Sparta šlape dál. Teplice poslala domů se čtyřmi góly, Kuchta byl blízko hattricku

4. 3. 2023 20:18
Fotbalisté Sparty ve 22. kole první ligy doma bez problémů porazili Teplice 4:1. Pražané rozhodli už v úvodním dějství, kdy se mezi 22. a 30. minutou prosadili útočníci Jan Kuchta a Tomáš Čvančara.
Lukáš Haraslín a Jan Kuchta
Lukáš Haraslín a Jan Kuchta | Foto: ČTK

Ještě do pauzy dostal červenou kartu hostující Abdallah Gning a Letenští v přesilovce přidali další dva góly. Trefili se Asger Sörensen a podruhé Kuchta. Severočeši v úvodu nastavení i v oslabení snížili po chybě domácích, kterou potrestal střídající Babacar Sy.

Sparta v lize popáté za sebou zvítězila a z třetího místa v tabulce se přiblížila druhé Plzni na jediný bod. Na Slavii Letenští ztrácejí o bod více, ale pražský rival má k dobru nedělní utkání v Českých Budějovicích. Teplice z šesti jarních kol popáté prohrály a už jen dva body je dělí od poslední příčky. Trenérovi Severočechů Jiřímu Jarošíkovi nevyšel zápas proti klubu, za který hrával, a krátce po utkání byl odvolán.

"Nečekal jsem, že se (k Plzni) tak rychle přiblížíme. Ale abych byl upřímný, netrávím moc času tím, abych sledoval, jaký je rozdíl mezi námi a soupeři před námi. Pro mě je nejdůležitější náš tým. Když jsme vstupovali do jarní části, řekl jsem, že chceme být lepší než soupeři. Cítím, že máme kvalitu na to, abychom dosáhli svých cílů," řekl na tiskové konferenci dánský trenér Sparty Brian Priske.

Po středečním postupu v domácím poháru přes Liberec až po penaltovém rozstřelu nechal v úvodu jen na lavičce kapitána Ladislava Krejčího mladšího a Kairinena, místo něhož dostal v záloze poprvé v lize od začátku šanci Laci. Tepličtí udělali ještě více změn v sestavě, poprvé od 12. kola chytal Mucha.

Severočeši v prvním poločase úvodního dějství favoritovi odolávali a dokonce mohli otevřít skóre, Gning ale v 18. minutě po úniku zamířil mimo. To už byl na trávníku i mladík Vachoušek, který brzy vystřídal v teplické sestavě zraněného Dramého.

Domácí postupně zvyšovali tlak a ve 22. minutě otevřeli skóre. Po autu se po soupeřově promáchnutí protáhl z pravé strany Sadílek a Kuchta z malého vápna doklepl míč do prázdné branky. "Lukáš Sadílek se podíval, skvěle mě našel. Já byl jen v tom prostoru, kde mám být. Důležitý gól," řekl Kuchta pro O2 TV.

Sörensen pak hlavičkoval mimo a na konci 30. minuty už sparťané zvýšili. Po rohovém kopu prodloužil na přední tyči centr Panák a Čvančara zblízka bez problémů dostal míč do sítě. Domácí útočník se trefil podesáté v ligové sezoně a počtvrté z posledních tří kol. "Dal jsem gól, což je plus, ale jsem sám ze sebe zklamaný. Mám radost, že jsme vyhráli, ale osobně mi to dnes vůbec nešlo," řekl klubové televizi Čvančara.

Hostům v 35. minutě situaci ještě více zkomplikoval Gning, který nejprve od rozhodčího Berky inkasoval žlutou kartu za faul a následně po vehementních protestech po druhém napomínání musel ze hřiště. Sparta v přesilovce mohla brzy přidat třetí trefu, Haraslín však přestřelil a chvíli před pauzou nakonec domácí po zásahu videorozhodčího nekopali penaltu, neboť k faulu na Kuchtu došlo ještě před vápnem.

"Červená karta byla asi nejdůležitější moment zápasu, byť už jsme prohrávali 0:2. Gning sám dobře ví, že tým oslabil a udělal velkou chybu. Hrát na Spartě v deseti je strašně těžké. Po vyloučení se to jen dohrávalo, pro Spartu to byl tréninkový zápas," mínil Jarošík.

Po změně stran se dál hrálo jen na jednu branku. V 55. minutě Haraslína vychytal Mucha, ale za tři minuty už domácí slavili. Po rohu hlavičkoval střídající Urbanec do břevna vlastní branky a pohotový Sörensen doklepl hlavou míč do sítě. Dánský stoper se trefil počtvrté v ligové sezoně.

Teplický Mucha pak několikrát zachránil hosty od dalšího inkasovaného gólu, v 71. minutě už ale znovu kapituloval. Kuchta převzal od Mabila přihrávku tak, že se zbavil soupeře a následně vypálil nechytatelně pod břevno. Podruhé v ligovém ročníku dal dvě branky v jednom utkání a ve střelecké tabulce tohoto ročníku nejvyšší soutěži si polepšil na osm gólů.

"Já takových gólů moc nedávám, ale dnes to takhle krásně vyšlo. Levačkou jsem to krásně trefil a už jsem si to. Pak mě ještě mrzí šance, jak jsem šel sám na bránu. Bohužel jsem nedal," litoval Kuchta situace, při níž marně útočil na svůj druhý ligový hattrick v kariéře.

Místo toho se nečekaně v oslabení prosadili Severočeši, když Žák vystihl Vitíkovu hrubou chybu a střídající Sy v úvodní nastavené minutě zaznamenal první gól v české nejvyšší soutěži. "Mrzí nás to, chtěli jsme kvůli Kovimu (Kovářovi) udržet čisté konto. Trochu nám to zkazilo dojem, vyhráli jsme, ale je to taková kaňka. Kdybychom to vyřešili líp, tak Viťas v kabině huláká a je nadšený, takhle tam seděl takový zklamaný," uvedl dnešní sparťanský kapitán Panák.

Letenské to ale moc mrzet nemuselo, Teplice porazili pošesté z posledních sedmi ligových duelů a částečně napravili podzimní remízu 2:2 ze Stínadel. Doma v nejvyšší soutěži zdolali Severočechy počtvrté za sebou a dali při tom 18 branek.

Sparta Praha - FK Teplice 4:1 (2:0)

Branky: 22. a 71. Kuchta, 30. Čvančara, 58. Sörensen - 90.+1 Sy. Rozhodčí: Berka - Vlček, Leška - Petřík (video). ŽK: Gning, Chaloupek. ČK: 35. Gning (všichni Teplice). Diváci: 12.122.

Sparta: Kovář - Vitík, Panák, Sörensen - Mejdr (60. Jankto), Sadílek, Laci (60. Kairinen), Zelený (74. Wiesner) - Čvančara (60. Karabec), Haraslín (69. Mabil) - Kuchta. Trenér: Priske.

Teplice: Mucha - Hora, Chaloupek, Mičevič - Pleštil (46. Hyčka), Jukl (64. Kučera), Dramé (8. Vachoušek, 85. Sy), Radosta (46. Urbanec) - Trubač - Gning, Žák. Trenér: Jarošík.