Slavia v derby vyplenila Letnou. Kolář chytil penaltu, Sima rozhodl dvěma góly

Aktualizováno 6. 12. 2020 20:38
Fotbalisté Slavie vyhráli v 10. kole Fortuna:Ligy v přímém souboji o první místo v tabulce pražské derby na Spartě jasně 3:0. Obhájce titulu rozhodl na konci úvodního dějství, kdy se mezi 32. a 40. minutou dvakrát trefil Abdallah Sima. Krátce předtím neproměnil domácí Lukáš Juliš penaltu. Po pauze přidal pojistku Ondřej Lingr.

Slávisté vyrovnali loňské vítězství na Letné a počtvrté v samostatné historii vyhráli nad Spartou tříbrankovým rozdílem. Červenobílí v ligové sezoně dál drží neporazitelnost a vedou tabulku už o pět bodů před Spartou. Letenští nezvítězili už 12 soutěžních derby po sobě a nebodovali ve třech z posledních čtyř kol. Kvůli trvajícím opatřením proti koronaviru se derby poprvé v samostatné historii hrálo bez diváků.

Utkání jsme sledovali v online přenosu.

"Jestli máme náskok pěti bodů, je to super, ale vůbec nic to neznamená. Víme, jak to bylo před týdnem s Brnem. Sparta vedla tabulku, teď jsme se tam dostali my. Tohle bylo teprve 10. kolo, před námi je ještě 24 kol. Může přijít covid, nedá se nic předvídat," řekl při on-line tiskové konferenci slávistický trenér Jindřich Trpišovský.

Oproti čtvrtečnímu duelu Evropské ligy s Beer Ševou (3:0), po němž jeho svěřenci slavili postup do jarní fáze, udělal v zahajovací jedenáctce dvě změny. Do základu se vrátili Bořil a Lingr, jenž dostal přednost před bývalým sparťanem Stanciuem. Za Letenské, kteří ve čtvrtek po prohře v Lille přišli v Evropské lize o naději na postup, nastoupil uzdravený Hancko a Dočkal hrál netradičně v útoku.

V derby se poprvé od podzimu 2008 hrál přímý souboj o první místo v tabulce. Od úvodu byla aktivnější Slavia, která nejprve dvakrát zahrozila z dálky. Lingr v šesté minutě těsně minul a Holešovu ránu vytáhl Nita.

Ve 28. minutě měli jedinečnou šanci na otevření skóre sparťané. Po dlouhém nákopu se brankář Kolář nedohodl s Kúdelou a společně ve vápně srazili Krejčího staršího, Juliš však penaltu zahrál mizerně a nechal vyniknout slávistického gólmana.

"Nejdřív jsem Kúdymu řval záda, pak pusť, ale balon se bohužel zastavil. Pak byla srážka a penalta. Jsem rád, že jsem ji chytil a nastartovalo nás to k tomu, že jsme zápas zvládli," řekl pro O2 TV Kolář.

Trest přišel záhy. Ve 32. minutě si nikým nehlídaný Sima naskočil na Ševčíkův roh a hlavičkou k tyči otevřel skóre. Sparta opět potvrdila, že v derby často inkasuje po standardkách.

"Jestliže neproměníte penaltu a pak inkasujete ze standardky gól, to na mužstvo zapůsobí. Kdybychom proměnili penaltu, situace byla jiná," poznamenal sparťanský trenér Václav Kotal.

Odpovědět mohl Hancko, ale jeho hlavičku vytáhl Kolář. Ve 40. minutě přidali hosté pojistku. Bořil našel Simu, který si zpracoval míč a po zemi zamířil přesně ke vzdálenější tyči. Devatenáctiletý senegalský křídelník potvrdil formu a dal sedmý gól z posledních sedmi soutěžních duelů. Poprvé se za Slavii trefil dvakrát v jednom utkání.

"Jeho herní výkon přitom dnes zrovna nebyl z nejlepších, odvedl hlavně skvělou práci v defenzivě. Ale vždy se dokáže v zápase dostat do šance. Ty dvě gólové situace ho charakterizují. Když dal druhý gól, problesklo mi hlavou, jak dlouho tady bude," podotkl Trpišovský.

Sparťanský trenér Kotal se v poločase pokusil oživit hru nasazením Karlssona, ale domácí na zvrat neměli. Naopak v 53. minutě využil Trávníkova podklouznutí Lingr a zpoza vápna k tyči překonal Nitu. Stejný hráč pak zblízka napálil brankáře. Slávisté v závěru dokonce útočili na svou nejvyšší výhru v derby v samostatné historii, další možnosti už ale neproměnili.

"Gól v derby chutná neskutečně. Musím říct, že jsem to ani nečekal. Užívám si to. Jsme strašně rádi, že jsme výhrou v derby potvrdili postup v Evropské lize," pochvaloval si Lingr.

10. kolo první fotbalové ligy:

Sparta Praha - Slavia Praha 0:3 (0:2)

Branky: 32. a 40. Sima, 53. Lingr. Rozhodčí: Zelinka - Hájek, Horák - Franěk (video). ŽK: Ladislav Krejčí II, Pavelka, Souček - Kúdela, Traoré. Bez diváků.

Sparta: Nita - Pavelka, Čelůstka, Hancko - Vindheim, Trávník (59. Souček), Ladislav Krejčí II, Ladislav Krejčí I (78. Plavšič), Hanousek (46. Karlsson) - Dočkal (78. Karabec), Juliš (86. Minčev). Trenér: Kotal.

Slavia: Kolář - Masopust, Kúdela, Zima, Bořil - Ševčík (89. Stanciu), Holeš - Sima (89. Tecl), Lingr (64. Traoré), Olayinka (76. Provod) - Kuchta (76. Musa). Trenér: Trpišovský.