Rozjetá Sparta smetla i Baník a na chvíli vedla. Kuchta s Čvančarou znovu řádili

11. 3. 2023 17:03
Fotbalisté pražské Sparty ve 23. kole první ligy zvítězili v Ostravě 3:0 a posunuli se do čela neúplné tabulky. Tu ale vedli jen tři hodiny, než je znovu předstihla Slavia, která ve večerním šlágru porazila mistrovskou Plzeň.
Tomáš Čvančara.
Tomáš Čvančara. | Foto: ČTK

Dvě branky ve Vítkovicích vstřelil Tomáš Čvančara, jednou se trefil Jan Kuchta. Letenští v nejvyšší soutěži vyhráli pošesté za sebou. Trápící se Baník naopak prohrál ve čtvrtém z posledních pěti kol a je na 12. místě. Ostravští v lize neporazili Spartu potřinácté za sebou.

Baník začal v dobových dresech z roku 1923 aktivně a v úvodní desetiminutovce zatlačil soupeře do defenzivy. Vyloženou šanci si však Ostravané nevytvořili.

Hostům v první půli prakticky jen stačilo čekat na chybu soupeře. Převahu domácích utnul v 17. minutě fatálním kiksem před vlastní šestnáctkou Kaloč, který si nechal sebrat míč, Čvančara ideálně předložil balon Kuchtovi, který snadno skóroval z malého vápna do prázdné branky. V ligové sezoně vstřelil devátý gól.

Takřka vzápětí byl pozdě v souboji na půlící čáře domácí stoper Bitri, Haraslín narýsoval přesnou kolmici mezi obránce do běhu pro Čvančaru a ten přehodil Laštůvku.

Baník ke konci poločasu a poté, co se otřepal ze dvou slepených branek, restartoval svou aktivitu. Šín po Klímově akci zpoza vápna těsně minul bránu a v závěru se hosté ocitli pod velkým tlakem Ostravy, která ale po několika závarech míč do letenské brány dotlačit nedokázala.

Rychle po přestávce přišel definitivní direkt Pražanů. Po Laštůvkově výkopu hostům stačily dva doteky s balonem, aby Kuchtovu přihrávku z malého vápna pohodlně uklidil do sítě Čvančara. Sparťanský útočník si v ligovém ročníku polepšil na 12 gólů.

Ostravská defenziva hořela, hlavně při brejcích Sparty nebyla s to zachytávat náběhy ofenzivních hráčů hostů. Laštůvka zmařil příležitosti Haraslína a Kuchty, po dalším sólu Čvančara napálil břevno.

V 68. minutě mohl ztrátu snížit Klíma, ale zblízka Kováře neprostřelil. Závěr zápasu už se spíše dohrával. Sparta kontrolovala náskok a domácí se do dalších možnosti nepropracovali. V nastavení však náhle mohl přidat čtvrtý gól Laci, jenže zblízka trefil břevno. Baník tak na jaře doma prohrál i třetí ligový zápas.

Olomouc rázně ukončila remízovou sérii

Fotbalisté Olomouce ve 23. kole první ligy porazili doma České Budějovice 3:0. Hanáci na jaře po šesti remízách ukončili čekání na vítězství, navíc v nejvyšší soutěži neprohráli podeváté za sebou. Klíčový okamžik duelu přišel v 55. minutě, kdy dostal červenou kartu českobudějovický Lukáš Čmelík. V 59. a 63. minutě se v přesilovce dvakrát trefil Jan Vodháněl a v 69. minutě přidal pojistku Antonín Růsek.

Hanáci navázali na zářijovou výhru 3:0 z Českých Budějovic a dostali se na páté místo neúplné tabulky. Dynamo prohrálo po třech utkáních, venku nezvítězilo pošesté v řadě a zůstává na 13. příčce.

Zlín doma remizoval s Hradcem Králové 2:2. "Ševci" počtvrté za sebou nevyhrál, přesto se v neúplné tabulce posunul na předposlední místo o skóre před Pardubice, které mají zápas k dobru. Východočeši protáhli venkovní sérii bez porážky na čtyři utkání a jsou na sedmí.

Zlín poslal do vedení v páté minutě Vachtang Čanturišvili, na jehož gól odpověděl ve 38. minutě Matěj Koubek, ale v nastavení první půle domácím vrátil náskok Libor Kozák. O druhé vyrovnání "Votroků" se postaral v 72. minutě střídající Daniel Vašulín. Domácí v závěru dohrávali bez vyloučeného Jakuba Koláře.

23. kolo první fotbalové ligy:

Baník Ostrava - Sparta Praha 0:3 (0:2)

Branky: 20. a 51. Čvančara, 17. Kuchta. Rozhodčí: Orel - Paták, Antoníček - Hocek (video). ŽK: Sanneh, Klíma, Bitri, Tijani - Čvančara, Sadílek, Minčev. Diváci: 13.099.

Ostrava: Laštůvka - Sanneh (65. Juroška), Bitri (65. Boula), Pojezný, Fleišman - Cadu, Klíma (83. P. Jaroň), Kaloč, Šín (65. Kuzmanovič), Plavšič - Almási (65. Tijani). Trenér: Hapal.

Sparta: Kovář - Vitík, Ladislav Krejčí II, Sörensen - Mejdr (46. Wiesner), Sadílek (72. Laci), Kairinen, Zelený - Čvančara (63. Minčev), Kuchta (72. Daněk), Haraslín (80. Jankto). Trenér: Priske.

Sigma Olomouc - Dynamo České Budějovice 3:0 (0:0)

Branky: 59. a 63. Vodháněl, 69. Růsek. Rozhodčí: Radina - Mokrusch, Kotík - Adámková (video). ŽK: Sláma, Ventúra, Israel - Hora. ČK: 55. Čmelík (Č. Budejovice). Diváci: 1620.

Olomouc: Stoppen - Navrátil, Pokorný, Beneš (18. Greššák), Sláma (74. Zmrzlý) - Breite, Ventúra - Vodháněl (74. Přichystal), Pospíšil, Zorvan (46. Zifčák) - Růsek (84. Israel). Trenér: Jílek.

České Budějovice: Šípoš - Sladký, Broukal, Havel, Skovajsa (68. Matoušek) - Čavoš, Čermák (46. Hellebrand) - Adediran (78. Penner), Hora, Potočný (78. Škoda) - Zajíc (46. Čmelík). Trenér: Nikl.

Trinity Zlín - FC Hradec Králové 2:2 (2:1)

Branky: 5. Čanturišvili, 45.+5 Kozák - 38. Matěj Koubek, 72. Vašulín. Rozhodčí: Berka - Kříž, Hádek - Petřík (video). ŽK: Kolář, Rakovan. ČK: 90. Kolář (všichni Zlín). Diváci: 2088.

Zlín: Rakovan - Cedidla, Simerský, Hlinka, Procházka - Kolář, Hrubý - Vukadinovič (85. Dramé), Slončík (53. Janetzký), Čanturišvili - Kozák (66. Balaj). Trenér: Vrba.

Hradec: Reichl - Klíma, Kodeš, Čech - Gabriel, Kučera (46. Rada), Smrž, Harazim (60. Vašulín) - Kubala (90.+4 Pudhorocký), Matěj Koubek, Ryneš. Trenér: Miroslav Koubek.