První místo nebyla motivace, prohlásil Ščasný. Sparta je i tak po dvou letech v čele

22. 9. 2018 21:10
Letenští nastříleli do přestávky tři góly a o zápase bylo rozhodnuto. Dvakrát se v utkání trefili Tetteh a Stanciu.
Benjamin Tetteh a Václav Hladký (17) v ligovém zápase Sparta - Liberec.
Benjamin Tetteh a Václav Hladký (17) v ligovém zápase Sparta - Liberec. | Foto: Milan Kammermayer

Praha - Fotbalisté Sparty zvítězili v devátém ligovém kole doma nad Libercem 4:1. Letenští zůstali jediným neporaženým týmem soutěže a po více než dvou letech se dostali do čela tabulky. Sesadit z prvního místa je však znovu mohou v neděli Slavia a v pondělí Plzeň, které mají zápas k dobru.

"Ještě se dohrávají zápasy tohoto kola, v kabině to padlo, že máme šanci jít na první místo. Nebylo to ode mě ta motivace, Šural a ještě někdo to zmínili. Ale spíš než první místo je důležité, že jsme bodovali naplno. Že jsme potvrdili vítězství z Baníku," řekl trenér Zdeněk Ščasný.

Pražané rozhodli o dnešním triumfu třemi góly v úvodním dějství, kdy se trefil Nicolae Stanciu a po něm dvakrát Benjamin Tetteh. Hosté od 55. minuty dohrávali bez vyloučeného Damira Vukliševiče, přesto se jim v 89. minutě povedlo snížit po přesném přímém kopu v podání Romana Potočného. Hned za minutu se ale podruhé trefil Stanciu.

Liberec prohrál v lize na Spartě posedmé za sebou. Po předešlé porážce 0:2 na Dukle neuspěl ani na hřišti dalšího pražského celku a je v tabulce až desátý.

Zatímco Sparta nastoupila v očekávané sestavě i s Kangou, jenž si odpykal karetní trest, slovenský kouč Liberce Zsolt Hornyák se zahajovací jedenáctkou hodně překvapil. Nezvykle zvolil rozestavení s třemi středními obránci, na post stopera nasadil jinak levého beka Kerbra a vsadil také na Hybše, který si v lize po těžkém zranění zahrál poprvé po deseti měsících.

Trenérovi hostí sázka na překvapení vůbec nevyšla a jeho svěřenci měli od úvodu v obraně velké mezery. "Myslím, že záměr 3-4-3 nebyl špatný, protože jsme věděli, že Sparta hraje 4-4-2, chtěli jsme je trochu překvapit. Ale bylo to o provedení, nesmíme dělat takové chyby," řekl Hornyák.

Sparta rychle zareagovala a také přešla na tři obránce. "Rozestavení 3-5-2 jsme měli v hlavě už od začátku týdne, zkoušeli jsme to i v tréninku. To jsme netušili, že i Liberec změní systém. Chtěli jsme zachovat to, abychom měli dva útočníky, a eliminovat jejich převahu ve středu hřiště," uvedl Ščasný.

Ve 14. minutě ještě Tetteh sám před gólmanem Hladkým neuspěl, ale o tři minuty později už domácí slavili. Rumunský záložník Stanciu se po rychle rozehraném rohu nakrátko prokličkoval mezi dvěma obránci a prostřelil brankáře. "Obešel jsem protihráče a uviděl jsem místo o přední tyče. Jsem šťastný, že to tam zapadlo," řekl Stanciu.

Ve 25. minutě napřáhl Chipciu a Hladký jeho pokus vyrazil. Za dvě minuty už Sparta zvýšila. Stanciu přihrávkou mezi nohy bránícího Hybše vysunul Frýdka a jeho přízemní centr uklidil do sítě důrazný Tetteh, který přetlačil na malém vápně Vukliševiče.

Ghanský útočník, který v minulém kole jediným gólem rozhodl o výhře Sparty v Ostravě, byl k neudržení a ve 34. minutě se trefil znovu. Pohrál si s bránícím Kerbrem a po přesné střele do horního rohu poprvé v české lize skóroval v jednom utkání dvakrát. "Pravděpodobně tohle byl zatím můj nejlepší zápas v české lize," uvedl Tetteh.

Slovan zahrozil až ve 42. minutě, kdy Kačarabovu hlavičku po rohu chytil skokem k tyči Nita. "První půle byla výborná, ta snesla nejpřísnější měřítka," pochvaloval si Ščasný.

Po přestávce kouč hostí poslal na trávník útočníka Mashikeho Sukisu a Liberec začal aktivněji, jeho snahu o snížení však utnulo vyloučení Vukliševiče v 55. minutě. Rozhodčí Ardeleánu mu udělil červenou kartu za faul na Tetteha až po zhlédnutí videozáznamu.

Sparta kontrolovala hru, přesto se jí nepodařilo udržet třetí ligovou nulu po sobě, neboť v 89. minutě Potočný poslal střelu z přímého kopu přesně k tyči. Už za minutu ale odpověděl rovněž povedenou ranou z dálky Stanciu.

"Výsledek je pro nás krutý, ale po hrubých chybách nás Sparta logicky potrestala. Tohle není divize. Hlavně legionáři musí přidat, musí být kvalitnější než domácí hráči," uvedl Hornyák.

9. kolo první fotbalové ligy:

Sparta Praha - Slovan Liberec 4:1 (3:0)

Branky: 17. a 90. Stanciu, 27. a 34. Tetteh - 89. Potočný. Rozhodčí: Ardeleanu - Myška, Caletka. ŽK: Radakovič - Potočný, Breite, Koscelník. ČK: 55. Vukliševič (Liberec). Diváci: 11.867.

Sparta: Nita - Chipciu, Radakovič, Kaya, Costa - Stanciu, Frýdek, Kanga (68. Sáček), Plavšič (58. Čivič) - Tetteh (75. Mebrahtu), Šural. Trenér: Ščasný.

Liberec: Hladký - Vukliševič, Kerbr, Kačaraba (46. Mashike Sukisa) - Mikula, Breite, Ševčík, Hybš - Aarons (61. Koscelník), Oršula (78. Malinský), Potočný. Trenér: Hornyák.