Sparta velebí Šurala. Díky jeho hattricku zvítězila v Jablonci a přiblížila se pohárům

21. 10. 2017 20:03
Sparťané po čtyřech zápasech dokázali zvítězit na cizím hřišti a z Jablonce odvezli tři body za výhru 3:0. O všechny góly se postaral záložník Josef Šural, Sparta předskočila na čtvrtém místě tabulky právě Jablonec.
Josef Šural skolil Jablonec na jeho hřišti hattrickem. Sparta se díky němu posunula z osmého místa na čtvrté. | Foto: ČTK

Jablonec - Fotbalisté pražské Sparty vyhráli v 11. kole v Jablonci 3:0 a dočkali se první ligové výhry venku po čtyřech zápasech. O vítězství Letenských rozhodl třetím hattrickem v nejvyšší soutěži Josef Šural, který se dvakrát trefil v úvodních 16 minutách a pak v závěru. Sparta se posunula v neúplné tabulce o bod před dnešního soupeře na čtvrté místo, Jablonec po první porážce po osmi kolech klesl na pátou příčku.

Utkání jsme sledovali v online reportáži.

"V týdnu jsme si říkali, že musíme pokračovat tak, jak jsme skončili s Plzní. Ukázat všem, že se zlepšujeme. Tohle byl určitě náš nejlepší venkovní výkon v sezoně. Nejen s ohledem na výsledek, ale i s ohledem na to, jak jsme hráli. Jdeme zápas od zápasu nahoru," řekl na tiskové konferenci italský trenér Pražanů Andrea Stramaccioni.

Do sparťanské základní sestavy se poprvé od derby vrátil veterán Rosický, naopak scházel kapitán Lafata, který nebyl ani na lavičce.

Letenští chtěli ukončit čekání na ligovou výhru venku a hned ve třetí minutě otevřeli skóre. Vatajelu nacentroval z levé strany a nabíhající Šural hlavičkoval na přední tyči přesně. Hostující ofenzivní hráč skóroval poprvé v sezoně. Chvíli poté musel ze hřiště zraněný Václav Kadlec, kterého nahradil Biabiany.

Sparta úvod jasně ovládala a v šestnácté minutě přidala po stejné spolupráci druhý gól. Vatajelu tentokrát zahrával roh a Šural opět hlavou překonal Hrubého.

"V nové sezoně to byly moje první góly, potřeboval jsem to jako sůl. Když si vzpomenu na domácí utkání se Slováckem, měl jsem dát minimálně dva góly. Spadlo to teď ze mě," uvedl Šural.

"Do zápasu jsme šli s tím, že nenecháme Spartu hrát, že na ni nalezeme. Ale když dostanete hned ve třetí minutě branku, je to studená sprcha. A když v 16. minutě další, s mužstvem to otřese," uvedl jablonecký trenér Zdeněk Klucký.

Jablonci se v úvodu nedařilo navázat na poslední dobré výkony a probudil se až po půlhodině. Ve 34. minutě po závaru vykopl Zahustel balon z prázdné branky a následně domácí Doležal zblízka minul.

"Od začátku jsme chtěli být agresivní do ofenzivní fáze. A bylo to úspěšné, i když ne vždy to musí být spojené s tím, že dáte dva góly, jako se to v úvodu povedlo nám. Jablonec měl první velkou šanci deset minut před koncem první půle," pochvaloval si Stramaccioni.

Do druhé půle vstoupili Severočeši velkým náporem, který ale ke snížení nevedl. Jovovičovu střelu vyrazil Dúbravka a pak Trávník při přečíslení tří na jednoho nepochopitelně místo přihrávky střílel a trefil Štetinu.

"Trávník to vyřešil nejhůř, jak mohl. Přitom mu tam nabíhali Tecl a Mihálik. On si to musí uvědomit, musíme mu to ukázat, ale fotbalový život jde dál," řekl Klucký. Sparta hrozila z brejků. Vatajelu se ale v tutovce ukopl a Michala Kadlece vychytal Hrubý.

Jablonecký tlak se postupně rozplynul a Sparta závěr v klidu kontrolovala. Navíc přidala po obrovské chybě v domácí obraně ještě třetí gól. Považancovu malou domů vystihl v 83. minutě Šural a před vybíhajícím brankářem lehce posunul míč do sítě. Definitivně tak pojistil první výhru Sparty v Jablonci po čtyřech letech. Kvůli řádění hostujících chuligánů v jejich sektoru pak rozhodčí Ardeleanu raději nastavil jen pouhou minutu.

"Sparta vyhrála zcela zaslouženě. Dělali jsme chyby vzadu a to se nám v předchozích zápasech nestávalo. Je škoda, že jsme se Spartou nehráli před měsícem. Už doma s Plzní hrála druhou půli velmi dobře. Hra Sparty se zvedla, ale my jsme jí k tomu dneska hodně pomohli," dodal Klucký.

11. kolo první fotbalové ligy:

FK Jablonec - Sparta Praha 0:3 (0:2)

Branky: 3., 16. a 83. Šural. Rozhodčí: Ardeleanu - Kubr, Fišer. ŽK: Považanec, Tecl, Mihálik - Hovorka, M. Kadlec. Diváci: 4883.

Sestavy:

Jablonec: Hrubý - Jankovič, Kysela, Hübschman, Hanousek - Masopust, Považanec, Trávník, Jovovič (83. Kouřil) - Doležal (52. Mihálik), Tecl. Trenér: Klucký.

Sparta: Dúbravka - Zahustel, Hovorka, Štetina, M. Kadlec - Mandjeck, Sáček (86. Mareček) - Šural, Rosický (73. Néstor), Vatajelu - V. Kadlec (8. Biabiany). Trenér: Stramaccioni.