Sparta v generálce zahazovala šance, Budějovice si vyšláply na Augsburg

Aktualizováno 13. 7. 2022 20:37
Fotbalisté pražské Sparty v generálce na vstup do nové sezony zahazovali šance a v závěrečném přípravném utkání na soustředění v Rakousku jen remizovali s Paksem 1:1.
Brian Priske (Midtjylland)
Brian Priske (Midtjylland) | Foto: Reuters

Svěřence dánského trenéra Briana Priskeho poslal do vedení svým premiérovým gólem v letenském dresu Jan Kuchta, ale maďarský soupeř v závěru srovnal. Za stavu 1:0 neproměnil Adam Karabec penaltu.

Sparta proti šestému týmu minulé sezony maďarské ligy od začátku dominovala, ale po většinu času se trápila v koncovce. Ve 14. minutě sice letní posila Kuchta po otočce zblízka otevřel skóre, ale v dalších gólových šancích favorit vyhořel.

"Když útočník střílí branky, je to dobré jak pro klub, tak pro samotného hráče, takže i pro Kuchtu. Je vždy dobré vstřelit ten první co nejdřív a doufejme, že si jich pro nás připraví ještě mnohem víc," uvedl Priske pro klubovou televizi.

V 36. minutě Karabcovu nepovedenou penaltu chytil brankář, krátce po změně stran Wiesner zblízka hlavičkoval do tyče. Třetí tým uplynulého ročníku české ligy nevyužil ani další možnosti a v 78. minutě to ztrestal vyrovnávacím gólem z hranice kapitán Paksu Böde. Střídající Ryneš pak krátce před koncem trefil z dálky z přímého kopu jen břevno a neprosadil se ani vzápětí Vitík.

"Zápas jsme měli pod kontrolou skoro po celých 90 minut. Šancí jsme si vytvořili více než dost a je zázrak, že jsme vstřelili pouze jednu branku. Dát jsme jich mohli minimálně pět, k tomu jsme navíc neproměnili penaltu," řekl Priske.

"Měli jsme opravdu mnoho dobrých příležitostí, ale z nějakého důvodu to tam zkrátka nepadalo. Zároveň jsme soupeři úplně zbytečně věnovali několik šancí včetně té gólové. To mě samozřejmě trochu zklamalo," dodal dánský trenér.

Letenští na soustředění v Rakousku vyhráli jen úvodní ze tří zápasů, minule podlehli Wolfsbergu 0:1. Do sezony vstoupí Sparta příští čtvrtek domácím utkáním 2. předkola Evropské konferenční ligy proti Vikingu Stavanger.

"Jsem převážně spokojený. Udělali jsme několik dobrých kroků a posunuli se kupředu. Zároveň jsme mohli vidět, že je ještě třeba určité prvky doladit, což myslím, se dá očekávat. Hráči se ale našemu stylu přizpůsobili dobře jak po fyzické, tak po taktické stránce v celé řadě aspektů. Kráčíme správným směrem, ale je před námi ještě spousta práce," dodal Priske.

Budějovice zaskočily Augsburg

Fotbalisté Českých Budějovic si v přípravě na novou sezonu připsali cenný skalp, v úvodním utkání na soustředění v Rakousku porazili bundesligový Augsburg 1:0. Ostrava v domácím zápase u příležitosti oslav 100. výročí založení klubu prohrála se skotským mistrem Celticem Glasgow 2:4. Hradec Králové podlehl druholigové Dukle Praha 2:3.

Jihočeši proti favorizovanému Augsburgu dobře bránili a nepustili čtrnáctý celek uplynulé sezony německé ligy do mnoha šancí. V 80. minutě pak Dynamo rozhodlo. Českého brankáře Koubka, který naskočil do druhého poločasu, překonal Vais. Českobudějovičtí pod novým trenérem Weberem vyhráli i třetí duel letní přípravy.

Ostrava před zaplněným hledištěm vítkovického stadionu ve výročním zápase brzy vedla, když se po centru z voleje prosadil Šehič. Celtic ale do 24. minuty otočil stav a po změně stran zvýšil na 3:1. Pátý tým uplynulé sezony české ligy pak díky Tijanimu snížil, ale vzápětí měl poslední slovo Abada. Svěřenci trenéra Vrby v přípravě podruhé za sebou prohráli.

Hradec Králové proti Dukle v 63. minutě po Radově penaltě vedl 2:0, ale závěr vůbec nezvládl. Druholigoví svěřenci nového trenéra Rady během dvou minut srovnali a v 84. minutě dokonal obrat Piroch. Východočeši po čtyřech vítězstvích v přípravě poprvé prohráli.

Přípravná fotbalová utkání:

Sparta Praha - Paks (Maď.) 1:1 (1:0)

Branky: 14. Kuchta - 78. Böde.

Sestava Sparty: Holec - Wiesner (65. Panák), Zelený (81. Vindheim), Hancko (66. Vitík), Höjer (56. Mejdr) - Sadílek, Fortelný (74. Sáček) - Pešek (74. Minčev), Karabec (81. Ryneš), Haraslín (74. Daněk) - Kuchta (74. Juliš). Trenér: Priske.

FC Hradec Králové - Dukla Praha 2:3 (1:0)

Branky: 42. Vašulín, 63. Rada z pen. - 74. Červenka, 76. Hodek, 84. Piroch.

Sestava Hradce:

I. poločas: Reichl - Klíma, Ševčík, Čech - Harazim, Smrž, Kodeš, Hájek - Prekop, Vašulín, Vlkanova.

II. poločas: Vízek - Klíma, Rada, Kutík - Jurčenko, Kučera, Doležal, Novotný - Rybička, Firbacher, Dvořák. Trenér: Koubek.

Dynamo České Budějovice - Augsburg 1:0 (0:0)

Branka: 80. Vais.

Sestava Č. Budějovic: Janáček - Sladký, Králik (46. Havel), Broukal (73. Čoudek), Skovajsa (46. Čolič) - Čavoš (46. Vais), Hora (73. Hellebrand) - Penner (73. Hais), Hellebrand (46. Krch), Potočný (46. Švec) - Zajíc (46. Škoda). Trenér: Weber.

Baník Ostrava - Celtic Glasgow 2:4 (1:2)

Branky: 7. Šehič, 71. Tijani - 14. Furuhaši, 24. O'Riley, 49. Jakumakis, 74. Abada.

Sestava Ostravy: Laštůvka - Ndefe (69. Sanneh), Takács (78. Fulnek), Pojezný (69. Chlumecký), Fleišman (84. M. Jaroň) - Kaloč (46. Pokorný), Tetour (46. Budínský) - Klíma, Kuzmanovič (61. Buchta), Šehič (61. P. Jaroň) - Almási (61.Tijani). Trenér. Vrba.