčil v souboji Panáka a hlavou vyzrál na Kováře. Dvaatřicetiletý útočník se radoval z jedenácté trefy v ligovém ročníku.

Ve čtvrté minutě nastavení Ogbu ve vápně ve skluzu podrazil Mabila a rozhodčí Černý, který odřídil všechna tři derby za poslední měsíc, odpískal penaltu.

Tu proměnil tradiční exekutor Krejčí mladší, který si připsal už dvanáctý gól v ligové sezoně. Sparta zaznamenala vítězný gól v nastavení z pokutového kopu ve třech z posledních čtyř kol, totéž se jí podařilo i proti Plzni a v Liberci. Slavia prohrála po devíti kolech.

"Jsem rád, že dokážu týmu takhle pomoci. Jsem hrdý na tým, že si šance takhle vytvoříme a že se nám to potom vrací," řekl Krejčí mladší. "Skluz (Ogbua) samozřejmě zbytečný. Mrzí mě to za tým, protože do toho dal fakt všechno. Snažili jsme se zvrátit nepříjemné situace. Že to rozhodne tento moment, je samozřejmě chyba z naší strany," prohlásil Trpišovský.

"Čekají nás ještě tři zápasy, musíme udělat devět bodů. To je to jediné, na co se teď musíme soustředit a co s tím můžeme udělat," konstatoval Trpišovský, který v začátcích kariéry trénoval ve Spartě mládež.

2. kolo nadstavby první fotbalové ligy - skupina o titul:

Sparta Praha - Slavia Praha 3:2 (1:1)

Branky: 30. Haraslín, 63. Sörensen, 90.+7 Ladislav Krejčí II z pen. - 35. Schranz, 85. Tecl. Rozhodčí: Černý - Nádvorník, Hájek - Petřík (video). ŽK: Ladislav Krejčí II - Provod, Ogbu. Diváci: 18.113.

Sparta: Kovář - Vydra, Panák, Sörensen - Mejdr, Ladislav Krejčí II, Sadílek (80. Mabil), Zelený - Minčev (70. Laci), Haraslín (62. Daněk) - Kuchta (80. Wiesner). Trenér: Priske.

Slavia: Kolář - Holeš, Ogbu, D. Jurásek (65. Ševčík) - Douděra (70. Zafeiris), Provod (81. M. Jurásek), Oscar, Traoré (46. Lingr), Schranz - Van Buren (81. Tecl), Jurečka. Trenér: Trpišovský.