Sparta veze z Liberce bezbrankovou remízu. Plzeň porazila Jablonec a ligu vede znovu o čtyři body

Prskavky, choreografie, góly tří "háček" a velká radost. Takhle si Viktoria poradila s Jabloncem
Fanoušci Viktorie Plzeň si pro zápas připravili speciální choreo s prskavkami...
... velkou sektorovou plachtou a několika nápisy.
Do plzeňské sestavy se po dvouzápasové pauze vrátil uzdravený Zeman a na hřišti patřil k nejlepším hráčům utkání, když na levé straně neustále zaměstnával obranu Jablonce. Dokonce se podílel na všech třech gólech.
Poprvé domácí zahrozili ve 14. minutě, kdy po standardní situaci a následném pasu za obranu trefil Hubník ve skluzu tyč.
Aktualizováno 6. 11. 2016 21:15
Šlágr 13. ligového kola mezi Libercem a Spartou skončil remízou 0:0. Slovan přitom nevyužil dlouhou výhodu jednoho muže v poli. Ve 42. minutě se totiž po faulu loktem nechal vyloučit špílmach Pražanů, Bořek Dočkal. Cenné tři body si naopak odvážejí z Karviné fotbalisté Slovácka. Uspěli i hráči Viktorie Plzeň, kteří porazili Jablonec 3:1.

Liberec - Fotbalisté Liberce remizovali ve 13. ligovém kole se Spartou 0:0. Hosté v souboji pohárových účastníků hráli od 42. minuty bez vyloučeného Bořka Dočkala, Slovan ale dlouhou přesilovku nevyužil. Letenští v Liberci v lize popáté za sebou nezvítězili, jsou v tabulce pátí a jejich ztráta na vedoucí Plzeň narostla už na devět bodů. Slovan figuruje na desáté příčce.

"Vzhledem k situaci, která nastala, je bod pro nás dobrý. Ale je to pro nás samozřejmě ztráta, chtěli jsme tu vyhrát. Ale nebudeme se vzdávat nikdy. V tomhle stavu, v jakém jsme, z toho třískáme, co to dá. Musíme podzim dojet co nejlépe," řekl sparťanský trenér David Holoubek.

Oba týmy trápí v posledních dnech velká marodka. Liberci kvůli zranění chyběli hned tři stopeři, takže se do středu obrany vrátil uzdravený kapitán Pokorný, který nastoupil téměř po dvou měsících.

V první se hrál bojovný fotbal, kterému ale chyběly šance. Slovan začal aktivněji, Koubka ale příliš neohrozil. Na druhé straně pálil těsně nad Holzer. Ve 24. minutě vypadl hostujícímu gólmanovi míč, Baroš však odkrytou bránu netrefil. Julišův gól pak neplatil kvůli předešlému ofsajdu.

Další průběh utkání výrazně ovlivnila situace ze 42. minuty. Dočkal zřejmě loktem zasáhl domácího Breiteho a rozhodčí Franěk ho vyloučil. "Dostal jsem loktem do hlavy, nevím, co bych k tomu víc řekl. Prostě zničehonic přiběhl, dal mi loket a tím to haslo," uvedl Breite.

"Bořek říkal, že tam bylo nějaké postrčení, nebo nějaké přetočení do protihráče. Asi červená karta jasná. Je to komplikace jak pro něj, protože to budu řešit, tak pro tým, protože nás oslabil," řekl Holoubek.

Liberci po pauze přesilovka zpočátku příliš nešla a zahrozil jen Bartlovou střelou, kterou vyrazil Koubek. Letenští naopak i v oslabení měli dvě šance. V té větší Lafata hlavičkoval po rohu vedle.

Až poté Severočeši soupeře více zatlačili. V 68. minutě se míč po centru odrazil ke Komličenkovi, ale ten překopl. O minutu později zahrozila opět Sparta, po centru z přímého kopu pálil z voleje těsně nad Mazuch. Na opačné polovině netrefil prostor mezi tyčemi Vůch a po něm ani hlavičkující Komličenko. V závěru už dohrával Liberec přesilovku v křeči a rozhodnout naopak mohl z brejku Juliš, jenž ale minul.

"Chyběl nám větší klid, náš fotbal je takový splašený. Moc gólových příležitostí jsme si nevytvořili, a pokud jsme se do nějaké dostali, nevyřešili jsme ji komfortně," litoval liberecký trenér Jindřich Trpišovský promarněné přesilovky.

"Za mě trochu zklamání, bod je v naší situaci málo. Chtěli jsme vyhrát a na Spartu jsme si věřili," dodal Trpišovský, o kterého v průběhu podzimu neúspěšně usilovala právě Sparta.

Plzeň - Jablonec 3:1

Plzeň porazila 3:1 Jablonec a před reprezentační pauzou má na prvním místě tabulky už čtyřbodový náskok na druhý Zlín. Navíc využila zaváhání všech ostatních soupeřů z popředí tabulky. Úřadujícího mistra poslal do vedení Tomáš Hořava, krátce po změně stran zvyšovali Patrik Hrošovský a Lukáš Hejda. Severočeši už jen snížili díky Martinu Doležalovi. Plzeň tak z posledních devíti zápasů ztratila jen dva body, Jablonec naopak poprvé prohrál pod koučem Zdeňkem Kluckým.

Poprvé domácí zahrozili ve 14. minutě, kdy po standardní situaci a následném pasu za obranu trefil Hubník ve skluzu tyč. Krátce na to už ale Plzeň udeřila. Limberský uvolnil Zemana, který centrem našel hlavu Hořavy a ten se trefil přesně k tyči.

Jablonec měl jen náznaky šancí po brejcích. Po jednom z nich se míč dostal k Teclovi, ale jeho střelu obrana Viktorie srazila na roh. Hostující obrana byla v mnohem větší permanenci. Hejda neuspěl se svou hlavičkou po rohovém kopu a v zakončení se trápil zejména útočník Krmenčík. Ve velké šanci promáchl, pak utekl obraně, ale z úhlu netrefil branku. Po změně stran pak Krmenčíka dvakrát vychytal gólman Hrubý.

Plzeňský útočník se tak raději změnil v nahrávače. V 53. minutě vyrazili domácí do brejku, Zeman vysunul Krmenčíka, který našel zcela volného Hrošovského a slovenský reprezentant vstřelil svůj druhý gól za poslední tři ligové sezony.

A za další čtyři minuty udeřila Plzeň potřetí. Zeman zahrával standardní situaci, centr jeden z obránců přizvedl, Krmenčík ještě stihl míč u zadní tyče, vrátil ho do malého vápna a Hejda do doklepl do odkryté branky. Byl to pro něj už čtvrtý ligový gól v této sezoně.

Jablonec ještě vykřesal naději v 67. minutě, když po Teclově centru se Doležal prosadil mezi oběma stopery Plzně a snížil. Víc už ale Viktoria hostům nedovolila a pohlídala si důležité vítězství.

Karviná - Slovácko 0:1

Fotbalisté Slovácka zvítězili v Karviné 1:0. Tým z Uherského Hradiště si díky gólu Francise Koného připsal teprve druhou výhru z posledních devíti zápasů a posunul se na jedenácté místo tabulky. Karvinský nováček na svém stadionu potřetí za sebou nebodoval naplno a je sedmý.

Kouzlo domácího prostředí z úvodu sezony jakoby v Karviné přestávalo fungovat. Už ve čtvrté minutě mohl ztrátu míče uprostřed potrestat Civič, ale nováčka po jeho ráně k tyči ještě spasil Laštůvka. I ten už ale byl ve 13. minutě krátký na dorážku nepokrytého útočníka Koného, který po Šimkově centru na zadní tyč na malém vápně pouze nastavil placírku.

"Vstoupili jsme do utkání aktivně a dobře, soupeře jsme přehrávali. Pramenila z toho vedoucí branka po krásné kombinaci," řekl trenér Slovácka Stanislav Levý. "Gól byl zasloužený. Kdybychom v tom dále pokračovali, mohli jsme přidat i další góly. Bohužel jsme se trochu stáhli," doplnil hostující stoper Tomáš Rada.

Navzdory stálému dešti se v Karviné hrál svižný fotbal v tempu. Domácí po obdržené brance zvedli hlavy a v silné pětiminutovce dvakrát sahali po vyrovnání. Ale Budínský z přímého kopu trefil břevno a Voltr po akci s Jurčem zblízka Heču už nedokázal přehodit. Pak se musel vytáhnout zase Laštůvka, který vyškrábl trestný kop Havlíka i dobře umístěnou střelu po brejku Koného.

Karvinskou ofenzivu po přestávce na chvíli okysličil a rozhýbal příchod Panáka. Aktivnější Slezané také v 50. minutě už skoro zvedali ruce. Do průniku Zeleného ještě stihl sáhnout rukou Heča, ale vyrovnání zabránil stoper Rada, který z brankové čáry pohotově vykopl dorážku Voltra. Tomu dnes gól nebyl souzen a Heča si čtvrthodinu před koncem poradil i s jeho střelou z šestnáctky. "Chybělo nám dnes něco vymyslet před vápnem. Oni byli vzadu dobře srovnaní. Měli jsme být i víc důraznější v šestnáctce," upozornil karvinský záložník Lukáš Budínský.

Domácí se v závěru těžko dostávali do tlaku. Jejich trápení mohl utnout Civič, ale do jeho povedené rány se v poslední minutě postavila tyč. Karviná tak nakonec ze závěrečné akce málem vydolovala bod, jenže Holíkově voleji z velkého vápna chybělo pár decimetrů.

"Bohužel jsme to dneska nezvládli a já jsem zklamaný hlavně výkonem i tím, že jsme doma znovu prospali úvod utkání. Prohra mrzí, protože to byl srovnatelný soupeř. Měli jsme být odvážnější." prohlásil kouč Karviné Jozef Weber.

13. kolo první fotbalové ligy:

Slovan Liberec - Sparta Praha 0:0

Bez branek. Rozhodčí: Franěk - Blažej, Moláček. ŽK: Breite, Sýkora - Costa, Holzer, Mazuch. ČK: 42. Dočkal (Sparta). Diváci: 6668.

Sestavy:

Liberec: Dúbravka - Nitrianský (63. Komličenko), Coufal, Pokorný, Sýkora - Breite, Folprecht - Bartl (86. Navrátil), Ševčík, Vůch - Baroš. Trenér: Trpišovský.

Sparta: Koubek - Karavajev, Mazuch, Michal Kadlec, Costa - Holek, Mareček - Juliš (83. Mustedanagič), Dočkal, Holzer (69. Dudl) - Lafata (73. Pulkrab). Trenér: Holoubek.

MFK Karviná - 1. FC Slovácko 0:1 (0:1)

Branka: 13. Koné. Rozhodčí: Arnošt - Vít, Julínek. ŽK: Janečka, Budínský - Šumulikoski, Daníček, Reinberk. Diváci: 2912.

Sestavy:

Karviná: Laštůvka - Holík, Košťál, Hošek, Zelený - Janečka, Budínský - Moravec (79. Juřena), Voltr, Eismann (46. Panák) - Jurčo (68. Puchel). Trenér: Weber.

Slovácko: Heča - Chvátal, Rada, Košút, Šimko - Šumulikoski - Diviš (85. Reinberk), Daníček, Havlík, Civič (90. +3 Kerbr) - Koné. Trenér: Levý.

Viktoria Plzeň - FK Jablonec 3:1 (1:0)

Branky: 16. Hořava, 53. Hrošovský, 57. Hejda - 67. Doležal. Rozhodčí: Zelinka - Paták, Kříž. ŽK: Kozáčik - Masopust. Diváci: 8879.

Sestavy:

Plzeň: Kozáčik - Řezník, Hejda, Hubník, Limberský - Hromada, Hrošovský - Kopic (89. Ďuriš), Hořava, Zeman (71. Kovařík) - Krmenčík (81. Poznar). Trenér: Pivarník.

Jablonec: Hrubý - Masopust, V. Kubista, Hübschman, Hybš - Tecl, Pospíšil (71. Mehanovič), Trávník, Jiráček, Hanousek - Doležal. Trenér: Klucký.