Bílkova tvrz padla. Plzeň sveřepě bránila vedení, ale Sparta zápas třemi góly otočila

12. 5. 2021 19:53
Dohrávané utkání fotbalové Fortuna:Ligy mezi Spartou a Plzní skončilo vítězstvím Letenských 3:1.

Hosté, na jejichž lavičce si po nedělním odvolání trenéra Adriana Guľy odbyl obnovenou premiéru Michal Bílek, se ujali vedení v 11. minutě zásluhou stopera Jakuba Brabce. Domácí však ve druhém poločase odpověděli třemi trefami. V 61. minutě vyrovnal Adam Hložek a čtyři minuty před koncem základní hrací doby otočil stav Dávid Hancko z penalty. Pojistku přidal ve třetí minutě nastavení střídající Adam Karabec.

Pražané, které poprvé proti Plzni vedl její někdejší kouč Pavel Vrba, neprohráli šest kol po sobě a posunuli se na druhé místo o skóre před Jablonec. V nejvyšší soutěži zdolali Viktorii po pěti porážkách za sebou. Plzeň nevyhrála tři kola za sebou a inkasovala v nich 11 branek.

"Zápas byl z mého pohledu hodně emotivní. S Plzní to jsou pro mě zápasy jako s Baníkem. Jsou to zápasy, které jsou pro mě trošku víc a je to dobře. Jsem rád, že jsem Plzeň porazil," řekl Vrba na on-line tiskové konferenci.

Zápas se v původním březnovém termínu nehrál kvůli koronaviru v týmu Plzně. Na straně Sparty chyběl podruhé za sebou v zápasové nominaci záložník Plavšič, který v klubu po vypršení smlouvy nebude pokračovat.

Staronový trenér Viktorie Bílek, který v minulosti ve Spartě působil jako hráč i kouč, vsadil na rozestavení 3-5-2. Poprvé od ledna a po dlouhodobém zranění nastoupil v základní sestavě na pozici stopera Hejda, na hrotu útoku pak Ondrášek s Mihálikem. Kromě dlouhodobě zraněného Buchy chyběli Viktorii také Limberský, Kopic nebo s 12 góly nejlepší ligový kanonýr týmu Beauguel.

Úvodní šanci měla v deváté minutě Sparta. Hanousek, který na levém kraji obrany nahradil zraněného Polidara, však vystřelil zpoza vápna vedle. Naopak Plzeň se o dvě minuty později z první příležitosti prosadila. Po rohu se míč dostal k Brabcovi, který napoprvé nastřelil Ondráška, na druhý pokus ale kapitán hostů a sparťanský odchovanec už tentokrát hradbu hráčů včetně brankáře Nity prostřelil.

"Většinou když dávám góly, tak přesně takhle, že mi to tam nějak spadne, nemám čas přemýšlet. Teď jsem na to měl dokonce dva pokusy. Jsem rád, že se to tam nakonec dostalo," komentoval v nahrávce pro média od klubu úvodní branku Brabec.

Letenské inkasovaný gól paradoxně nakopl a okamžitě se hnali za vyrovnáním, jejich snaha však navzdory výraznému držení míče a několika šancím vyšla v prvním poločase naprázdno. Na Wiesnerův centr si naskočil Hložek, jenže gólman Staněk jeho hlavičku vytáhl. Mimo tři tyče zamířili ve vápně Sáček a Juliš.

Rovněž po změně stran začali domácí náporem a odměnou jim byl v 61. minutě gól na 1:1. Wiesner přihrál Hložkovi, který si ve vzduchu zády otočený brance při otočce zpracoval míč a překonal Staňka. Osmnáctiletý ofenzivní univerzál se zapsal mezi střelce ve čtvrtém kole po sobě. "Balon byl ve výšce, šel mi na pravou nohu. Na levé ruce jsem měl Kašu, kterého jsem si dobře podržel a zvládl jsem ten první dotek dobře," prohlásil Hložek pro klubový web.

S Karabcovou přízemní střelou si plzeňský gólman poradil. Další střídající sparťan Souček se zase snažil z úhlu využít Staňkova podklouznutí, ale neuspěl.

V 83. minutě Havel ve vápně fauloval Karabce, rozhodčí Pechanec se po přerušení hry šel podívat na opakované záběry, na jejichž základě nařídil pokutový kop. Ten s přehledem proměnil slovenský stoper Hancko.

Západočeši se nevzdali a málem vyrovnali, Hejdovu střelu z šestnáctky ale Nita vyrazil na roh. Uklidnění přinesl Spartě v utkaní hraném ve skvělé atmosféře Karabec, jemuž do samostatného úniku předložil míč Wiesner. Hosté potvrdili, že se jim venku v ligové sezoně nedaří, když tam vyhráli čtyři z 15 duelů a získali tam 17 z celkových 52 bodů.

"První půle byla ještě v pořádku, byť Sparta měla držení míče lepší. Chtěli jsme víc hrát ze zabezpečené obrany, nicméně nebylo úkolem hrát takhle hluboký blok. Sparta pak dobře kombinovala a do toho nás dostala. Ale věřím, že se zvedneme. Tenhle zápas mi ukázal, že mužstvo pracuje dobře," uvedl Bílek.

Sparta Praha - Viktoria Plzeň 3:1 (0:1)

Branky: 61. Hložek, 86. Hancko z pen., 90.+3 Karabec - 11. Brabec. Rozhodčí: Pechanec - Kříž, Hock - Franěk (video). ŽK: Mihálik, Brabec, Káčer (všichni Plzeň). Diváci: omezený počet.

Sestavy:

Sparta: Nita - Wiesner, Čelůstka, Hancko, Hanousek (76. Souček) - Karlsson (60. Karabec), Pavelka, Sáček, Dočkal, Hložek - Juliš (90.+1 Minčev). Trenér: Vrba.

Plzeň: Staněk - Kaša, Hejda, Brabec - Havel, Káčer (71. Hořava), Čermák (72. Šulc), Kalvach, Falta - Mihálik (84. Kayamba), Ondrášek. Trenér: Bílek.