Mistrovská Slavia na závěr přehrála Spartu, v Edenu se rozjely bouřlivé oslavy

Marek Janoš ČTK Marek Janoš, ČTK
26. 5. 2019 16:55
Slavia v posledním kole ligové nadstavby porazila Spartu 2:1, a potvrdila tak svůj triumf v soutěži. Hned poté se mistrovský tým vrhnul společně s fanoušky slavit vítězství na travnaté ploše.
Mistrovské konfety letos mají červenou a bílou barvu
Mistrovské konfety letos mají červenou a bílou barvu | Foto: Lukáš Bíba

Slávisté dokráčeli po 77 letech k ligovému double a po vítězství se Spartou si začali užívat mistrovské oslavy. Bezprostředně po konečném hvizdu příznivci sešívaných zaplavili trávník a slavili společně s hráči, kteří se nestačili schovat za pořadatele. Brzo se ovšem dostali všichni před domácí lavičku.

"Byla to euforie. Vyhráli jsme nad Spartou a dokončili jsme tu naši pohádku. Z fanoušků jsem strach neměl, ti jsou skvělí. Plácali nás po zádech a pustili na oslavy," komentoval konec utkání Tomáš Souček.

Pozápasové křepčení si naplno užil i trenér mistrovského celku Jindřich Trpišovský. Toho více než ostatní potěšil i samotný výsledek zápasu. "Měl jsem radost, že jsme vyhráli, nikdy jsem nevyhrál ligové derby, pořád mi to někdo předhazoval," usmíval se.

Slavia se Spartou neprohrála osmé soutěžní derby po sobě a podtrhla jednu z nejlepších sezon ve své historii. Červenobílí ve středu obhájili triumf v domácím poháru a po 77 letech získali double. Sparta na třetím místě tabulky zakončila sezonu s propastnou ztrátou 17 bodů na Slavii.

Zatímco Sparta nasadila nejsilnější sestavu, za Slavii nastoupilo několik hráčů, kteří patří mezi náhradníky. V brance dostal podruhé v ligové sezoně šanci Kovář, v útoku pak Baluta, zatímco Škoda s Hušbauerem nebyli ani mezi náhradníky. Letenští fanoušci kvůli špatným výsledkům zápas bojkotovali a v hostujícím sektoru bylo jen okolo deseti lidí.

Slavia se Spartou si zahrály v této sezoně už čtvrtý soutěžní zápas a červenobílí začali podobně jako v nedávném vítězném semifinále (3:0) domácího poháru aktivněji.

Letenští jako kdyby byli nepoučitelní a stejně jako v minulých derby neuhlídali Součka. Reprezentační záložník si v sedmé minutě naskočil na roh a hlavou otevřel skóre. Souček skóroval ve čtvrtém derby po sobě.

Hostům se v úvodu nedařilo, přesto poměrně rychle srovnali. Rozhodčí Berka nařídil po zákroku brankáře Kováře na Tetteha penaltu a Kanga v 21. minutě nezaváhal. Zraněného Tetteha pak vystřídal Plavšič.

Slávisté si mohli vzít ještě do pauzy vedení zpět. Další Součkovu hlavičku ale vyrazil gólman Heča a v 35. minutě Olayinka z malého vápna přestřelil odkrytou branku.

Po přestávce hostující Radakovič při obranném zákroku se štěstím srazil míč do Hečových rukavic, ale v 50. minutě už se domácí prosadili. Ševčík našel přihrávkou napříč středem pole nabíhajícího Coufala, který poslal balon z první před branku, kde jej doklepl do sítě Baluta. Rumunský ofenzivní hráč v lize skóroval poprvé od října.

Vzápětí mohl zvýšit Masopust, Spartu ale podržel Heča. Chvíli nato pálil těsně vedle Baluta. Slávisté kontrolovali průběh a trenér Trpišovský si dovolil v závěru nasadit po dlouhém zranění uzdravené Hromadu s Teclem. Minutu před koncem uchránil domácím výhru Kovář, který na brankové čáře vychytal Štetinu.

5. kolo nadstavby první fotbalové ligy - skupina o titul:

Slavia Praha - Sparta Praha 2:1 (1:1)

Branky: 7. Souček, 50. Baluta - 21. Kanga z pen. Rozhodčí: Berka - Kubr, Flimmel - Adam (video). ŽK: Baluta, Souček, Stoch - Kanga, Plavšič.

Slavia: Kovář - Coufal, Kúdela, Deli, Zelený - Souček, Král - Masopust (81. Hromada), Ševčík, Olaiynka (87. Tecl) - Baluta (62. Stoch). Trenér: Trpišovský.

Sparta: Heča - Zahustel, Štetina, Radakovič, Hanousek - Hložek, Kanga, Hašek (77. Karlsson), Frýdek, Čivič (46. Sáček) - Tetteh (25. Plavšič). Trenér: Horňák.